2. diena un 3. dienas pirmā puse

Anykščiai

 

Anykščiai un tās tuvākajā apkārtnē atrodas daudz apskates objektu.

Tie kartē ir sanumurēti.

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

 

NOVĒRTĒJUMS


 

1. Sv. Mateja baznīca (Vilniaus st.8)

Augstākā baznīca Lietuvā (79 m). Vienā tornī ierīkots skatu laukums, kura darba laiks: 10-18 

 

 

Kad devāmies uz Anīkšču baznīcu, lai no viena tās torņa aplūkotu pilsētas panorāmu, notika svētdienas dievkalpojums. Mums palaimējās, jo kāpām debesīs ērģeļu mūzikas pavadījumā.


 

2. Eņģeļu muzejs (Vilniaus st.11)

Privāta kolekcija, kurā skatāmi vairāk kā 100 eņģeļi.

 

 

Muzejs atrodas pretī baznīcai. Uz ēkas skursteņa nosēdināts balts eņģelis.

Muzeju neapmeklējām.


 

3. Kosmoss / Cosmos Paukščių Takas

(J. Biliūno st. 53)

Vienīgā vieta Baltijas valstīs, kur, izmantojot spoguļus, gaismu, mūziku un ilūziju, apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja pabūt galaktikā starp zvaigznēm.

Darba laiks: katru dienu 12-20

 

 

Nostāvējām rindā ilgāk par stundu un rezultātā vīlāmies. Ieveda mūs mazā telpiņā, kurai visapkārt izkārtoti spoguļi tā, ka skatoties uz augšu, apakšu un sāniem, parādās n skaits mūsu attēlu, kas attālinoties samazinās. Virs spoguļiem bija sakarinātas jaungada lampiņu virtenes (zvaigznes), kas dažas reizes pamainīja krāsu. Fonā skanēja kaut kāda elsoņa. Vadītāja teica, ka tās ir kosmosa skaņas. Tā kā telpa bija maza, bet apmeklētāju pirms mums daudz, tad 3 minūtes, kuras pavadījām slēgtajā telpā, nācās ostīt arī piesmirdušo kosmosa gaisu. Un ar to arī beidzās šis izreklamētais “galaktikas šovs”, kas 4 cilvēkiem izmaksāja 8 eiro. Bija žēl gan iztērētā laika, gan naudas. Bet varbūt citiem patiks šajā telpā taisīt selfijus?


 

4. Rodeļu trase / Rogučių trasa (Kalno st. 25)

http://vasara.kalitoskalnas.lt

 

Darba laiks: maijā-oktobrī katru dienu 10(11)-18(19)

 

 

Manuprāt, trase pēc grūtības pakāpes vieglāka nekā Siguldā vai “Rāmkalnos”. Rodeļi lielāki nekā Latvijā un ar atzveltni. Vietas pietiek gan pieaugušajam, gan bērnam. Patika, ka rodeli kopā ar pasažieri kalnā uzvilka automāts, nevis, piemēram, kā “Rāmkalnos” gumija, kas neveiksmīgi kalna galā atāķējoties, pasažieri var savainot.


 

5. Šaursliežu dzelzceļa muzejs

Siauruko muzejus (Vilties st.2)

Muzejs ar simtgadīgu staciju, ielas bruģi, dzelzs tiltu pār upi 96 m garumā, dzelzceļa panorāmu. Iespēja izmēģināt rokas piedziņas drezīnu vai trīsriteni uz sliedēm.

Divas mazbānīša stacijas: Rubikiai un Anykščiai. No maija līdz oktobrim sestdienās un svētdienās pulksten 11.00 tiek rīkoti braucieni.

 

 

Nokavējām vilciena atiešanu, bet neskumām, jo tas nebija mūsu galvenais ceļojuma mērķis. Bērni teica, ka visu skolas laiku ir jau līdz mielēm izbraukājušies ar vilcienu. Atteicās iet arī uz muzeju, jo aizbildinājās, ka Berlīnē Tehnikas muzejā redzēti bezgala daudz vilcieni.


 

6. Kartinga trase / Kartodromas

(A. Vienuolio st. 38)

 

 

Nebijām uz turieni aizbraukuši.


 

7. Dainuva atrakciju parks

Dainuvos nuotykių slėnis (Vilniaus st.80 B)

 

Atpūtas parkā uz kokiem izveidotas dažādu grūtību takas. 

Darba laiks: maijā-oktobrī katru dienu 10-19

 

 

Bērni pievarēja vairākas “Meža kaķa” koku takas. Lai arī sākās stipra lietusgāze, dēls neatturējās no pārbrauciena pa trosi pāri upei turp un atpakaļ.

 


 

8. Gājēju ceļš starp koku galotnēm

Medžių lajų tako kompleksas

Atrodas 10 km attālumā no Anykščiai. Vispirms jābrauc pa Vilniaus gatve līdz aplim. Tad jāturpina ceļu pa Mindaugo gatve.

 

21 m augstumā starp koku galotnēm izvietots 300 m garš pastaigu tilts. Tas sākas pie Puntukas akmens un noslēdzas 34 m augstajā skatu tornī, no kura paveras apkārtnes panorāma.

Puntukas granīta laukakmens (265 t) ir otrs lielākais akmens Lietuvā. Uz šī akmens ir iecirsts apliecinājums tautai, ko tai veltījuši divi drosmīgi lietuviešu piloti, kas 1933. gadā ar lidmašīnu pārlidoja Atlantijas okeānu.

Darba laiks: aprīlī-oktobrī katru dienu 10-19

 

 

Rīts iesākās ar ķibeli, jo no mašīnas apakšas pilēja kaut kāds šķidrums. Pārdzīvojums, ka būs jāpārtrauc pa īstam vēl nesācies ceļojums, neļāva līdz galam izbaudīt galveno apskates objektu - jaunuzcelto gājēju tiltu starp koku galotnēm. Tā arī nesapratu, vai gaidītās prieka emocijas neradās pašas no sevis vai arī uztraukuma dēļ.

Biju domājusi, ka gaisa taka ierīkota virs koku galotnēm (tādu info lasīju internetā), nevis 2/3 no koku augstuma. Līdz ar to nekāda dižā panorāma, ejot pa šo 300 m garo (īso) taku, nav baudāma. Tikai koku stumbri. Pastaiga pa parastu meža stigu būtu daudzreiz interesantāka. Vismaz augus papētītu, nevis to fotogrāfijas.

 

 

 

Pirms dažiem gadiem Vitauta Dižā kara muzejā Kauņā redzējām slaveno lidmašīnas Lituanica vraku. Divi lidotāji ar šo lidmašīnu veica lidojumu pāri Atlantijas okeānam un traģiski gāja bojā pie Vācijas robežas. Šo lidotāju portreti attēloti uz Puntukas akmens.


 

9. Labirinta parksLabirintų parkas

Atrodas 3 km attālumā no Anykščiai. Vispirms jābrauc pa Vilniaus gatve līdz aplim. Tad jāturpina ceļu pa Mindaugo gatve.

 

 

Bērnu rotaļu laukums.

Kukurūzas labirints pieejams augustā – oktobrī.

 

 

 

Manējie pusaudži atteicās te iebraukt, jo esot par vecu šādām izklaidēm. 

 

Kukurūzas labirinti vēl nebija izauguši.


 

10. Burbišķu muiža  ar parku

Burbiškio dvaras

Atrodas 8 km attālumā no Anykščiai  - apdzīvotajā vietā Burbiškis.

 

 

 

 

Muižā iekšā negājām, bet pastaigājāmies pa parku, kurā izliktas dzīvnieku skulptūriņas.

 

 


 

11. Skatu tornis pie Rubiķu ezera

Rubikių ežeras

 

Atrodas apmēram 13 km attālumā no Anykščiai. Jāizbrauc cauri apdzīvotajai vietai Burbiškis un krustojumā jāpagriežas pa kreisi (galvenais ceļš) Mačionys virzienā.

 

 

 

Ezerā 16 salas ar kopējo platību 27,2 ha.

 

 

 

Skatu tornis redzams jau pa gabalu, jo atrodas pakalnā. No skatu torņa paveras skaista dabas ainava, kas mums šķita iespaidīgāka pat par gājēju ceļu starp koku galotnēm (8.).

 


 

12. Koka cietoksnis / Šeiminiškelių piliakalnis

(Biliūno g. 97 A)

 

    

 

Vēsturnieki uzskata, ka šeit atradās vienīgā vēsturiskajos dokumentos minētā Mindauga (Lietuvas karaļa) pils – Voruta.

 

Darba laiks: maijā–oktobrī katru dienu 10-17

 

 

 

Koka pils kā paraugs uzcelta nedaudz nostāk no vēsturiskā pilskalna. Uz pilskalnu ved kāpnes. Vērts uzkāpt, jo paveras skaista ainava.

 

Koka pils teritorijā skatāmā nav daudz, bet tiek piedāvātas dažādas senās lietuviešu atrakcijas - šaušana ar šķēpiem siena ķīpās, kaušanās ar siena maisiem, auklas pīšana u.c. Bija arī modernāka nodarbe – “arheoloģiskie meklējumi” (naglas, monētas) ar metāla detektoru.

 

Te būs interesanti tiem, kuri izrādīs vēlmi piedalīties aktivitātēs. Mums bija interesanti. Sacentos ar bērniem, skrienot šķēršļu stafeti.

 


 

13. Zirgu muzejs / Arklio muziejus

Atrodas apmēram 6 km attālumā no Anykščiai. Jābrauc pa Biliūno gatve un pie norādes jāpagriežas pa kreisi.

 

 

Baltijas valstīs vienīgais Zirgu muzejs. Pēc izkārtojuma atgādina miniatūru etnogrāfisko brīvdabas muzeju, jo piedāvā ekspozīcijas vairākās ēkās.

 

Iespēja jāt ar zirgu vai braukt ratos.

Darba laiks: katru dienu 10-17(18)

 

 

Mašīnu atstājām pieturvietā un piegājām pie tuvākajām koka celtnēm, kas izrādījās ēstuves (vēlāk tur paēdām). Vai tas ir viss – bijām neizpratnē? Gandrīz būtu aizbraukuši prom, tomēr es ieteicu uzkāpt kalniņā. Tur arī bija muzejs.

 

Kasē izsniedza nelielu karti ar atzīmētām ekspozīcijas vietām, jo starp muzeja ēkām atrodas arī privātmājas.

 

Meita ar dēlu ļoti ilgu laiku pavadīja pie zirgiem (vietējo bizness). Baroja, glāstīja, bet vēlāk jāja.

 

Te var uzzināt par zirgu sugām, par lauksaimniecības darbarīkiem, par pajūgiem. Dažās ēkās iekārtotas seno amatu prasmju demonstrēšanas vietas. Pie vienas no etnogrāfiskajām ēkām vadītāja mūs iesaistīja lietuviešu senajās spēlēs.

 

 


 

 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantota Anīkšču Tūrisma informācijas centra karte.

 

 

 

Zīme pie Lietuvas robežas.

 

Pirmo reizi redzēju tādu peļu slazdu. Atrodas Zirgu muzeja etnogrāfiskajā mājā.

 

 

Iepatikās lietuviešu rakstainās pūra lādes. Šī piederējusi bagātiem ļaudīm, jo zilā krāsa bijusi ļoti dārga.

 

 

Koka zirgs pie Zirgu muzeja.

 

 

2014. gadā šī pasta kariete, kas izgatavota pēc 19. gadsimta paraugiem, piedalījās projektā “Pasta ceļš Latvija-Lietuva-Polija”, kuras ietvaros tika izbraukts senais pasta ceļš no Sanktpēterburgas uz Varšavu. Kariete apskatāma Zirgu muzejā.

 

 

Koka skulptūra pie Rubiķu ezera.

 

 

Galda piederumu turētāja dizains HBH izklaides centra ēstuvēs.