Uzdevums: No tonētiem papīriem vai žurnālu attēliem izgriezt vai izplēst 5-7 priekšmetu siluetus. Ievērojot kompozīcijas likumus, pielīmēt tos uz papīra.

 

 Skolēnu darbi:

 Vecums: 7. klase

 Darba ilgums: 1 mācību stunda

 Nepieciešamie materiāli: A3 formāta papīra lapa, tonēti papīri, aplikācijas papīri vai žurnālu attēli, līmes zīmulis, šķēres un grafīta zīmulis (pēc izvēles).

 

 Metodiskie ieteikumi:

1. Stundas sākumā skolotāja pastāsta, ka klusās dabas kompozīcija ir uzstādījums, kurā vienkopus izkārto vairākus nekustīgus un nedzīvus priekšmetus, piemēram, ēdienus, augļus, traukus, ziedus, mūzikas instrumentus, interjera elementus, audumus u.c.

2. Lai izveidotu pareizu kompozīciju, jāievēro likumi.

Sīkāks materiāls par kompozīcijas likumiem šeit.

3. Izskaidro terminu siluets.

 

Vēl materiāls par siluetu šeit.

4. Pirms uzdevuma izskaidrošanas, parāda dažus klusās dabas attēlus un pārrunā, kādi priekšmeti tajos izkārtoti.

5. Tā kā klusās dabas kompozīcija jāizgatavo apmēram 30-35 minūšu laikā, priekšmetus uz papīra nezīmē, bet piegriež vai izplēš uzreiz. Jāievēro, ka papīra lapa ir liela, tāpēc priekšmetiem jābūt atbilstošā lielumā. Nevajag saspringt uz mazām detaļām, piemēram, odziņām, lapiņām. Tas aizņems daudz laika.

6. Lai kompozīcija nebūtu par raibu, izvēlas 4-5 krāsas. Īpaši jāuzmanās, ja tiek izmantoti žurnālu attēli. Tādā gadījumā jāskatās, lai raibie objekti savā starpā nesaplūst.

7. Nākamais solis: izdomā, kādā virzienā tiks novietota papīra lapa – horizontāli vai vertikāli.

8. Kompozīciju izkārto uz papīra. Tikai tad, kad skolotāja apstiprina, to var pielīmēt.

9. Šim darbam divas stundas ir par daudz, bet viena stunda nedaudz par maz, tāpēc skolotājai jāizdomā, kā noorganizēt, lai skolēni darbu varētu pabeigt.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko