Uzdevums. No sava vārda un uzvārda pirmajiem burtiem (iniciāļiem) izdomāt vārdus, lai tie veidotu daudz maz saistošu savienojumu. Attēlot to zīmogā.

 

 Darbi no personīgā arhīva (paraugi zīmēti uz datora):

 Vecums: 10.-12. klase

 Darba ilgums: 2 mācību stundas

 Nepieciešamie materiāli: A4 formāta papīra lapa; parastais zīmulis; dzēšgumija. Pēc izvēles: lineāls; cirkulis; melna flomāsterveida pildspalva; krāsu zīmuļi.

 
 Metodiskie ieteikumi:

1. Vārda un uzvārda pirmajiem burtiem piemeklē vismaz 10 variantus. Var izmantot vārdnīcu.

Piemērs. Sanita Nikitenko

sistēmas nulle

sīksta nagla

stāva nākotne

saules nektārs

sākuma notis

saknes neziņa

skudras nams

sīka niecība

sirds nervs

sargeņģeļa nauda

2. Izvēlas vienu vārdu savienojumu un to interpretē attēlā, tas ir, personīgā zīmogā.

3. Uzdevumu var sarežģīt. Divu vārdu savienojumam jāraksturo skolēna personība. Būtībā šiem vārdiem jākļūst par viņa simbolu. Skolēns var iesniegt arī nelielu aprakstu par sevi, interpretējot jaunizveidoto vārdu savienojumu.

Piemēri.

SISTĒMAS NULLE

 

 

Sistēma ir iekārta, kas sastāv no vairākām daļām (S un N burta apvienojums centrā). Apkārt burtiem apvilkts taisnstūris ar sarkanu iekšējo kontūru, kas atgādina kantainu ciparu nulle (0).

Personīgais skaidrojums. Katra nozare ir kāda sistēma. Ikviens kādā sistēmā jūtas profāns, tas ir, nulle. Es šobrīd jūtos nulle kā datordizaineris, jo šo nozari vēl labi nepārzinu.

 

SĪKSTA NAGLA

 

 

Skaidrojošajā vārdnīcā sīksts apzīmē grūti saliecamu vai saspiežamu, neatlaidīgu un izturīgu. Centrā atrodas taisna nagla, kuras gals iedzīts dzeltenā dēlī (mājas grīdā). Naglas augšpusē ar plānāku sarkanu līniju novilktas taisnes, kas attēlo etnogrāfisko latviešu zīmi jumis (mājas jumts). Tās ir dubultvārpas, kas simbolizē ražību. Burts S līdzinās logiem, bet burts N – durvīm.

Personīgais skaidrojums. Esmu kā taisna nagla, kas stingri iedzīta pamatnē (precējusies, ir ģimene). Naglas izturība simbolizē manu iekšējo spēku, jo tāpat kā uz naglas gulst jumts, uz mani gulst mājas svētība. Es vienmēr esmu atvērta jaunam, tāpēc burti S un N ir kā mājas logi un durvis.

 

STĀVA NĀKOTNE

Trīsstūris  - tiekšanās uz augšu. Latviešu etnogrāfijā tā tiek apzīmēta Dieva zīme. Sarkanā platā kontūra rada asociācijas ar brīdinājuma ceļa zīmi (stāvs augšupceļš). Burts S novietots uz burta N. Abi līdzinās ceļiem ar pagriezieniem, taču galvenais ceļš (divas paralēlas platākās joslas centrā) tiecas augšup.

Personīgais skaidrojums. Ceļi manā dzīvē veduši gan uz augšu, gan uz leju, gan pa labi, gan pa kreisi. Tomēr neesmu novirzījusies pārāk tālu no sava galvenā ceļa, kas tiecas augšup. Esmu kā brīdinājums, ka panākšu, ko izlēmusi.

 

SAULES NEKTĀRS

Saule – siltuma un enerģijas avots. Nektārs – šķidrums, ko izdala ziedi. Burti S un N gluži kā tauriņi no zieda sūc nektāru, tā arī pieķērušies pie saules un sūc tās enerģiju, paralēli veidojoties par zibeņiem (enerģijas lādiņiem). Dzeltena un oranža krāsa asociējas ar sauli, medu un ziedu. Dzeltenajam ziedam izcelts oranžs viducis.

Personīgais skaidrojums. Es uzlādējos no saules. Jo saulaināka diena, jo enerģiskāks mans noskaņojums.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Ideju aizņēmos no Baltijas Starptautiskās akadēmijas reklāmas psiholoģijas pasniedzēja raksta.

Тюрин Павел Трофимович

"Игровая методика развития воображения "Инициалы"" (raksts atrodams internetā).