Vaska batika

19.04.2015.

Tēma: ROKDARBI Rokdarbu veidi Darbs ar tekstilkrāsām

Auduma nostiprināšanai izmanto koka rāmi. Audumu rāmī nostiprina tāpat, kā apgleznojot caurspīdīgu audumu.

Uz papīra lapas ar melno flomāsteru uzzīmē iecerēto zīmējumu. Tam jābūt mazākam par koka rāmi. Zem koka rāmja novieto papīru ar zīmējumu. Jāraugās, lai starp audumu un papīru būtu atstarpe. Tā kā audums ir caurspīdīgs, zīmējums ir labi caurredzams.

Karsta ūdens peldē izkausē parafīnu. Rīkojas šādi: vienā katliņā, kas paredzēts parafīna kausēšanai, ieliek parafīnu. Tad šo katliņu ievieto otrā katliņā, kurā ieliets karsts ūdens. Karsē uz uguns, līdz parafīns izkūst.

Otu iemērc izkusušajā parafīnā un zīmē uz auduma. Kad zīmējums uzzīmēts, audumu noņem no rāmja un viegli saspaida, lai parafīns veidotu lauzumus.

Krāsošanas katliņa ielej ūdeni (daudzums norādīts uz pulverveida tekstilkrāsas iepakojuma) un uzvāra. Nelielā trauciņā ielej karstu ūdeni, un ieber krāsaino pulveri. Ar kociņu kārtīgi izmaisa. Izšķīdušo krāsu ielej katliņā. Krāsojot kokvilnu, krāsai pievieno 1 ēdamkaroti sāls uz katru litru ūdens, bet, krāsojot dabīgo zīdu – 2 ēdamkarotes galda etiķa. Lai krāsas būtu izteiksmīgākas, krāso baltus audumus.

Ūdenim ļauj atdzist līdz 300C temperatūrai. Audumu iegremdē katliņā ar krāsu un tur apmēram 20 minūtes. Šajā laikā ūdens nevar būt karstāks par 300C, jo citādi vasks izkusīs un uzpeldēs ūdens virspusē. Neilgi pirms auduma izvilkšanas no krāsas, vasku vēlreiz salauž.

Izvilktu no katliņa, audumu vispirms skalo aukstā ūdenī, bet pēc tam - karstā ūdenī, lai atdalītos parafīns. Audumu izžāvē. Tad, ievietotu starp baltām lapām, lai papīrā iesūktos parafīna atlikums, gludina.

IEVĒROT !

 Parafīns nopērkams radošo darbu veikalā (paredzēts sveču liešanai) vai aptiekā.

 Parafīns jākausē uzmanīgi. Bērnam labāk to darīt pieaugušā uzraudzībā.

 Krāsošanas temeratūrai jābūt ne augstākai kā 300C.

 Galda etiķis izdala specifisku smaržu, tāpēc vēlams telpu izvēdināt.

 Katliņus, kuros krāso audumus un kausē parafīnu, nevar izmantot pārtikas gatavošanai.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko