Miega (ne)kvalitāte

Internetā publicēts pētījums par Latvijas iedzīvotāju nakts miega kvalitāti:

5% guļ 9 un vairāk stundas;

35% guļ 7-9 stundas;

42% guļ 5-7 stundas;

18% guļ mazāk nekā 5 stundas.

Laika gaitā esmu sapratusi, ka pieaugušo (vismaz mūsu ģimenē) miega kvalitāte atkarīga no bērnu vecuma.

Pirmajos dzīves gados bērni noteica, cikos ies gulēt, cikos naktī ēdīs un cikos no rīta celsies. Mēs pakārtojāmies viņiem.

Līdz pusaudžu vecumam kļuva nedaudz vieglāk, kaut arī nebija iespēja ilgi pagulēt, jo vakarpusē, kad bērni ar pasakām un dziesmām tika iemidzināti, tik ļoti gribējās kādas 2-3 stundas atvēlēt sev. Toties no rīta bija jāceļas vienā laikā ar viņiem.

Tagad, kad bērni sasnieguši pusaudžu un jauniešu vecumu, viņi atkal diktē savus noteikumus. Nu, nevaru es aiziet gulēt, kamēr meita (18) līdz pulksten diviem naktī mācās, tusējas ballītē vai vēlu vakarā pastaigājas ar draugiem. Beigu beigās gulēt aizeju pēdējā – ap pulksten diviem vai trijiem, bet skolas dienās ceļos augšā pirmā – ap pulksten sešiem. Cik ilgi naktī sanāk pagulēt? 3-5 stundas. Kāda var būt runa par kvalitatīvu miegu?

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt un izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko