Jostas

19.04.2015.

Tēma: ROKDARBI Rokdarbu veidi Pīšana un siešana

1. josta

No trīs auklām sapin pīni, kuras abus galus nostiprina ar mezgliem. Uz visiem sešiem auklu galiem uzver koka bumbiņas un iesien mezglus.

 

2. josta

Sagatavo trīs auklas. Vienai no auklām jābūt garākai, jo tā tiks izmantota jostas sasiešanai. Visas trīs auklas sapin pīnē, kuras galus nostiprina ar mezgliem. Mākslīgajai zemenei noņem kātiņu. Ja nepieciešams, kāta vietā ar lāpāmadatu izveido lielāku caurumu. Caurumā ievieto garākās auklas galu un ar Super Glue līmi pielīmē. 

 

3. josta

Sagatavo trīs dažāda biezuma un 3 m garas auklas. Uz tievākās auklas saver krāsainas koka pērles. Visas trīs auklas sapin pīnē, lai koka pērles būtu izkārtotas noteiktos attālumos. Pīnes abus galus nostiprina ar mezgliem. Divas liekās auklas nogriež, atstājot apmēram 2,5 cm garus galus. Vienu auklu nenogriež, jo tā tiks izmantota kā jostas sasienamais. Abos garajos auklu galos iesien mezglu. Lai auklu gali neirtu, uzklāj PVA līmi.

Ap visām trijām auklām (no tām divi ir nogriezto auklu gali) aptin filca josliņu, ko nostiprina ar slīpajiem atšuvumdūrieniem (1). Tādā veidā līdzās mezglam apmēram 4 cm garumā tiek izveidots vienmērīgs polsterējums.

Rakstaino lenti sagriež četrās daļās, lai katra daļa būtu 7 cm gara. Polsterējuma noslēpšanai no divām lentes daļām veido tuneli. To dara šādi. Lentes galus noloka uz iekšu, bet abus lentes sānus sašuj kopā ar cilpu dūrienu (2., 3.). Iegūto tuneli uzmauc virs polsterējuma un mezgla. Piešuj ar slīpajiem atšuvumdūrieniem.

 

 

 
 
4. josta

Sagatavo 3 - 4 m garus 10 lina diegus. Apmēram 50 cm no to galiem iesien parasto mezglu, nostiprinot visus diegus vienkopus. Uz lina diegiem ver lielas koka pērles. Vienu pērli no citas atdala ar ķēdes mezgliem. Kad josta izveidota nepieciešamā garumā, atkal visus lina diegus sasien vienkopus ar parasto mezglu. Lina diegu galos, kas paredzēti jostas sasiešanai, uzver mazas koka pērlītes un nostiprina tās ar mezgliem.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

80.-tajos gados no krāsotām lina auklām uzmezgloju jostu. Teikšu godīgi, ka 15 gadus vecai meitenei tas bija krietns pacietības pārbaudījums. Toreiz josta tika atzinīgi novērtēta skolēnu rokdarbu konkursā.