Uzdevums: Uzzīmēt gludekli trīs dažādos stāvokļos. Vienu gludekļa zīmējumu izēnot. Darbam klāt pievienot gludekļa fotogrāfiju.

 

 Skolēnu darbi:

 Vecums: 9.-12. klase (kā paraugi izmantoti 9-tās klases skolēnu darbi)

 Darba ilgums: 3 mācību stundas

 Nepieciešamie materiāli: A3 lapa (papīra lapu lielums un skaits pēc nepieciešamības), parastais zīmulis, dzēšgumija.

 

 Metodiskie ieteikumi:

1. Skolēns mājās atrod gludekli. Tā vecumam un izgatavotāja zīmolam nav nozīmes.

2. Gludekli nofotografē, jo fotogrāfija būs nepieciešama uzdevuma noformējumā.

3. Novieto gludekli uz pamatnes trīs dažādos stāvokļos un uzzīmē trīs zīmējumus (skices). Ja pietiek vietas, visas trīs gludekļa skices izkārto uz vienas A3 formāta papīra lapas. Ja vēlas, konstruējot izmanto palīglīnijas, kuras var palikt redzamas, respektīvi, tās netiek izdzēstas.

Attēls no interneta.

4. Ja kāda gludekļa detaļa ir apaļa, un tā nav novietota tieši pretī skatītājam, šī detaļa tiek attēlota kā ovāls (elipse).

5. Vienu gludekli ietonē, ievērojot gaismas un ēnas principus. Lai gaismēnas būtu labāk redzamas, gludekli novieto tālāk no loga un spīdina tam virsū galda lampas gaismu. Teoriju par gaismēnām un ēnošanas tehnikām skatīties šeit. Ja vēlas akcentēt gludekļa krāsu, var izmantot arī krāsu zīmuļus.

 

Piezīme.

Šis uzdevums 9-tām klasēm tika sagatavots attālinātās mācīšanās laikā 2021. gada aprīlī. Skolēni to patstāvīgi mājās izpildīja un nofotografēto zīmējumu kopā ar gludekļa fotogrāfiju atsūtīja uz e-klases pastu. Kā paraugi izmantoti darbi, kurus fotografējuši paši skolēni.

Diemžēl grūti bija izkontrolēt, vai visi iesūtītie darbi bija godīgi zīmēti, nevis nokopēti no fotogrāfijām vai datora ekrāna.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko