Bērni pārģērbjas par klauniem un rāda jautru cirka izrādi. Idejas priekšnesumiem var atrast burvju triku grāmatās vai arī izdomāt paši. Piedāvāju dažus mūsu mājas cirka izrāžu priekšnesumus.

 

1. Kase

Pie ieejas telpā, kurā tiks rādīts cirks, nolikts galdiņš. Par simbolisku cenu, piemēram, 10 centiem, tiek pārdota cirka biļete. Kā dāvanu līdz ar biļeti izsniedz saldumu, piemēram, konfekti.

 

2. Dīvainais fotoaparāts

Priekšnesumam nepieciešama kartona kaste ar izgrieztu apaļu caurumu priekšpusē un mugurpusē. Tas būs fotoaparāts. Kastē pirms izrādes sākuma tiek ielikta ūdens pistole, ko piepilda ar ūdeni. To skatītāji, protams, nezin. Klauns uzaicina vienu vai divus skatītājus nofotografēties. Nostāda viņus kaut kādā pozā. Tad kastes mugurpuses caurumā ieliek roku, paņem pistoli (neviens to nevar redzēt) un caur kastes priekšpuses caurumu izšļaksta ūdens šalti.

 

3. Pārsteiguma balons

Klauns kādam no skatītājiem grasās iedot piepūstu balonu. Mirklī, kad balons tiek pasniegts, klauns to palaiž vaļā, un balons, izlaizdams gaisu, aizlido prom.

 

4. Lokanais zīmulis

Klauns divos pirkstos pie viena gala paņem zīmuli. Zīmuli tur vaļīgi. Roku līgani kustina uz augšu un leju. Rodas ilūzija, ka zīmulis ir lokans.

 

5. Dresēts suns

Lai skatītājiem būtu lielāks pārsteigums, viens klauns otram pasniedz kasti ar pārsietu lentu. Kas kastē iekšā? Kad kaste tiek atvērta, no tās izņem rotaļu suni ar garu saiti. Suns, paraujot aiz saites, lec pāri šķērslim. Tad suns ar riešanu demonstrē, kā māk rēķināt līdz pieci (iepriekš jāieraksta mobilajā telefonā pareizo rējienu skaits).

Pirms izrādes sunim pie purniņa tiek piestiprināts magnēts tā, lai skatītāji to nemana. Otrs magnēts tiek piestiprināts pie mazas bumbiņas vai mantiņas. Un tad seko priekšnesuma nagla – suns „paņem” bumbiņu vai mantiņu un "aiznes" uz kādu noteiktu vietu.

 

6. Caurdurtā galva

Priekšnesumam nepieciešama kartona kaste ar diviem nelieliem caurumiem augšpusē. Caur tiem kastē tiks iesprausti koka vai kartona dunči. To daļu, kurā atradīsies dunči, ar kartona starpsienu kastes iekšpusē no pārējās kastes daļas norobežo. Brīvprātīgajam skatītājam kastē jāieliek galva, bet klauns cauri kastes caurumiem iesprauž "galvā" dunčus.

 

7. Kur palika ūdens?

Priekšnesumam nepieciešama krūze, kurā ievieto švammi, kas nedaudz lielāka par krūzes dibenu. Ja krūzi apgāž otrādi, švammei nevajadzētu izkrist laukā. Priekšnesuma laikā klauns krūzē ielej nedaudz ūdeni. Tas iesūcas švammē. Kad krūzi sagāž, ūdenim nevajadzētu izlīt.

 

8. Ginesa rekorda uzstādīšana

Kurš skatītājs spēs vienā rokā noturēt visvairāk rakstāmlietu? Kurš varēs sakrāmēt lielāko rotaļlietu „torni”?

 

9. Fotografēšanās ar dzīvniekiem

Starpbrīdī vai izrādes beigās klauni skatītājiem piedāvā nofotografēties ar dažādiem dzīvniekiem (rotaļlietām). Lai būtu interesantāk, var piedāvāt fotografēšanos ar pašu izgatavotu dzīvnieku, piemēram, ar zirgu. Zirgam nepieciešama taburete, divi lieli spilveni, nūja (labāk, ja būtu hokeja vai florbola nūja) un cepure. Izveido zirgu (skat. zīmējumu). Cepurē ievieto mobilo telefonu, kurā iepriekš ierakstīti zirga zviedzieni. Skatītāji uzsēžas uz taburetes (tiek ieslēgta mobilā telefona skaņa) un, kustinot nūju, tēlo, ka jāj uz zirga.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Cirka izrādes notikušas arī Latgales laukos. Tur bērni uzstājās ar pašu pieradinātām vistām un cāļiem. Tie bija iemācīti tupēt gan uz bērnu izstieptās rokas, gan uz bērnu galvas. Daži cāļi nebaidījās vizināties pat rotaļu mašīnītē. Gailis no vistām arī neatpalika, jo to varēja mierīgi turēt klēpī. Starpcitu, bērni vistām un gailim bija piešķīruši arī vārdus.