Pirms auduma marmorēšanas sagatavo klīsteri. To dara šādi: ūdeni uzvāra un, lēnām maisot, tam pievieno iepriekš nelielā ūdens daudzumā izšķīdinātu cieti (uz 1 litru ūdens ņem 1 ½  ēdamkaroti kartupeļu cietes). Pavāra kādu minūti un tad klīsteri atdzesē. Atdzisušo klīsteri samaisa un ielej paplātē. Izlīdzina burbulīšus, ar avīzi aizbīdot līdz paplātes malām.

Šķidro tekstilkrāsu no otas pilina paplātē. Ja krāsas piliens nogrimst, nevis izplūst pa klīstera virsmu, tas nozīmē, ka krāsa ir par biezu. Lai iegūtu šķidrākas konsistences krāsu, to sajauc ar ūdeni. Kad pa klīstera virsmu izplūdusi pirmā krāsa, pilina otro un pēc tam – trešo krāsu. Katru nākamo krāsu var pilināt gan uz iepriekšējās krāsas, gan brīvajos laukumos. Ja vēlas, ar otas otru galu uz klīstera virsmas no krāsu laukumiem var uzvilkt svītras vai spirālveida līnijas.

Kad zīmējums gatavs, audumu uzmanīgi ieklāj paplātē, lai tas vienmērīgi saskartos ar klīstera virsmu. Ar pirkstu galiem audumu viegli izlīdzina, raugoties, lai zem tā nebūtu gaisa burbuļu. Pēc dažām sekundēm audumu no paplātes izņem. Krāsa, kas bija uz klīstera virsmas, ir pieķērusies pie auduma.

Audumu novieto uz avīzes ar krāsaino pusi uz leju. Kad viena avīze kļūst mitra, audumu pārliek uz citas avīzes. Uz mitrajām avīzēm paliek klīsteris, bet uz auduma - krāsa. Nožuvušo audumu no kreisās puses nogludina ar gludekli. Ja nevēlas, lai audums būtu iecietināts, to siltā ūdenī izskalo. Kad audums izžuvis, to vēlreiz izgludina. Audums būs kļuvis mīkstāks.

 

 

Vispirms audums ar tekstilkrāsām marmorēts, bet pēc tam apzīmēts ar zelta krāsas flomāsteru un izšūts ar zeltītām pērlītēm.

IEVĒROT !

  Lai krāsa, plūstot uz klīstera virsmas, veidotu interesantākus zīmējumus, tai var pievienot spirtu.

 Marmorēt var kokvilnas, lina un arī zīda audumu – gan baltu, gan krāsainu. Krāsa labāk pieķeras pie kokvilnas auduma virsmas, bet zīmējums labāk izceļas uz balta pamata.

 Tā kā nokrāsojas tā auduma daļa, kas saskaras ar klīstera virsmu, labāk pirms krāsošanas sagriezt audumu paplātes lielumā.

 Ja pēc auduma izņemšanas uz paplātes paliek lieka krāsa, to likvidē, paplātē ieklājot avīzi. Krāsa pie tās pieķeras līdzīgi kā pie auduma.             

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko