Rasējot skolā vai mājās, būs nepieciešami šādi piederumi:

1) mehāniskais zīmulis;

2) cirkulis;

3) dzēšgumija;

4) lineāls;

5) divi trīsstūri;

6) transportieris;

7) lekāls (nav obligāti);

8) papīrs (rasēšanas un rūtiņu papīrs A3 formātā; viena milimetra papīra lapa A4 formātā);

9) dokumentu vāki vai mape rasējumu glabāšanai.

 

Mehāniskais zīmulis

Mehāniskais zīmulis (1a) ar automātisko grafīta serdeņa padevi ir ērts, jo tas nekad nav jāasina, un novilktās līnijas vienmēr ir vienādā biezumā. Veikalā nopērkami grafīta serdeņu komplekti (1b), tikai jāzina, cik resns grafīta serdenis nepieciešams konkrētajam zīmulim. Vēl ir jāzina burtu apzīmējumi. B nozīmē, ka grafīts ir mīksts un ar to var novilkt tumšu līniju. H nozīmē, ka grafīts ir ciets, un ar to vilktā līnija būs bāla. HB ir vidēji ciets grafīts. Jo lielāks cipars līdzās burtiem B un H, jo grafīts ir izteiktāki mīkstāks vai cietāks. Vispraktiskāk rasēšanai iegādāties HB un 2B grafītu.

 

 

Cirkulis

      

Cirkulis (2a) paredzēts riņķa līniju vilkšanai. Cirkuļa vienā kājiņā ar skrūvi tiek nostiprināta adata, bet otrā – grafīta turētājs. Cirkuļa grafītu (2b) var nopirkt rakstāmlietu veikalos. Diemžēl tam ne vienmēr tiek uzrādīti burtu apzīmējumi B, HB vai H.

Pirms uzsāk strādāt ar cirkuli, adatas un grafīta galus nostāda vienā līmenī (2c). Ja grafīts palicis strups, to nosmailina uz smilšpapīra.

Ja nepieciešams uzvilkt noteikta izmēra riņķa līniju, piemēram, ar rādiusu 5 cm, cirkuļa adatu novieto uz lineāla pie iedaļas “0”, bet grafīta galu – pie iedaļas “5”.   

Velkot riņķa līniju, cirkuli tur aiz galviņas un ar īkšķi un rādītājpirkstu griež pulksteņa rādītāju virzienā (2d).

Ja paredzēts rasēt liela diametra riņķa līniju, tad cirkuļa kājiņā iestiprina pagarinātāju (2d), kurā, savukārt, iestiprina grafīta turētāju. 

Ja paredzēts uzvilkt ļoti maza diametra (0,5 … 10 mm) riņķa līniju, lieto nullcirkuli (2e). Nepieciešamo atstatumu tajā iestata ar skrūves palīdzību. 

Rasēšanā nav vēlams izmantot cirkuli, kura vienā kājiņā tiek nostiprināts zīmulis (2f).

 

 

 

   

 

Dzēšgumija

 

Dzēšgumija paredzēta nederīgo līniju izdzēšanai. Vislabākā baltā dzēšgumija, kas pierādījusi savu kvalitāti vairāku gadu desmitu garumā, ir Čehijas firmas KOH-I-NOOR HARDTMUTH ražotā dzēšgumija ar ziloņa attēlu.

 

Lineāls

Lineālu izmanto izmēru mērīšanai un atlikšanai. Labāk iegādāties metāla lineālu garumā ap 30 cm. Ja kādu reizi būs nepieciešams papīru griezt ar nazi, plastmasas vai koka lineālu ātri vien var sabojāt.

 

Trīsstūri

Trīsstūrus izmanto vertikālu, horizontālu, slīpu, perpendikulāru un paralēlu līniju vilkšanai. Rasēšanā nepieciešami 2 trīsstūru veidi: vienādsānu taisnleņķa trīsstūris ar 450 leņķiem (3a) un taisnleņķa trīsstūris ar 300 un 600 leņķiem (3b). Praktiskāk iegādāties plastmasas trīsstūrus garumā ap 20-30 cm. Veikalos bieži vien tiek piedāvāti rasēšanas komplekti ar pārāk īsiem trīsstūriem.

 

Transportieris

Transportieris veidots kā pusriņķis vai riņķis ar iezīmētu grādu skalu. Transportieri lieto dažādu leņķu mērīšanai un konstruēšanai. Dažus leņķus var uzkonstruēt, izmantojot trīsstūrus.

 

 

Lekāls

Lekālu izmanto, ja doti punkti, bet līkni caur tiem ar cirkuli nevar uzvilkt.

Papīrs

Rasēšanas papīram jābūt stingram, gludam, pēc iespējas baltākam un bez plūksnas. Ne visiem veikalā nopērkamajiem rasēšanas papīriem ir laba kvalitāte. Pirms iegādes par to jāpārliecinās.

Skicēm vai mācību rasējumiem var izmantot rūtiņu papīru (4a). Tehnisko rakstu var apgūt uz milimetru papīra (4b).

    

Rasējumus izpilda uz noteikta lieluma – formāta – papīra lapām. Lapas formātu nosaka malu izmēri.

Formāta A0 laukums ir 1 m2. Pārējos formātus iegūst, pakāpeniski dalot A0 formāta garāko malu uz pusēm (5).

5

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Kā uzskates materiāls izmantots pārveidots grāmatas attēls.

 

Sergejs Bogoļubovs “Rasēšana” (1990)