Pieņemts, ka dāvanas parasti saņem tikai jubilārs. Kā būtu, ja pēc svinībām arī ciemiņi uz mājām dotos ar nelielām dāvaniņām? Tomēr pie tām tikt nemaz nav tik viegli, - jāizpilda dažādi uzdevumi un jāsapelna par to naudiņa. Atkarībā no sapelnītās naudiņas daudzuma, ciemiņš “dāvanu veikalā” izvēlas atbilstošu dāvaniņu.

 

1. Naudiņa

Pirms pasākuma jāsagatavo papīra naudiņu, tāpēc būs nepieciešamas kartona loksnes trīs dažādās krāsās. Uz papīra ar cirkuli uzzīmē vienāda izmēra aplīšus un saraksta ciparus, piemēram, uz dzeltena papīra – 1, uz sarkana papīra – 2, bet uz zila papīra – 3. Izgriež.

Lai būtu interesantāk, naudiņai izdomā nosaukumu, piemēram, gudrulis. Vēl viens variants - naudiņas nosaukumu domā kopīgi ar ciemiņiem, bet pēc tam nobalso.

 

2. Naudas maciņš

Katram ciemiņam tiek iedota aploksne (maciņš) ar pamatkapitālu – 6 naudiņām (3+2+1). Uz katras aploksnes noteikti jābūt uzrakstītam bērna vārdam. Aploksnē jākrāj nopelnītā naudiņa, pa kuru pasākuma noslēgumā varēs izvēlēties dāvanu.

Ja nav aploksnes, ciemiņi no papīra izgatavo maciņu (skatīt šeit).

 

3. Prāta banka

Tiek uzdoti atjautības jautājumi un mīklas. Ciemiņi pelna naudiņu un liek to aploksnē (maciņā). Par pareizu atbildi piešķir 1 naudiņu.

1. Kurai galvai matu vietā lapas? (kāpostgalvai)

2. Koka roka, dzelzs nagi. (dakša)

3. Kas raud bez acīm? (lietus)

4. Gailis stāvot uz vienas kājas sver 2 kg. Cik sver gailis, ja stāv uz abām kājām? (arī 2 kg)

5. Kas nevar skriet, kaut gan tam ir divi stilbi? (bikses)

6. Četras kājas iet, divas karājas. (zirgs ar jātnieku)

7. Zils tēva kažoks pilns ar zelta pogām. (debesis naktī ar zvaigznēm)

8. Sarkans vīriņš pirtī, zaļa bārda laukā. (burkāns aug zemē)

9. Septiņi rūķīši vienā šūpulī. (zirņi pākstī)

10. Kas ir redzējis zaķi ar ausīm. (neviens, jo ar ausīm nevar redzēt)

11. Ne rej, ne kož, bet māju sargā. (atslēga)

12. Pa ceļu brauc 7 sievas. Cik palika, ja viena izkrita? (palika viena, jo citas aizbrauca)

13. Laidās vesela rinda zosu: viena zoss visām priekšā; otra - aiz tās; viena zoss rindas pakaļējā galā; divas - tai priekšā. Cik zosu bija šajā rindā? (trīs zosis - cita aiz citas taisnā līnijā)

14. Uz jumta sēdēja 11 zvirbuļi. Mednieks 1 zvirbuli nošāva. Cik zvirbuļu palika uz jumta? (neviens, jo nošautais nokrita no jumta, bet pārējie - aizlidoja)

15. Kas ir manas mammas meita, bet nav mana māsa? (es pati)

16. Ģimenē ir divas māsas, katrai māsai divi brāļi. Cik bērnu ir ģimenē? (četri)

17. Jānītis mācās 1. klasē. Viņs dzīvo daudzstāvu mājas 11. stāvā. Pārnākot no skolas, viņš ar liftu uzbrauc līdz 4. stāvam, bet tālāk iet ar kājām. Kāpēc tā? (viņš nevar aizsniegt augstāku lifta pogu)

18. Viens vagons stundā nobrauc 15 km. Cik km nobrauc 2 vagoni stundā? (arī 15 km)

19. Četri tēva dēli - cits no cita bēg. Kas tie ir? (gadalaiki)

20. Ja tev ir tikai viens sērkociņš un tu ieej tumšā istabā, kurā atrodas gāzes plīts, petrolejas lampa un svece, ko tu aizdegsi pirmo? (sērkociņu)

21. Kāds paliks baltais lakatiņš, ja to iemērks melnajā jūrā? (slapjš)

22. Kas smagāks - 1 kg dzelzs vai 1 kg spalvu? (abi vienādi)

 

4. Priekšnesums

Jāizdomā neliels priekšnesums (dzejolis, dziesma, stāsts, deja u.c.). Par uzstāšanos katrs saņem 2 naudiņas.

 

5. Puzles

Katrs ciemiņš uz ātrumu liek vienāda skaita, bet dažādas puzles (piemēram, 54 gabaliņu puzles). Katram piešķir naudiņu. Tas, kurš pabeidz pirmais, tam – 3 naudiņas, otrajam – 2, bet pārējiem – 1.

 

6. Labākais dzīvnieku pazinējs

Katram ciemiņam iedod papīru un rakstāmo. 2 minūšu laikā jāuzraksta dzīvnieku, kukaiņu vai putnu nosaukumi, kuri sākas ar burtu, kas tiek izvēlēts, vadītājam klusi pie sevis skaitot alfabētu un pie stop apstājoties. Cik pareizu atbilžu variantu, tik naudiņas piešķir.

 

7. Laimes rulete

Sagatavo apaļu papīra pamatni, ko sadala 12 daļās. Četras daļas iekrāso dzeltenā krāsā, četras – sarkanā, četras – zilā (1.). Uz apļa centra novieto krūzīšu paliktni, kas gatavots no korķa (2. melns). Paliktņa centrā iedur piespraudi (2. balta) un piestiprina rādītāju (2. pelēks). 

1.

2.

Uzdevums – ciemiņi pēc kārtas iegriež rādītāju un gaida, līdz tas apstāsies. Uz kāda krāsu laukuma apstājas rādītājs, tādu naudiņu rādītāja iegriezējs ieliek savā maciņā.

 

8. Dāvaniņu veikals

Uz galda izkārto dažādas lietiņas: pildspalvas, dzēšgumijas, balonus, novelkamās bildītes, konfektes u.c. Katrai lietiņai klāt pieliek cenu (sākot no 1 naudiņas). Protams, ka lētākām precēm veikalā jābūt vairāk par dārgākām precēm, jo ne jau visiem ciemiņiem būs sakrāta liela naudiņa.

Ciemiņi saskaita savā makā esošo naudiņu un apmaina to pret izvēlētajām precēm/dāvaniņām.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Gudrības banka tika izspēlēta meitas septītajā dzimšanas dienā. Ciemiņi mājās devās ļoti priecīgi, jo katrs bija nopelnījis vairākas jaukas dāvaniņas.