Sanita Nikitenko

„Papīra maskas”

Grāmatu sērija „Rokdarbi vienam vakaram”

Apgāds „Zvaigzne ABC”; 2013. gads;

17 lpp.

 

Apraksts

Grāmatā piedāvātas dažādu veidu papīra maskas gan zēniem, gan meitenēm. Pašas vienkāršākās maskas iespējams izgatavot dažu minūšu laikā. Līdzās darba aprakstam dotas piegrieztnes.

 

Kā tapuši daži grāmatas materiāli

Vairākas idejas radās laikā, kad maskas gatavoju bērniem uz dažādiem bērnudārza, skolas vai jubilejas pasākumiem. Laika trūkuma dēļ centos neieguldīt pārāk lielu darbu, tāpēc vienmēr izgatavoju papīra maskas.

Kad dēls sāka pieprasīt rotaļu ieročus, teicu, ka tādas mantas nepirkšu. Lai mednieka instinktu nenocirstu jau pašā saknē, nācās no bieza kartona izgriezt dunci un pistoli. Dēls par to bija priecīgs. Vēlāk šī ieroču gatavošanas māksla noderēja, veidojot pirāta un bruņinieka maskas.

Tēma “Jubilārs – karalis” jau iepriekš tika apspēlēta žurnālos “Mājas&Dārzs” un “Ievas Māja”. Šajā grāmatā klāt nāca vēl dažas kroņu idejas.

Izklaidējot mazos ciemiņus kādā dzimšanas dienas ballītē, iedevu viņiem briļļu šablonu un uzdevu izveidot maskas. Tajā reizē arī radās ideja par taureni un velnu. Vēlāk briļļveida masku ideju attīstīju un papildināju ar citiem tēliem.

No grāmatā piedāvātajām vainagu maskām bērni skolas ludziņās ir izmantojuši gaiļa un sivēna maskas. Vēlāk šīs un citas līdzīgi gatavotās maskas noderēja dažādos ģimenes pasākumos.

Vislabākais ir tas, ka maskoties var visu gadu un jebkurā vecumā!

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Papīrs ir vispopulārākais rokdarbu materiāls, tāpēc tam šajā sērijā veltīju trīs grāmatas. Rokdarbu grāmatās paredzēju ievietot vienkāršus un ātri pagatavojamus darbiņus. Meistarojot katru rokdarbu, piedomāju, lai to būtu iespējams paveikt viena vakara laikā.

Kaut arī grāmatu izdevniecībā tāda prakse netiek pielietota, ieteicu lietderīgi izmantot grāmatas 2. un 3. vāku. Līdz ar to 16 lappušu vietā teksts un piegrieztnes izkārtoti 18 lappusēs.

Kad 2012. gada rudenī pabeidzu rakstīt sesto sērijas grāmatu "Papīra maskas", nolēmu, ka tā būs mana pēdējā grāmata - sešpadsmitā. Turpmāk vēlējos aktīvāk pievērsties mājas lapai. Diemžēl apmēram pēc pusotra gada (2014. gada pavasarī), varētu teikt, ka izdevniecības spiediena rezultātā, man nācās sagatavot vēl divus rokdarbu izdevumus.