2. diena

Tartu - Viljandi

 

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

 

NOVĒRTĒJUMS

 


No Tartu 18 km.

Ledus laikmeta parks

Jääaja Keskus (Saadjärve 20, Äksi)

 

http://www.jaaaeg.ee/?lang=lav

Lai no Tartu centra aizbrauktu uz Ledus laikmeta parku, jābrauc 11,5 km pa Jõgeva šoseju. 1,5 km pēc apdzīvotās vietas Lȁhte jāpagriežas pa labi Elistvere virzienā un jānobrauc 1,6 km. Pēc tam jāpagriežas pa kreisi Äksi virzienā un jānobrauc 600 metri. Apdzīvotajā vietā Äksi jāpagriežas pa labi un jābrauc Saadjarv ezera virzienā 300 m līdz ielas galam.

Muzejs atvērts 2012. gadā. Trijos stāvos apskatei tiek piedāvātas dažādas ar ledus laikmetu saistītas ekspozīcijas. Pirmajā stāvā ekspozīcija par ledus laikmeta vēsturi pasaules mērogā. Otrajā stāvā – ledus laikmeta liecības Igaunijas teritorijā. Trešajā stāvā – laika apstākļu novērojumi un klimata izmaiņas.

Tiek piedāvāts brauciens ar plostu pa ezeru Saadjarv.

 

Muzejs samērā jauns. Iekārtots ļoti mūsdienīgi un interesanti. Tā kā esam bijuši daudzos dabas muzejos, varējām salīdzināt. Ir redzēti arī labāki.

 

Līdzās muzejam ezers un garš tilts. Neriskējām ar plostu vizināties pa ezeru, jo, kamēr bijām muzejā, dārdēja pērkons un nolija lietus.

 


AHHAA zinātnes centrs (Sadama tn 1, Tartu)

http://www.ahhaa.ee/lv/

AHHAA zinātnes centrs uzsāka savu darbību kā Tartu Universitātes projekts 1997. gada 1. septembrī. Šajās telpās tas atrodas kopš 2011. gada.

Galvenā centra metode ir "rokas-klāt" izstādes. Te darbojas planetārijs, radošās darbnīcas un zinātnes teātris. Skolām tiek piedāvātas dažādas mācību programmas.

 

Galvenais mūsu ekskursijas mērķis – AHHAA zinātnes centrs. Te bijām pirms diviem gadiem, tikai toreiz nesanāca laiks apmeklēt planetāriju un zinātnisko teātri.

Šoreiz sākām tieši ar šīm lietām. Planetārijs man personīgi nekādas lielās emocijas neizraisīja. To nevar salīdzināt ar bērnībā redzēto zvaigžņu izvietojumu Rīgas planetārijā. Toreiz bija pavisam citi iespaidi. Varbūt tāpēc, ka kaut ko tādu redzēju pirmo reizi.

Toties ļoti patika fizikas zinātniskais teātris. Super!!! Tas noteikti jāredz.

  

Tā kā cilvēku nebija daudz, dēls vairākkārtīgi izbraukājās ar gaisa velosipēdu. Arī šoreiz es nevarēju sevi piespiest uz tā uzsēsties. Varbūt nākamreiz...

Mašīnu novietoju pazemes stāvvietā zem centra. Diezgan maz vietas un pašauri. Īsti neatceros, bet šķiet, ka nebija jāmaksā - tikai pie kases, pērkot biļeti, jāpasaka. Starpcitu, mums biļetes pārdeva latvietis.


Akvaparks AURA (Turu tn 10, Tartu)

http://www.aurakeskus.ee/

 

 

Kaut arī adreses atšķirīgas, akvaparks atrodas līdzās AHHAA zinātnes centram.

Ja ir būts Līvu akvaparkā Jūrmalā vai Vichy akvaparkā Viļņā, tad šis akvaparks ar divām nelielām caurulēm liksies pavisam mazītiņš akvaparciņš. Bērni šeit bija pirms diviem gadiem un pieteicās šurp atnākt arī šoreiz. Viens labums gan – abi ar vīru varējām iekšā neiet. Sēdējām kafejnīcā un caur lielu stiklotu logu raudzījāmies, kā mūsu atvases priecājas.

 


No Tartu līdz Viljandi 78 km. 

Viesu māju Viljandē uz vienu nakti caur interneta saiti booking.com (latviešu valodā) pasūtīju jau iepriekš.

 

Viljandē iebraucām vakarā, kad sāka jau tumst. Lija un nebija vēlme pētīt pilsētu.

Nakšņojām tādā kā dārza mājiņā ar piebūvi - āra virtuvi. Jauka vieta. Saimnieku tā arī nesatikām. Sazinājāmies tikai pa telefonu. Atslēgu viņš bija atstājis pakārtu pie mājiņas durvīm. Nākamajā rītā naudu atstāju uz galda. Priecājos, ka cilvēks man uzticējās.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti izdevniecības „Jāņa Sēta” un Google maps karšu fragmenti.

 

 

 

Vana-Vastselīnas bīskapa pilsdrupās var uzkāpt tornī. Lai ceļotājus torņa augšā nepārsteigtu nelūgti viesi, uz kāpnēm uzlikts brīdinājums.

 

 

Vasarā pa Piusas upīti var bradāt basām kājām, bet pavasaros, straujo krāču dēļ, to iecienījuši ūdenstūristi.

 

 

Piusas smilšakmens alu informācijas ēkā apmeklētājs pats var izveidot smilšu gleznu. Atliek vien iekustināt lielo sviru.

 

Turpat informācijas ēkā pieejama spēle ar metāla cilvēciņiem un vagoniņiem. Izskatās kā mākslas darbs.

 

 

 

 

Lotes zemē ieraugāmi interesanti izgudrojumi. Viens no tiem ir šis akordeons. Griežot kreisajā pusē esošo rokturi, akordeons izplešas, saraujas un izdveš vienveidīgas skaņas. Mēs darījām tā: es uz akordeona taustiņiem spēlēju meldiņu tāpat kā uz klavierēm, bet bērni grieza rokturi. Tā jau skanēja labāk.