No 5 zirņiem piešķiru

   

Filozofiskas pārdomas par klusumu, skaņām un mums pašiem. Ātri izlasāms teksts, kas mani sevišķi neuzrunāja, jo likās haotisks un sagrābstīts gan par šo, gan par to. Grāmatas sākumā tika pateikts, ka autors atradis 33 atbilžu variantus uz saviem uzdotajiem jautājumiem par klusumu (Kas ir klusums? Kur tas ir? Kādēļ šobrīd tas ir svarīgāks nekā jebkad agrāk?”). Diemžēl nespēju saskaitīt tik daudz.

Tas, ka man šī grāmata negāja pie sirds, neliecina, ka nemīlu un nemeklēju klusumu. Atgriežoties pēc darba dienas skolā, es labprāt pāris minūtes vēlos atgulties savā istabā netraucēta. Pilnīgā klusumā. Ar aizvērtām acīm. Tā, lai spētu atslēgties no skolas trokšņa un dinamiskā ritma. Vēl man klusumu palīdz sagādāt un uzturēt līdzās dzīvesvietai esošais mežs.

Bez klusuma pasaulē ir vēl arī citas ar mums pašiem saistītas sajūtas, piemēram, mēs redzam, bet īsti neredzam vai arī mēs dzirdam, bet īsti nedzirdam. Tehnoloģijas atņem mums ne tikai klusumu, bet arī spēju sadzirdēt un saredzēt vairāk par to, ko mēs dzirdam un redzam.

 

Citāti par klusumu

“(..) pasaules noslēpumi slēpjas klusumā.”

“Klusums ap tevi var ietvert daudz, bet man visinteresantākais šķiet klusums manī pašā. Klusums, kuru savā ziņā radu es pats.”

“(..) ikviens var atrast klusumu sevī. Tas tur ir visu laiku, arī tad, kad ap mums ir daudz skaņu.”

“Klusums var būt garlaicīgs. Katrs piedzīvojis, ka klusums šķiet nomācošs, neērts un brīžam pat biedējošs. Citkārt klusums ir vientulības zīme. Vai sēru. Klusums pēc ir smags.”

“Mēs dzīvojam trokšņa laikmetā. Klusums izjūt spiedienu.”

“Nav viegli būt bezdarbībā, kad nekas nenotiek, ir kluss, un tu esi viens pats.”

“Iespēja attālināties no ikdienas trokšņa ir privilēģija.”

“(..) klusums ir jaunais luksuss.”

“Labākais dzīvē reizēm ir par brīvu. Klusumu (..) tu atradīsi tur, kur esi, kad tev tas ērti, savā galvā un bez maksas. Tev nav nepieciešams braukt uz Šrilanku, tu vari to piedzīvot, sēžot vannā.”

“Klusums nozīmē atklāt prieku no tā, ka paņem pārtraukumu.”

 

Citāti par citām vērtībām

“Spēja brīnīties (..) viena no būtiskākajām īpašībām, ar kurām esam piedzimuši. Tā ir arī viena no smalkākajām spējām, kas mums piemīt.”

“Svarīgi ir nevis tas, kas ar tevi notiek, bet gan tas, kā tu to uztver.”

“(..) justies labi nozīmē arī no kaut kā atteikties.”

“Mūsu reakcija ir atrast arvien jaunas nodarbes, kas novērš uzmanību no mums pašiem uz ārieni.”

“Visi, kuri uzrakstījuši grāmatu, zina kādu lietu, kuru citi nezina: lielākais izaicinājums ir nevis uzrakstīt grāmatu, bet gan apsēsties, sakopot domas un ķerties pie darba.”

“(..) ilgās pastaigās dabā saasinās atsevišķas maņas. Vai arī, kad vienkārši aizveru acis. Tad oža un dzirde kļūst skaidrākas. Un, ja aizspiežu ausis, paasinās redze.”

“(..) es sāku saprast, kādēļ mazotnē mani tik ļoti apbūra gliemezis, kurš nes savu māju uz muguras – viss, kas mums pieder, ir mūsos.”

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko