Dekori

19.04.2015.

Tēma: ROKDARBI Rokdarbu veidi Pīšana un siešana

Pīņu sagatavošana

Oderaudumu saplēš strēmelēs. Trīs strēmeles vienā galā sasien mezglā vai sašuj kopā un nostiprina, piemēram, ar aukliņu piesienot pie plaukta roktura. Nopin pīni (1.), cenšoties irstošās strēmeles malas iepīt uz iekšu. Strēmeles pakāpeniski pagarina, sašujot tās kopā ar roku vai šujmašīnu.

Uz plakanas virsmas pīni tin spirālē, veidojot apli (2.). Spirāli sastiprina kopā, kreisajā pusē nošujot ar slīpajiem atšuvumdūrieniem (3.). Lai šuvums veidotos izturīgāks, šuj ar dubultu diegu. Darba noslēgumā pīnes sākuma un beigu galus nostiprina nošujot. 

1.

2.

3.

No auduma strēmelēm pīts dekors var rotāt somu, spilvenu un pat bērnistabas mēbeles. To var izmantot kā paliktni karstai tējas krūzei, tikai tādā gadījumā dekora kreisajā pusē, lai tas neslīdētu, jāpiešuj filcs.

Gliemezis

Oderaudumu saplēš platākās un šaurākās strēmelēs. No platākajām strēmelēm nopin pīni un izveido gliemeža galvu un ķermeni. No šaurākajām strēmelēm nopin pīni un izveido radziņus. Radziņus piešuj pie gliemeža galvas. Piešuj actiņas un pērlīti degunam.

 

Taurenis

Oderaudumu saplēš platākās un šaurākās strēmelēs. No platākajām strēmelēm nopin divas garas pīnes un izveido taureņa spārnus. No šaurākajām strēmelēm nopin pīni un izveido radziņus. Detaļas sašuj kopā. Piešuj actiņas. Ja vēlas, spārnu viducī piešuj pērlītes vai mazus zvārgulīšus.

     

Varde

Oderaudumu saplēš platākās un šaurākās strēmelēs. No platākajām strēmelēm nopin garu pīni un izveido vardes galvu un ķermeni. No šaurākajām strēmelēm nopin četras pīnes un izveido kājas un rokas. Pēc tam tās piešuj pie ķermeņa. Piešuj actiņas un pērlīti degunam. Uzšuj sarkanu diegu mutīti.

 

Saulespuķe

Oderaudumu saplēš strēmelēs un nopin trīs pīnes. No visgarākās pīnes izveido ziedlapiņas, bet no divām īsākajām – zieda viduci un kātu ar lapu. Visas detaļas sašuj kopā.

 

     

Suns

Oderaudumu saplēš strēmelēs un nopin divas garākas un sešas īsākas pīnes. No garākajām pīnēm veido suņa galvu un ķermeni ar asti. No sešām īsākajām pīnēm veido suņa kājas un ausis. Visas detaļas sašuj kopā. Piešuj actiņas un pērlīti degunam, uzšuj melnu mutīti. Ap suņa kaklu apsien lenti.

 

Meitene

Oderaudumu saplēš strēmelēs un nopin divas garākas un piecas īsākas pīnes. No garākajām pīnēm veido meitenes galvu un ķermeni. No piecām īsākajām pīnēm veido meitenes rokas, kājas un matus. Visas detaļas sašuj kopā. Piešuj actiņas, uzšuj skropstas un sarkanu mutīti. Piešuj pērlīti degunam un trīs pērlītes kā kleitas pogas. Ap matu bizēm apsien lenti.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Apaļā grīdsega veidota no krāsainu oderaudumu pīnēm. Grīdsegai, kuras diametrs ir 60 cm, nepieciešami  aptuveni 7 m (kopējais garums) dažādu krāsu oderauduma. Grīdsegas gatavošanas tehnoloģija tāda pati kā dekoriem (skat. atvēruma kreisajā pusē). 

Šī grīdsega mūsmājās kalpo jau aptuveni 10 gadus. Tā ir izturīga un nav zaudējusi savu sākotnējo košumu.