5. diena

Maasi ordulinnuse varemed - Mihkel Ranna dendroaed - Eemu windmill - Muhu museum - Üügu pank - Kuivastu sadam (Muhu salas osta) - Virstu sadam (kontinentālās daļas osta) – mājup …

 

Saaremaa salas apskates objekti kartē ir sanumurēti. 

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

  NOVĒRTĒJUMS

47. Maasi ordulinnuse varemed – cietoksnis jūras krastā, ko 14. gadsimtā uzbūvēja Livonijas ordenis. Apskatei pieejami pagrabi un velves. Seno mūru biezums sasniedz 3 metrus.

 

Pilsdrupas atrodas jūras krastā, braucot pa 129. ceļu, starp Pulli un Maasi. Līdzās pilsdrupām iekārtots neliels suvenīru kiosks, kurā nopērkami no kadiķa gatavoti amatniecības izstrādājumi. Laipna pārdevēja krievu valodā nedaudz pastāstīja par cietoksni.


48. Mihkel Ranna dendroaed – dendrārijs, botāniskais dārzs, ko 1925. gadā uz 0,4 ha liela kaļķakmens pakalna  uzsāka veidot ciema kalējs Mihkel Ranna. Sataisīja kaļķakmens augsnē caurumus un saveda tur tūkstošiem ķerras ar zemi. Lai iegādātos koku un krūmu sēklas, izbraukāja lielāko daļu no Saaremaa parkiem un dārziem, kuros auga visdažādākās koku un krūmu sugas, kā arī devās uz Tallinu, Tartu un Viljandi.

Dārzs atvērts apmeklētājiem cauru gadu un visu diennakti.

 

Te atrodas arī kalēja dzīvojamā māja, kuras durvis atvērtas apmeklētājiem. Mājā apskatāmi dabas materiāli un dažādas putnu ligzdas.

Neizskatījās, ka dārzs tiktu sevišķi kopts.

 


 

 

 

Muhu ir trešā lielākā Igaunijas sala. Ar Saaremaa to savieno 1896. gadā būvēts apmēram 3 km garš dambis.

 

Muhu salas apskates objekti kartē ir sanumurēti. 

 

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

  NOVĒRTĒJUMS

49. Eemu windmill – šīs vējdzirnavas ir Muhu salas simbols. Līdzās tām, nelielā koka namiņā, pārdodas suvenīri. Ieeja dzirnavu teritorijā par maksu.

 

Vējdzirnavas atrodas pavisam netālu no dambja, kas savieno Muhu salu ar Saaremaa salu.

Dzirnavu teritorijā negājām, jo tādas pašas dzirnavas redzējām (bez maksāšanas par skatīšanos) Hiiumaa salā.


50. Muhu museum  - Koguvas etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, slavenā igauņu rakstnieka Juhan Smuul dzīvesvieta.

Muzejs izkārtojies vairākās ciemata ēkās. Biļetes kopā ar karti var iegādāties etnogrāfiskajā muzeja sētā. 

Ejot uz jūras pusi, ieraugāms rakstnieka Juhan Smuul (Johana Smūla) piemineklis.

   

 

 

Vienā no etnogrāfiskajām ēkām iekārtota interesanta tehnoloģiju izstāde, kur mūsdienu mobilā telefona iespējas salīdzinātas ar 10, 20, 30 gadus un pat vēl vecāku tehnoloģiju iespējām. Abi ar vīru varējām iegrimt mūsu bērnības atmiņās par diapozitīviem, fotogrāfiju attīstīšanu u.tml. Savukārt bērni pirmo reizi mūžā izkompostrēja autobusa biļetes. Atceros, kā studiju gados, kad naudas bija maz, kompostrējām biļetes tik viegli, lai neizspiestos caurumi un pēc izgludināšanas tās varētu lietot otrreiz.

 

Muhu etnogrāfiskos ziedu izšuvumus iemīļoju jau kopš pirmā ceļojuma uz šo salu. Esmu pat Tallinas vecpilsētas rokdarbu veikalā iegādājusies izšūtas čībiņas, kas skaitās Muhu salas tautas tērpa “odziņa”. 

Šī brauciena laikā bija izdevība ieraudzīt ne tikai košās Muhu salas segas, bet arī rakstainās sieviešu garās zeķes.


51. Üügu pank – apmēram 1 km garas un 7 metrus augstas klintis, kas atrodas netālu no apdzīvotās vietas Kallaste.

 

Šīs bija visskaistākās no visām klintīm, kādas redzējām ceļojuma laikā. Lai apskatītu klinšu pārkares, no auto stāvvietas jādodas pa labi.  

