Pirms batikošanas krāsošanai paredzētajā katliņā ielej ūdeni (daudzums norādīts uz pulverveida tekstilkrāsas iesaiņojuma) un uzvāra. Nelielā trauciņā ielej karstu ūdeni, un ieber krāsaino pulveri. Ar kociņu kārtīgi izmaisa. Izšķīdušo krāsu ielej katliņā. Krāsojot kokvilnu, krāsai pievieno 1 ēdamkaroti sāls uz katru litru ūdens, bet, krāsojot dabīgo zīdu – 2 ēdamkarotes galda etiķa. Lai krāsas būtu izteiksmīgākas, krāso baltus audumus.

 

Tītajā batikā audumu daļēji aizsedz, vienā vai vairākās vietās cieši notinot ar baltu kokvilnas diegu (1.,2.). Krāsošana noris pakāpeniski no gaišākas krāsas uz tumšāku. Ja paredzēti balti laukumi, tad šīs vietas notin vispirms. Audumu iegremdē katliņā ar gaišāko krāsu un notur apmēram 10 minūtes. Šajā laikā ūdeni nevāra. Nokrāsoto audumu rūpīgi izskalo. Pēc tam ar diegu notin tās vietas, kuras paredzēts atstāt gaišās krāsas tonī un audumu ieliek tumšākā krāsas šķīdumā. Atkal notur apmēram 10 minūtes. Darba beigās visus diegus atraisa, audumu izskalo, izžāvē un izgludina.

 

 

 

Locītajā batikā audumu vairākkārtīgi saloka un nosien ar baltu kokvilnas diegu (3.,4.,5.). Pēc tam audumu iegremdē katliņā ar krāsu un notur apmēram 20 minūtes. Šajā laikā ūdeni nevāra, bet atstāj, lai tas atdziest (apmēram līdz +500C). Pēc auduma izņemšanas no katliņa, atraisa diegus, audumu izskalo aukstā ūdenī, izžāvē un izgludina.

 

 

Salocītajam kvadrātveida audumam pa vidu izveidots savilkums, bet gar malām nošūts ar slīpajiem dūrieniem. 

IEVĒROT !

 Audumu krāsu šķīdumā var ievietot gan sausu, gan slapju.

 Krāsošanas temeratūrai jābūt 500C - 950C.

 Ar batikošanai paredzētajām tekstilkrāsām var krāsot kokvilnas, lina, dabiskā zīda un viskozes audumus.

 Batikojot iespējams atjaunināt lietotus, pabalējušus audumus.

 Katliņus, kuros krāso audumus, nevar izmantot pārtikas gatavošanai.

 Galda etiķis izdala specifisku smaržu, tāpēc vēlams telpu izvēdināt.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko