Sanita Nikitenko

„Jostas”

Grāmata nr. 4 sērijā „Rokdarbi”

Apgāds „Zvaigzne ABC”; 2011. gads; 32 lpp.

Iespēja iegādāties arī e-grāmatu.

 

Apraksts

Nelielajā grāmatiņā aprakstīts, kā izgatavot 14 jostas. Katrai jostai līdzās norādīta grūtības pakāpe. Ātri un vienkārši pagatavojamas jostas, kas grāmatā atzīmētas ar vienu zvaigznīti, ir sešas.

 

Ja rodas vēlme sevi kaut kā uzmundrināt, tad noder josta Krāsainie akmentiņi, kas šūta no filcu ovāliem. Jostas devīze: „Jo krāsaināk – jo labāk!”.

Jostas Caurums pie cauruma ideju aizņēmos no tēva darinātās jostas pirms vairāk kā 30 gadiem. Toreiz man šāda veida josta nepatika, iespējams, ka neveiksmīgi izvēlētās sprādzes dēļ (padomju laikos jau tādas ekskluzīvas lietas nevarēja nopirkt). Tagad domas mainījušās. Pie tam tādu pašu jostu, tikai darinātu no atstarojošās lentes, piedāvāju grāmatā „Atstarotāji”.

Smokingā tērpta vīrieša galvenā rota ir tauriņš. Ja sievietei šķiet nepieņemami, ka tik skaists aksesuārs tiek tikai stiprā dzimuma pārstāvim, iesaku nočiept. Klasiskā tauriņa josta svētku kleitai piešķirs patiesu eleganci. Līdzīgu jostu redzēju arī kādā no „Burdas” žurnāliem.

Ziedošā aukla ir viena no manām iecienītākajām vasaras apģērbu jostām. Tā pagatavojama diezgan ātri. Uz rupjas kokvilnas auklas uzver no mākslīgās ādas šūtu ziediņu, abos auklas galos iesien mezglus, un josta gatava.

Manā jostu kolekcijā ir vairākas līdzīgi tamborētas jostas. Viena no tam – Sārtais ziediņš, kas rotāta ar tamborētu rozīti. Otrā josta rotāta arī ar tamborētu ziediņu, tikai savādāku (publicēta grāmatā „Tamborēsim!”) , bet trešā josta rotāta ar mākslīgajiem ziediem.

Ja bērnībā iegūta prasme no trim aukliņām sapīt pīni, tad josta Greznā pīne nesagādās grūtības. Tikai jāievēro, ka pinot jostu, visas trīs auklas ir dažāda biezuma, un pie tam uz vienas no auklām savērtas koka pērles.

Jostai Eksotiskais pušķis oriģinalitāti piešķir grezna aizkaru atsaite. Te nu jāpateicas Skārletai no „Vējiem līdzi”, jo viņai radās fantastiska ideja – uzšūt tērpu no aizkariem. Arī josta Jūrnieka mezgls tapusi no dekoratīvās auklas, kas paredzēta aizkaru atsaitei. Pateikšu godīgi, ka aizkaru aksesuārus saviem tērpu rotājumiem esmu izmantojusi ne vienu reizi vien.

Kādā no Rīgas centra audumu veikaliem ieraudzīju skaistas aplikācijas ar pāvu. Nostrādāja sievišķīgais instinkts – veicu pirkumu tādēļ, ka patika, kaut arī vēl nebiju izdomājusi iegādātās preces pielietojumu. Tikai vēlāk – gatavojot jostu grāmatu, atcerējos šos skaistos putnus. Tā arī tapa Pāvu deja, kas valkājama gan kā uz gurniem sienama josta, gan kā šalle.

Jostas Bēgošā ķirzaka galvenais akcents ir zaļa filca ķirzaciņa. Kad ķirzakai beidzot no jostas būs izdevies aizbēgt, to var izmantot kā piespraudi pie tērpa, šalles vai cepures.

Viena no manām pirmajām jostām, kas tapusi pie izejamā tērpa (apmēram 2004. gadā), ir Rakstainā čūska juniors. Tā ir sarkani zilā josta, kas grāmatā norādīta kā „Līdzīga ideja”. Kaut arī pagājis tik ilgs laiks, josta, manuprāt, vēl joprojām ir moderna.

Jostu Ķengura kabata var nēsāt divejādi – gan ar kabatu, gan bez tās. Pie tam šī josta ir praktiska, jo jostas kabatā var ielikt naudu, ķemmi vai citus sīkumus.

Šujot jostu Šeherezades pasaka, iedomājos, ka tā piestāvētu tām sievietēm, kurām patīk dejot austrumnieciskās vēderdejas.

Slaidā vidukļa īpašniece īpaši izcelsies ar jostu Sapnis par japānu. Josta ap vidukli tiek aplikta divās kārtās un šī ideja aizgūta no japāņu kimono.

Un nobeigumā vēlētos atgādināt sen zināmu faktu, ka stilīga josta, būdama vienīgais akcents tērpā, spēj atsvaidzināt vai pat mainīt valkātājas koptēlu.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

2010. gadā apgāds „Zvaigzne ABC” sāka izdot rokdarbu grāmatu sēriju „Rokdarbi” un piedāvāja man iesaistīties šīs sērijas veidošanā. Tā arī tapa trīs grāmatas par aksesuāriem, kas tajā brīdī, kad rakstīju, man šķita diezgan aktuāli: piespraudes, jostas un atstarotāji. Pie tam šīs gramatas pieejamas arī e-grāmatas versijā.

 

Jostas

Uzskatu, ka muļķīgi tērēt laiku, staigājot pa veikaliem un meklējot pieskaņotu jostu atbilstošam tērpam. Pie tam veikalu piedāvājums ir diezgan vienveidīgs. Pēc vienas šādas veikalu ķemmēšanas reizes sapratu, ka nenāktu par ļaunu kādu jostu sameistarot pašai. Tā radās raksti žurnālos „Sievietes pasaule” un „Ievas Māja” ar septiņām jostām katrā žurnālā. Šobrīd man ir ļoti liela jostu kolekcija. Gandrīz vienmēr pie tērpa var piemeklēt atbilstošāko. Rokdarbu gramatā "Jostas" izvēlējos, manuprāt, 14 pašas drosmīgākās un stilīgākās jostas.