 

Klinšu augšpusē starp nelielajiem kadiķiem ganījās aitu bariņš, bet pakājē pie jūras – zirgi. 


52. Kuivastu sadam Muhu salas osta, no kuras ar prāmi var nokļūt līdz kontinentālās daļas ostai Virstu sadam (53.). Pārvietošanās ilgums 27 minūtes.

Internetā iespējams jau iepriekš iegādāties prāmja e-biļeti.

Prāmju grafiks

https://www.praamid.ee/wp/saaremaa-liini-graafik/

 

E-biļetes iegāde

https://www.praamid.ee/wp/?lang=en

 

 

 

E-biļeti uz šo prāmi pirms brauciena neiegādājos, jo prāmis kursē diezgan bieži.

Pirms ceļojuma plānošanas vēlams papētīt sarakstu, kuros laikos piektdienās un svētdienās ir dārgākas biļetes.

Lai arī prāmis no vienas ostas līdz otrai pārvietojas apmēram 27 minūtes, uz prāmja ir virtuve un tiek piedāvātas labas pusdienas. Jāēd gan ātri.


Ceļš mājup uz Latviju.

 

 


 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti Google maps karšu fragmenti.

 

 

 

Pa ceļam līdz Rohuküla ostai, ceļa malā redzamas skaistas muižas drupas (Ungru mõis). Nosaucu to par spoku pili. Kad bildi pievilku tuvāk, uz drupām pamanīju Maskavas olimpiādes logo (1980.). To vietu bildē iezīmēju ar sarkanu apli.

 

No prāmja Rohuküla ostā izbrauca vīrietis ar vecmodīgu velosipēdu.

 

Suuremõisa muižas dārzā uz veca, nolūzuša koka stumbra uzaugušas piltuvjveidīgas piepes. No tāluma domāju, ka pie stumbra piestiprināti māla trauki.

 

Suuremõisa muižas koka ārdurvju fragments. Arī dekoratīvie baroka stila ornamenti ir kokgriezums.

 

Villavabrik – vilnas ražotnes muzejā līdzās iekārtām atradās arī PSRS laika mehāniskais kalkulators “Feliks M”. Bērnībā man ar to iemācīja darboties opaps, jo ar šo aparātu viņš skaitīja saviem padotajiem algu. Iespējams, ka kaut kur tēva garāžā šāds eksemplārs vēl būtu atrodams.

 

Dzērves bieži nav gadījies redzēt, tāpēc priecājāmies par divām dzērvēm, kas pastaigājās pa lauku Hiiumaa salā. Savukārt Saaremaa salā trīs dzērves lēnām, nesteidzoties pārgāja pāri autoceļam.

 

Vietā, kur uzcelta Eifeļa torņa koka kopija (Eiffeli torni puidust koopia), var iegādāties no koka zariem (iespējams, ka kadiķa) gatavotus krēslus un šūpoles.

 

Viesu mājas (ciemata Poama apkārtnē) pagalmā sēdēju uz koka saknēm un rakstīju ceļojuma dienasgrāmatu. Jutos kā bērnībā, kad vasaras pavadīju laukos.

 

Hiiumaa un Saaremaa salās autobusa pieturas (arī mazapdzīvotās vietās) ir kā mazi koka namiņi. Dažu namiņu logos iekārti aizkari, bet citiem - iebūvētas aizveramas durvis.

 

Biju lasījusi ticējumu, ja pāris uzcels akmens torni, viņi kopā dzīvos ilgi un laimīgi. Kādam pacietība bija uzbūvēt tik augstu. Mēs ar vīru uztapinājām mazu tornīti, jo man tai brīdī interesantāk šķita meklēt akmeņus ar fosilijām.

 

 

Saaremaa salā gar vienu ceļa posmu auga tik daudz baldriānu, ka saniezējās rokas kādu sakni aizvest pagalma runčiem.

 

 

Saaremaa salā pie Ohessaare klints vecās koka dzirnavās iekārtota istabiņa – hostelis.

 

Izrādās, ka kadiķa ogas pirmajā gadā ir zaļas. Tās vācamas otrajā gadā, kad to krāsa kļuvusi zilgani melna. Neliela kadiķu ogu saujiņa, kas nepiepildītu pat sērkociņu kastīti, uz Saaremaa salas maksāja apmēram 1 eiro.

 

Igaunijas salās raksturīgi mājas teritoriju apjozt ar akmens sētu. Pie dendroloģiskā parka Mihkel Ranna dendroaed uz akmens sētas virsū bija sakrautas malkas pagales.

 

Pirmo reizi redzēju rakstainu koka spaini (Muhu salas muzejā).