Lai uzšūtu apģērbu vai interjera elementu, nepietiek tikai ar audumu. Ir nepieciešami dažādi šūšanas materiāli un piederumi: diegi, apdares lentes, mežģīnes, gumijas, aizdares elementi un citi sīkumi.

 

1. lappusē - Aizdares un savienojošie elementi

2. lappusē - Apdares lentes

3. lappusē - Speciālās lentes

4. lappusē - Gumijas

5. lappusē - Rotājošie elementi

6. lappusē - Palīgmateriāli

 

 

Aizdares un savienojošie elementi

 

Poga

Pogas paredzētas izstrādājumu aizdarei vai dekoratīvai apdarei. Nopērkamas plastmasas (1a), koka (1b), metāla (1c), ar ādu vai audumu apvilktas (1d), pītas (1e) un pat aptamborētas pogas (1f).

 

1a             1b 

1c                          1d

 1e                      1f

 

Pogas mēdz būt ar “kājiņu”, ar caurumiņiem un iekniedējamas/ieskrūvējamas (piemēram, metāla pogas džinsa izstrādājumiem - 1c). Katra veida poga pie izstrādājuma tiek piešūta vai piestiprināta atšķirīgi. Dotajos attēlos parādīts, kā piešuj pogu ar “kājiņu” un pogas ar diviem vai četriem caurumiņiem (2). Kā dekoratīvu elementu var izmantot vairākas vienu virs otras uzšūtas pogas.

2

Biezākam apģērbam, piemēram mētelim vai žaketei, šujot pogu ar caurumiņiem, jāveido diega “kājiņa” (3).

3

 


 

Spiedpoga

Spiedpogas lieto izstrādājumu aizdarei pogu un pogcaurumu vietā. Spiedpogas var būt izgatavotas no plastmasas vai metāla, kā arī tās var būt magnētiskas (4).

4

 

Tiek piedāvāta lente ar spiedpogām (5), kas piešujama pie izstrādājuma kā aizdares detaļa.

5

 

Spiedpogas pie izstrādājuma var tikt piešūtas vai arī piekniedētas. Tās izstrādājuma labajā pusē var būt redzamas un var būt arī neredzamas (6).

6

 


 

Poga ar cilpu

Poga ar cilpu (7) tiek lietota kā dekoratīvais aizdares elements.

7

 


 

Āķis un cilpa

Āķis un cilpa visbiežāk tiek izgatavoti no metāla (8). Lielus āķus var izmantot kā dekoratīvu elementu un piešuj redzamus, taču mazie āķīši un cilpiņas parasti tiek paslēpti.

8

 

Kā aizdares elementus, piemēram, apakšveļai vai korsetei, izmanto lenti ar āķīšiem un lenti ar cilpām (9).

 

9

 

Āķi un cilpu pie apģērba piešuj tā, lai tie atrastos uz vienas līnijas (10a; 10b).

10a

10b

 


 

Sprādze

Sprādze ir jostas vai pleca lences aizdares elements. Tā var būt izgatavota no metāla vai no plastmasas (11).

11

 


 

Līplente jeb eža lente

Līplente sastāv no divām lentēm – cilpotas un saķerošas. Ja vienu lenti piespiež pie otras, tās saķeras kopā (12).

12

Līplentes iespējams nopirkt dažādās krāsās, bet visbiežāk - baltā un melnā. Tās mēdz būt gan pielīmējamas, gan piešujamas. Apģērbiem labāk izmantot piešujamās līplentes, savukārt aizskaru un žalūziju stieņa pārsega stiprināšanai - līmējamās līplentes.

 


 

Caurumkniede jeb riņķītis

Riņķīšus (13a) lieto jostu caurumiņiem (13b), aizkaru caurumiem (13c), kā dekoratīvus elementus (13d) un kā aizdari, cauri izverot aukliņas un sasienot (13e).

13a                       13b

 

13c                       13d                         13e

 

Tiek piedāvāta lente ar riņķīšiem (14), ko var izmantot dekoratīvai aizdarei. Abām aizdares malām klāt piešuj lenti un caur tās caurumiņiem izver aukliņu.

14

 


 

Aukla

Auklas tiek izgatavotas no lina, kokvilnas un poliestera. Nopērkamas apaļas (15a), plakanas (15b) un vītas auklas (15c) dažādās krāsas.

15a

15b

15c

 

Auklu garumu iespējams nostiprināt ar fiksētāju (16). Savukārt auklu galos iesietos mezglus var noslēpt ar auklu uzgaļiem (17).

16

 

17

 


 

Karabīne

Karabīne sastiprina kopā divas izstrādājuma detaļas, piemēram, pie somas plecu siksnu. Pieejamas dažāda izmēra plastmasas un metāla karabīnes (18).

18

 


 

Rāvējslēdzēji

 

Ar rāvējslēdzēja palīdzību tiek sastiprināti kopā divi drēbes gabali. Rāvējslēdzējs sastāv no divām zobiņu rindām, kuras ar slīdošo kuģīti (mēdz dēvēt arī par sunīti) pamīšus tiek savienotas, veidojot vienu noslēgtu rindu. Rāvējslēdzējs var veikt ne tikai savu tiešo funkciju - kalpot kā aizdare, bet var būt arī dekoratīvs elements, kas izceļas ar krāsu vai interesantas formas slīdošo kuģīti.

 

Izšķir plastmasas (1a; 1b; 1d) un metāla (1c) rāvējslēdzējus. Tie var būt gan smalkāki, gan rupjāki, kā arī ar diviem divvirzienu slīdošiem kuģīšiem (1d). Plastmasas rāvējslēdzējus atkarībā no zobiņu veida iedala: traktora tipa rāvējslēdzējos (1a; 1d) un spirāles tipa rāvējslēdzējos (1b).

1a                            1b   

1c                           1d

 

Plastmasas rāvējslēdzēji var būt arī “slēptie”, kas tiek iešūti vīlē tā, ka nav gandrīz pamanāmi. Šādu rāvējslēdzēju labā puse izskatās kā parasto plastmasas rāvējslēdzēju kreisā puse (2a; 2b; 2c). Neredzamie rāvējslēdzēji var būt darināti no poliestera (2a) vai no kokvilnas (2b) materiāla. Tie var būt ar diviem divvirzienu slīdošajiem kuģīšiem (2c).

2a                               2b   

2c

 

Lai saprastu, kādas ir parastā rāvējslēdzēja un slēptā rāvējslēdzēja atšķirības, kad tie tiek iestrādāti audumā, aplūkošanai tiek piedāvāti divi attēli (3a – parastais rāvējslēdzējs; 3b – slēptais rāvējslēdzējs). Katrs rāvējslēdzējs tiek iestrādāts audumā, izmantojot atšķirīgu šujmašīnas pēdiņu.

3a                                                 3b

 

Vēl ražotāji piedāvā ūdensizturīgus rāvējslēdzējus (4a), rāvējslēdzējus ar iestrādātiem atstarojošiem elementiem (4b) un dekoratīvus rāvējslēdzējus (4c; 4d).

4a                             4b 

 4c                                   4d     

 

Gadījumā, ja rāvējslēdzējs ir par garu, tā lieko galu nogriež nost un ar šujmašīnu vai ar rokām izveido stiprinājuma vietu (5a). Ja iespējams, liekos zobiņus ar knaiblēm izņem ārā (5b).

     5a                                                   5b     

 

Gadījumos, kad rāvējslēdzējs sāk plīst vaļā (6; sevišķi somām vai biezākam apģērbam), nevajag uzreiz to ārdīt laukā, lai vietā iešūtu citu. Bieži vien vainīgs ir slīdošais kuģītis. To atliek vien nomainīt (šūšanas pakalpojumos) un rāvējslēdzējs atkal būs lietojams.

6

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Fotogrāfijas ņemtas no dažādiem interneta resursiem un nedaudz pārveidotas.