Uzdevums: Pētīt vienas latviešu tautas dziesmas notis un uzzīmēt kompozīciju, kurā parādītos saistība starp krāsām un skaņām.

 

 Skolēnu darbi:

Skaisti dzieda lakstīgala krāsās

Seši mazi bundzenieki krāsās

 

 Vecums: 9.-12. klase 

 Darba ilgums: 3-4 mācību stundas

 Nepieciešamie materiāli: A3 vai A4 formāta papīra lapa, grafīta zīmulis, dzēšgumija, krāsu materiāli pēc izvēles.

 

 Metodiskie ieteikumi: 

1. Stundas sākumā pastāsta par skaņas un krāsas saistību.

1704. gadā Ņūtons darbā “Optika” izklāstīja gaismas un krāsas teoriju, kā arī atklāja sistēmu krāsas un skaņas saistībai. Skaņu zinātnē katrai skaņai ir noteikts skaits vibrāciju sekundē. Pastāv arī spektrālā krāsu vibrācija.

1937. gadā Jēkabs Bīne grāmatā “Krāsu saskaņas mācība līdz ar apceri par glezniecības sakaru ar mūziku, dzeju un tēlniecību” raksta, ka starp skaņu un krāsu intervālu pastāv tuva radniecība. Viņš katrai notij norāda atbilstošu krāsu:

Do – sarkana

Re – oranža

Mi – dzeltena

Fa – dzelteni zaļa

Sol – zili zaļa

La – zili violeta

Si – sarkani violeta

 

 

2. Ja skolēni nemāk lasīt notis, var piedāvāt latviešu tautas dziesmu paraugus. Tajos katra nots attēlota atbilstošā krāsā. Atkarībā no konkrētās skaņas ilguma (daudzuma), attiecīgā krāsa parādās vairāk vai mazāk.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko