Mana dienasgrāmata 2018

Vērtība

Populāras datorspēles spēlētājam, kas filmē savu spēli un tās laikā teatrāli uzvedas, vienas stundas(!) laikā skatītāji saziedoja 15 000 dolāru. Kāpēc izklaide tiek vērtēta augstāk (dārgāk) par, piemēram, izglītību? Lai sapelnītu tik lielu summu, man klases priekšā teatrāli nāktos uzstāties vairākus gadus.

 

Bioloģija

Dēls palūdza palīdzēt sagatavoties bioloģijas kontroldarbam par gremošanas sistēmu. Abi kopīgi lasījām izdevniecības “Zvaigzne ABC” mācību grāmatu. Ārkārtīgi sarežģīti un pārāk zinātniski uzrakstīts. Bez jebkādas sistēmas. Bez kopsavilkuma un būtiskākā apkopojuma. Pat man, lai izprastu tēmu, nācās to vairākkārtīgi pārlasīt. Radās jautājums, kāpēc pieminēti tādi termini, par kuriem sīkāk mācās vidusskolas klasēs vai medicīnas skolās. Nezinu, vai devītklasniekam kaut ko izsaka, ka siekalu enzīms ir amilāze, kas sadala ogļhidrātus; ka kuņģa sula satur sālskābi un pepsīna enzīmu, kas sašķeļ olbaltumvielas; ka aizkuņģa dziedzeris izdala sulu, kas satur amilāzi (šķeļ ogļhidrātus), tripsīnu (šķeļ olbaltumvielas) un lipāzi (šķeļ taukus). Visi šie bezjēdzīgi iezubrāmie termini nākošajā dienā pēc kontroldarba būs jau aizmirsušies. Un mēs runājam par to, ka Latvijā ir zems izglītības līmenis. Kā skolēnus piespiest lasīt mācību grāmatas, kas tik sarežģīti uzrakstītas?


Intuīcija vai sagadīšanās?

No rīta, pirms braukšanas uz skolu, dēlam pavaicāju, vai viņa zābaki slīd. Laikam intuitīvi jutu ko nelāgu, jo atpakaļceļā no skolas viņš nokrita un sasita kāju. Dīvaini, ka šo jautājumu uzdevu tieši šodien, kaut zābaki tiek valkāti jau otro ziemu.

 

Latviešu valoda

Esmu 100% par to, ka vidusskolā mācībām jānorit tikai latviešu valodā.

Aizbraucu uz tiesību zinātņu lekciju Baltijas Starptautiskajā augstskolā. Tā kā mana auditorija bija ciet, ieskatījos līdzās esošajā. Tur sēdēja apmēram 10-12 studenti. Latviešu valodā viņiem pajautāju, kāda lekcija te notiks. Visi uz mani skatījās ar tādām izbrīnītām sejas izteiksmēm, it kā es runātu nesaprotamā svešvalodā. Tad viena meitene atģidās un man atbildēja. Skumji, bet mācoties šajā Rīgas augstskolā, man nākas secināt, ka ļoti daudzi Latvijā dzīvojošie krievu jaunieši nesaprot latviešu valodu.

 

Raķetes palaišana

Sen kā ģimene nebijām tik vienoti. Visi četri ar aizrautību skatījāmies tiešraidi, kā ASV kompānija SpaceX palaiž kosmosā raķeti Falcon Heavy ar trīs nesējraķetēm (27 dzinēji). Raķetē atradās koši sarkana Tesla Roadster sporta automašīna ar manekenu, un, paceļoties gaisā, mašīnā skanēja Deivida Bovija dziesma “Space Oddity”. Raķete pārsniedza ātrumu 20 000 km/h.

Abi ar vīru atcerējāmies, kā bērnībā pa televizoru skatījāmies PSRS (krievu valodā – CCCP) raķešu palaišanu. Es pat uzmeklēju savu zīmējumu, kas tapis 70-to gadu sākumā, kad man bija aptuveni 4 gadi.


Neziņā

Lai arī biju darbā un augstskolā, vakarā nevarēju izdomāt, kas tāds vērtīgs manā dzīvē šodien noticis.


Gandarījums

Vislielākais gandarījums, kad kādu sarežģītu problēmu atrisini pats - bez citu palīdzības.


9. februāris, piektdiena

12.02.2018.

Izvēle

Filmā māte savai neprecētajai apmēram četrdesmit gadus vecajai meitai teica: “Tev pienācis vecums, kad sievietei jāizvēlas – vai nu seja, vai nu figūra.”

Savukārt man ir pienācis vecums, kad par seju un figūru svarīgāks kļuvis dators.


Ogre – pilsēta mežā

Cik labi, ka dzīvoju tik tuvu mežam. Ienāca prātā aiziet paslēpot, un pēc dažam minūtēm jau baudīju ziemas burvību.


Praktiskie darbi

Augstskolā praktisko mājas darbu apjoms pārsniedz manu brīvo laiku, ko varu atvēlēt to izpildei. Jau tagad jūtu, ka būs ziepes. Visas turpmākās brīvdienas līdz maijam paies datordizaina gaisotnē.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Bērni veido interesantāku un pilnvērtīgāku pieaugušo dzīvi.