3. diena

Lottemaa teemapark – Kabli – Ikla – Veczemju klintis – mājas

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

 

NOVĒRTĒJUMS

 


No Viljandi līdz Pärnu 92 km. 

Parks Lotes zeme Lottemaa atrodas apmēram 170 km no Rīgas un 8 km no Pärnu.

http://www.lottemaa.ee/

Parks atvērts 2014. gada 25.jūlijā. Tas aizņem 20 ha teritorijas un atrodas jūras krastā. Lotes zeme izveidota līdzīgi kā animācijas filmā „Lote no izgudrotāju ciema”. 

 

Otrs iemesls, kāpēc izvēlējos ekskursijai šo maršrutu – plaši izreklamētā Lotes zeme. Braucām augusta sākumā, t.i., tikai 2 nedēļas pēc tās atklāšanas.

Uzķēros uz „reklāmas āķa”, ka atrakciju (!) parks piemērots ģimenēm. Nebija norādīts, ka maksimālais bērnu vecums apmēram 10 gadi. Un es – naivā – aizvedu pusaudžus. Pie tam vārds atrakcija man saistās ar karuseļiem un jautrām izpriecām nevis ar nelielām aktivitātēm.

Parks atrodas dažus kilometrus pirms Pērnavas. Pabraukt garām nav iespējams, jo ceļa labajā pusē redzama milzīgi liela automašīnu stāvvieta. No stāvvietas uz 800 m attālo parku var aizbraukt ar vilcieniņu. Jāpērk biļete līdzās esošajā biļešu būdiņā. Lai nebūtu pārpratumu, brīdināšu, ka te nevar iegādāties parka biļeti, - to pērk citā vietā. Neatceros vairs, cik mums visiem četriem izmaksāja brauciens, bet mirklī, kad kustējāmies, nodomāju – ja būtu zinājuši, cik parks ir tuvu, būtu labāk gājuši  kājām. Atpakaļceļā tā arī darījām.

Pie parka kasē nopirkām biļetes un aplikām papīra aproces. Tika iedota karte. Saprotu, ka tas ir bizness, kurā ātrāk jāatpelna ieguldītie līdzekļi, tomēr ... Visiem četriem šī pusotru stundu (!) ilgā pastaiga pa parku izmaksāja 60 Eur. Bikuci tā kā par dārgu!

Te ir uzceltas vairākas koši nokrāsotas mājiņas. Dažās no tām skaisti iekārtotas iekštelpas, kurās mazam bērnam ir ko darīt. Lielāku bērnu daudzas piedāvātās lietas vairs tā nepiesaista.

 

Pasākumi un teātra izrādes notika igauņu valodā, tāpēc tas uzreiz atkrita.

Parka centrā ir vairākas ēstuves. Galvenokārt tiek piedāvātas pankūkas. Pusdienas sanāktu ļoti dārgas. Ja nemaldos, viena porcija maksāja ap 6 - 8 Eur.

Kad bijām izstaigājuši parku, nolēmām aiziet atpūsties pie jūras. Nepatīkams skats, jo smiltis pelēcīgi dubļainas un šķita, ka jūra smirdēja. Redzēju, ka citi arī līdzi bija paņēmuši peldlietas un „aplauzās”.

Bērniem parks it kā patika, bet viņi nebija stāvā sajūsmā. Katrā ziņā parks nebija piemērots viņu vecumam.


Kabli ornitoloģiskā stacija un dabas taka Kabli küla, Häädemeeste vald, Pärnu maakond

 

1,8 km gara dabas taka pa mežu un gar jūru, kā arī skatu tornis.

 

Nolēmām nebraukt pa lielceļu E67, bet pa ceļu, kas izkārtojies paralēli jūrai un iet cauri jūrmalas ciematiņiem.

Staigājot pa Kabli dabas taku, reklāmas bukletā aprakstītos putnus neredzējām, toties jauki pavadījām laiku. Uzkāpām skatu tornī un izpeldējāmies jūrā. Ja vēlas tikai uzkāpt skatu tornī, jāpabrauc garām norādei (ceļa labajā pusē) uz Kabli ornitoloģisko staciju, jo skatu tornis atrodas pie ceļa. Turpat var atstāt mašīnu un nopeldēties jūrā.


Robežpunkts Ikla.

Aiz Vitrupes pie benzīntanka redzama norāde uz Veczemju klintīm. Jābrauc vairāki kilometri pa akmeņainu ceļu. Kad tas sazarojas, jāgriežas pa labi. Diemžēl šeit norādes nav.

Vidzemes piekrastē vairāku metru garumā atsedzas sarkanas smilšakmens klintis ar seklām alām un nišām. Šajā vietā uzņemtas vairākas latviešu filmas.

 

Uz šo vietu gribēju aizvest vīru, jo bērni un es esam bijuši te dažādu ekskursiju laikā.

Zināju, ka līdzās Veczemju klintīm izkārtojies kempings. Par auto novietošanu te tiek prasīta maksa. Tā kā nevēlējos par pusstundu, ko pie jūras pavadām, šķirties no 2 Eur, mašīnu novietoju nelielā krustojumā (pļaviņā) apmēram 100 m no kempinga. Uzskatu, ka jūras piekraste visiem pieejama bez maksas, jo tas ir valsts īpašums, tāpēc sirdsapziņa par šo rīcību nemaz nemocīja.

Mazliet nobrīnījos, ka cilvēki te brauc cept šašlikus un atpūsties, nakšņojot teltīs. Skaisti ir, bet jūra nav īsti piemērota peldēšanai. Manuprāt ir labākas atpūtas vietas.


 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti izdevniecības „Jāņa Sēta” un Google maps karšu fragmenti.

 

 

 

Vana-Vastselīnas bīskapa pilsdrupās var uzkāpt tornī. Lai ceļotājus torņa augšā nepārsteigtu nelūgti viesi, uz kāpnēm uzlikts brīdinājums.

 

 

Vasarā pa Piusas upīti var bradāt basām kājām, bet pavasaros, straujo krāču dēļ, to iecienījuši ūdenstūristi.

 

 

Piusas smilšakmens alu informācijas ēkā apmeklētājs pats var izveidot smilšu gleznu. Atliek vien iekustināt lielo sviru.

 

Turpat informācijas ēkā pieejama spēle ar metāla cilvēciņiem un vagoniņiem. Izskatās kā mākslas darbs.

 

 

 

 

Lotes zemē ieraugāmi interesanti izgudrojumi. Viens no tiem ir šis akordeons. Griežot kreisajā pusē esošo rokturi, akordeons izplešas, saraujas un izdveš vienveidīgas skaņas. Mēs darījām tā: es uz akordeona taustiņiem spēlēju meldiņu tāpat kā uz klavierēm, bet bērni grieza rokturi. Tā jau skanēja labāk.