Uzdevums: Izmantojot guašas krāsas, uz papīra ar pirkstu uzgleznot kokus un lapas.

 

 Darbi no personīgā arhīva:

 Vecums: 1. klase

 Darba ilgums: 1 mācību stunda

 Nepieciešamie materiāli: A3 formāta papīra lapa, guašas krāsas (dzeltena, oranža, sarkana, zaļa, brūna), salvete pirkstu noslaucīšanai, avīze darba galda noklāšanai.

 

 Metodiskie ieteikumi:

1. Skolotāja ar bērniem pa logu vēro koku lapotnes krāsu vai arī iziet brīvā dabā (tādā gadījumā darbam būs nepieciešamas divas mācību stundas).

Skolotāja ar bērniem aprunājas.

- Kā jūs domājat, kāpēc rudens bieži tiek dēvēts par „zelta rudeni” (dzeltenā krāsa ir rudens simbols).

- Paklausieties latviešu tautasdziesmu par rudeni.

Ai, rudais rudenīti,

Ar dzintara mētelīti,

Tu atvedi Ziemas māti

Ar baltām kupenām.

- Kāda ir ruda krāsa? Kāda ir dzintara krāsa? Vai visi koki rudenī ietērpjas dzeltenā tērpā? Kuri koki gan ziemā, gan vasarā ir zaļi?

Lai bagāta, kas bagāta,

Priede, egle, tā bagāta:
Vai bij ziema, vai vasara,
Zaļi svārki mugurā.

- Kā jūs domājat, kāpēc koku lapas maina krāsu?

Skolotāja piedāvā aplūkot divus attēlus ar zeltainiem kokiem. 1. attēls ir fotogrāfija, bet 2. attēls – baltkrievu gleznotāja Leonīda Afremova glezna.

1.

2.

 

- Kas abiem attēliem ir līdzīgs? Kas atšķirīgs? Kādu nosaukumu abiem attēliem dotu?

- Vai 2. attēlā saskati, ka mākslinieks koku lapas attēlo ar lieliem otas triepieniem. Kādā krāsā uzgleznotas koku lapas?

- Kas kokiem ir resnāki – stumbri vai zari?

- Vai koka zari vērsti uz augšu vai leju?

- Vai skatoties uz attēliem vari iedomāties, kā čaukst nokritušās rudens lapas? Kurš ir staigājis pa čaukstošām rudens lapām?

2. Pirkstu iemērc brūnā krāsā un uz papīra uzzīmē koka stumbru ar zariem. Stumbru zīmē no apakšas uz augšu, bet zarus – no stumbra uz ārpusi. Pirkstu noslauka salvetē. Tad pirkstu iemērc dzeltenā krāsā un uz koku zariem, kā arī zem kokiem veido pirkstu nospiedumus – lapas. Pirkstu atkal noslauka salvetē. Tāpat veido pirkstu nospiedumus ar sarkano, oranžo un zaļo krāsu. Koku lapām (pirkstu nospiedumiem) jānosedz pēc iespējas blīvāk baltā lapas daļa. Zemi var veidot, pirkstu ar krāsu vieglām pavelkot horizontālā virzienā.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko