ALPI VASARĀ (2018./ 8 dienas)

11.08.2018.

Tēma: CEĻOJUMI Grupu ceļojumi

Grosgloknera alpu panorāmas ceļš

 

 

Glosgloknera Alpu panorāmas ceļš vijas kalnā un no kalna, veidojot serpentīnus ar 36-iem līkumiem, kas uzrādās uz ceļa zīmēm. Lai varētu braukt pa šo panorāmas ceļu, jāiegādājas biļete. Vieglajai automašīnai tā maksā ~40 eiro. Līdz ar tumsas iestāšanos – vasarā ap pulksten 21 – iebraukšanas biļetes pārtrauc tirgot, un panorāmas ceļa ieeja tiek norobežota ar barjeru. Ja šajā laikā gadās palikt kalnos, iespēja nakšņot viesnīcā.

 

Glosgloknera Alpu panorāmas ceļš.

 

Glosgloknera Alpu panorāmas ceļš. Cilvēki piestājuši ceļa malā, jo uz kalna augustā izbaudāms sniegs.

 

 

Glosglokners (Großglockner) ir Austrijas augstākais kalns – 3798 m.v.j.l., kura pakājē atrodas ledājs Pasterzengletsher jeb tautā saukts Franča Jozefa ledājs. Ja vēlme nokļūt līdz ledājam, ceļu no kalna lejā var nedaudz atvieglot kalnu vilcieniņš. Cena ~8 eiro.

 

 

Ar zilu ovālu atzīmēts ledājs, bet ar sarkaniem aplīšiem – cilvēki.

 

Nodrošinājums pret lavīnām.

 

Kad mūsu grupa atbrauca līdz kalnam, spīdēja spoža saule, bet uzsākot kāpšanu lejup, debesis pārvilkās ar mākoņiem un sāka līt. Steigšus kāpām atpakaļ kalnā. Lai lietus laikā nestāvētu dīkā, iegājām suvenīru bodītē. Te arī nopirku gandrīz visus sīkumiņus, ko atvedu uz mājām.

Biju paņēmusi līdzi klasisko Selgas cepumu paciņu. Nedaudz cepumus izdalījām melnajiem Alpu kovārņiem. Atlikušo cepumu paciņu pietaupījām murkšķiem.

Alpu kovārņi - vienīgie putni, kurus redzējām kalnos.

Līdzās suvenīru bodītēm ir kāpnes (zem jumta). Pa tām, uzkāpjot augšā, var nokļūt uz taciņas, kas ved līdz kristālveidīgam Swarovski skatu tornim. Mums diemžēl nebija laika to apmeklēt. Toties tālāk, ejot aiz ēstuves, ir labākā murkšķu vieta. Manējie pieaugušie bērni bija bezgala priecīgi, tos barojot ar Selgas cepumiem. Dēls, no kura vienmēr visi dzīvnieki bēga pa gabalu, beidzot kādu varēja pabarot no rokas. Starpcitu, murkšķi sazinās vai arī viens otru brīdina, spalgi svilpjot.

Murkšķus sastapām tikai pie Glosgloknera.

 

 

 

Bādgašteina (Bad Gastein)

Bādgašteina (Bad Gastein) ir Austrijas kūrortpilsēta, kurai cauri starp klintīm vijas kalnu upe Gasteiner Ache, veidojot iespaidīgu ūdenskritumu ar vairākām kaskādēm, kas redzamas no tiltiem. Gar upi izveidots pastaigu celiņš.

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti Google maps karšu fragmenti.

 

 

Alpu kalnu pilsētiņās raksturīgas mājas, kurām 2. un, ja ir, tad 3. stāvs uzbūvēts no koka. Koka balkoniem noteikti jābūt bagātīgi rotātiem ar ziediem. Visi pagalmi izskatījās tik perfekti sakopti. Mums līdz tādam līmenim vēl ļoti, ļoti tāls ceļš ejams.

 

 

Itālijas Alpos mājām ir salīdzinoši mazi lodziņi, nekā pie mums Latvijā, un visiem logiem priekšā žalūzijveida aizvērtņi.

 

 

Cilvēkiem vienmēr ir paticis atstāt pēc sevis kādu piemiņu. Pie mums alu sienās ieskrāpē savu vārdu, bet Alpu dolomītu kalnos vārdu izliek no akmeņiem.

 

 

Suns ķengursomā. Visi ģimenes locekļi vēlas pilnvērtīgi izbaudīt kalnus.

 

 

Kalnu pakājēs zeme izmantota līdz pēdējam metram. Nekur nevarēja redzēt aizlaistus, pamestus zemes gabalus kā pie mums. Nevarēju saprast, kas tās Austrijā par daudzām mazām mājiņām uz lauka – darbarīku novietnes vai siena šķūnīši?

 

Slovēnijas Alpos sienu žāvē pavisam savādāk nekā pie mums – uz horizontāliem koka zariem.

 

 

Divi vīri kalnā kāpa bavāriešu cepurēs, kas rotātas ar spalvām un ziediem.

 

 

Austrijas Grosgloknera Alpu panorāmas ceļa serpentīnus no kraujas šķir vien reti akmens bluķīši.

 

 

Par šādu 2-vietīgu studentu dzīvoklīti (Bad Ischl; Austrija) mūsējie var tikai sapņot. Te ir virtuvīte ar ledusskapi, tualete ar dušas kabīni, balkons un skaists skats uz kalniem. Noskaidroju, ka maksa par mēnesi ~130 eiro.

 

 

Alpu simbols ir ēdelveisa ziediņš. Tas attēlots uz Austrijas 2 centu monētas.

Alpu ēdelveiss sastopams augstāk par 2.5 km. Internetā izlasīju, ja senos laikos jauneklis vēlējies precēties, lai pierādītu savu mīlestību, viņam savai iecerētajai vajadzēja uzdāvināt ēdelveisa ziedu, jo tie aug klinšainās, grūti pieejamās vietās, kuras var sasniegt, riskējot ar dzīvību. Pati šādu ziedu kalnos gan nemanīju, tāpēc paraugu atradu internetā.

 

Citi Alpos redzētie ziedi. Nosaukumus diemžēl nezinu.