5. diena

Vilnius – Eiropas parks – Eiropas ģeogrāfiskais centrs - Moletai

 

Vilnius – Lietuvas galvaspilsēta ar  lielāko un skaistāko vecpilsētu Austrumeiropā.

Apskates objekti kartes fragmentā ir sanumurēti.

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

 

NOVĒRTĒJUMS

 


15. Ģedimina prospekts

 


Skaista pilsētas centrālā iela. Brīvības iela Rīgā uz Ģedimina prospekta fona izskatās bālāka, pelēkāka. Varbūt pierastāka? Vēl mani izbrīnīja, ka ēku pirmajos stāvos izkārtojušies to firmu veikali, kas parasti atrodas lielveikalos. 


16. Lietuvas Bankas muzejs Pinigu Muziejus (Totoriu 2/8; Ģedimina prospekta un Totoriu ielas stūrī). Ieeja bez maksas.

 

 


Nosvērāmies uz svariem, kuri izdrukā čeku, cik tu maksātu, ja būtu no zelta, sudraba vai platīna. Visdārgākais zelta gabaliņš mūsu ģimenē, protams, ir tētis. Aplūkojām speciālā apgaismojumā, kā izskatās papīra naudas zīmju hologrammas un papīrā iestrādātie „matiņi”.

Virs ieejas pagrabstāvā redzams dekors, kas tapis no nederīgām, sasmalcinātām dažādu Eiropas Savienības valstu naudaszīmēm. Zem dekora lielā lādē maisiņos safasētas papīrnaudas strēmelītes, ko kā suvenīru var paņemt par velti.

 


Viļņas TV tornis  Televizijos Bokstas (Sausio 13-osios 10)

Uz torņa skatu platformas 165 m augstumā atrodas rotējoša kafejnīca. Platforma 50 minūšu laikā veic pilnu apgriezienu ap savu asi, paverot apmeklētājiem brīnišķīgu skatu uz plašu teritoriju. Skaidrā dienā redzamība ir 70 km rādiusā. Varot saskatīt arī 40 km attālo Baltkrieviju.

 


Sākumā šķita, ka apkārt griezīsies viss TV kupols. Bet nē – izveidots viltīgāk. Apkārt griežas tikai neliela platforma pie logiem, bet uz kustīgās platformas novietoti galdiņi.

Televīzijas tornī pabijām aptuveni stundu. Sajūta lieliska. Paēdām restorānā. Ļoti gardi un nemaz tik dārgi nebija.

Torņa pirmajā stāvā neliela piemiņas ekspozīcija veltīta tiem, kuri 1991. gada 13. janvārī aizstāvēja TV torni un tika nošauti vai gāja bojā zem padomju tanku kāpurķēdēm. Bērni ar interesi klausījās manas atmiņas par janvāra barikādēm Vecrīgā. Tāds pārdomu pilns sanāca šī objekta apskates noslēgums.

  


No Vilnius līdz Eiropas parkam 20 km. 

Eiropas parks  dibināts 1991. gadā un skaitās viens no interesantākajiem apskates objektiem ne tikai Baltijā, bet arī Eiropā. Tas ir brīvdabas mākslas muzejs, kur redzamas ap 100 skulptūrām, kuru aurori dzīvo dažādās pasaules valstīs.

www.europosparkas.lt

 

 

 


Reklāmā rakstīts, ka parks ir visiecienītākā tūristu vieta. Varbūt pirms dažiem gadiem tā arī bija. Tagad te ir, varētu pat teikt, nolaists. Daudzas skulptūras salauztas vai sabojātas un nav nosaucamas par „baigo” mākslu.

No slavenā Ginesu rekordos iekļautā LNK Infokoka, kas sastāvēja no 3000 televizoriem, palikusi tikai neliela daļiņa. Sacerējos, ka iziešu cauri televizoru labirintam un „aplauzos”.

Biļešu cenas neadekvātas tam, ko mēs redzējām. Samaksājām gandrīz 100 Lt (apm. 20 Ls!!!). Muļķīgi šķita, ka papildus bija jāmaksā par auto stāvvietu un pat par fotografēšanu. Kurš mežā izsekos, vai tu fotografē, vai nē? Un karte krievu valodā vispār izsmiekls - ar skulptūru vietā uzzīmētiem grūti izprotamiem ķeburiem.

Secinājām, ka mūsu mazpilsētas mežā interesantāk pastaigāties un pie tam bez maksas.


Francijas Nacionālā ģeogrāfijas institūta zinātnieki aprēķinājuši, ka nedaudz uz ziemeļiem no Viļņas atrodas Eiropas ģeogrāfiskais centrs (Viļņas – Utenas ceļa 25. km).

Uz autoceļa ir norāde. Braucot no Viļņas, jāpagriežas pa kreisi.

Te uzstādīts piemineklis, ko rotā 5 zvaigžņu vainags. Līdzās atrodas informācijas centrs, kurā var saņemt sertifikātu, ka apmeklēta šī vieta.

 


Sacerējāmies uz sertifikātu iegūšanu, bet nekā. Informācijas centrs bija ciet. Uz durvīm nebija uzlikti nekādi darba laiki. Pierādījumam, ka esam bijuši Eiropas centrā, sabildējāmies.


No Vilnius līdz Moletai  apmēram 64 km.

Viesnīcas istabiņu uz vienu nakti caur interneta saiti  booking.com (latviešu valodā) pasūtīju jau iepriekš.

 

Pirms gulētiešanas devāmies vakara pastaigā apkārt lielam ezeram, kur ierīkoti glīti pastaigu celiņi. Ik pēc gabaliņa salikti soliņi un ātra trenažieri. Tīrība, neviena dzērāja. Līdzās ezeram bērnu laukumiņš un sporta placis. Ezerā izveidots neliels tiltiņš, no kura var lekt peldētgribētāji.

 


 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti izdevniecības „Jāņa Sēta”, „Zvaigzne ABC” un Google maps karšu fragmenti.

 

 

 

Šo celtni es nosaucu par Smaidīgo celtni. Tā atrodas Kauņas vecpilsētā un ir labi redzama no Aleksotas pakalna. Ja atmiņa neviļ, smaidiņš uz celtnes sienas bija pulkstenis vai barometrs.

 

 

Velosipēdu stabs ar puķpodiem Kauņas vecpilsētā.

 

 

Strūklaka Kauņā, Laisves alejā.

 

 

 

Lietuvas brīvdabas muzejā pie ieejas atrodas interesanti vējrādītāji. Vēja plūsma kustina mehānismu un izskatās, ka cilvēciņi strādā.

 

 

 

 

Apadīts koks Viļņas centrā.

 

 

Tik garš limuzīns agrāk nebija redzēts.

 

 

Šķiet, ka Latvijā nav luksofori ar šāda veida zaļu bultu.

 

 

Automašīnu kapsēta kādā no Lietuvas pilsētām.