Sanita Nikitenko

"Papīra rotaļlietas"

Grāmatu sērija „Rokdarbi vienam vakaram”

Apgāds „Zvaigzne ABC”; 2012. gads;

16 lpp.

 

Apraksts

Grāmatā piedāvātas dažādas papīra rotaļlietas, kuras bērns var izgatavot gan skolā vizuālās mākslas stundās, gan mājās kopā ar vecākiem. Līdzās darba aprakstam dotas piegrieztnes.

 

Kā tapuši daži grāmatas materiāli

Kad meita bija trīs gadiņus veca, mēs abas no papīra izgatavojām mājiņu ar mēbelēm. Tajā iedzīvinājām kaķu ģimeni, jo meita fanoja par kaķiem. Līdzīgu ideju apspēlēju arī grāmatā, tikai kaķu ģimenes vietā izvēlējos zaķu ģimeni. Pie tam zaķu ģimenei izgatavoju gan mājiņu, gan pirtiņu. Un zaķus izvēlējos tāpēc, ka atcerējos divus bērnībā iemīļotus Viļa Plūdoņa dzejoļus: „Zaķīšu pirtiņa” un „Traucējums”.

Manā bērnībā gandrīz katrai meitenei piederēja papīra lelle ar maināmu tērpu kolekciju. Kā ieinteresēt mūsdienu meitenes? Iedomājos, ka viņas varētu zīmēt tērpus mīļākajiem mājdzīvniekiem. Galu galā mūsdienu dizaineri piedāvā tērpus ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem, tāpēc nolēmu grāmatā parādīt, kā saģērbt Sunīti un Kaķīti. Pie tam abi tēli nākuši no manas bērnības - Jozefa Čapeka grāmatas „Stāsti par sunīti un kaķīti”.

Kādu dienu, kad vēru vaļā dēla plauktu, uz grīdas izripoja prāvs skaits kartona rullīšu no izlietotajiem tualetes papīriem. Biju dusmīga par nekam nederīgajiem “krājumiem” un grasījos kartona rullīšus jau mest ārā, taču meita atrunāja, sakot, ka tūlīt pat tiem atradīs pielietojumu. Viņa paņēma aplikācijas papīrus, grieza tos un līmēja pie rullīša, līdz iznāca glīts zirdziņš. Man tik ļoti meitas ideja iepatikās, ka nolēmu tādā pašā veidā izgatavot žirafi, zebru, ziloni un krokodilu.

Lai piedod bērnudārzu audzinātājas un skolotājas, es vienmēr esmu bijusi pret dārzeņu izniekošanu rudens kompozīcijās. Daudziem cilvēkiem nav ko ēst, bet bērniem tiek uzdots no dārzeņiem gatavot dažādus tēlus. Tas mani pamudināja grāmatā “Vasara. 100 radošas idejas” piedāvāt no papīra līmētus dārzeņu cilvēciņus. Tādā veidā bērni var apgūt dārzeņu daudzveidību un, radoši darbojoties, no papīra dārzeņiem izgatavot interesantus tēlus. Materiāls, manuprāt, sanāca ļoti labs, tāpēc ievietoju to arī grāmatā “Papīra rotaļlietas”.

Esmu pārliecināta, ka bērnu sarūpēts leļļu teātris jebkuru ģimenes pasākumu padarīs jautru un neaizmirstamu. Tikai nedaudz pacietības un jebkurš bērna zīmējums var pārtapt par leļļu teātra personāžu. Arī šī materiāla ideju man pasvieda pašas bērni.

Zēniem patīk dažādi monstri, tāpēc par tiem neaizmirsu. Gadījumā, ja nav vēlme gatavot piegrieztnēs piedāvātās kārbiņas, to vietā var izmantot jebkuru iepakojuma kārbiņu, kas darba procesā pārtaps baismīgā tēlā.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Papīrs ir vispopulārākais rokdarbu materiāls, tāpēc tam šajā sērijā veltīju trīs grāmatas. Rokdarbu grāmatās paredzēju ievietot vienkāršus un ātri pagatavojamus darbiņus. Meistarojot katru rokdarbu, piedomāju, lai to būtu iespējams paveikt viena vakara laikā.

Kaut arī grāmatu izdevniecībā tāda prakse netiek pielietota, ieteicu lietderīgi izmantot grāmatas 2. un 3. vāku. Līdz ar to 16 lappušu vietā teksts un piegrieztnes izkārtoti 18 lappusēs.