MALAGA
Malaga atrodas Spānijas dienvidos pie Vidusjūras. Pilsētu pirms 3000 gadiem dibināja feniķieši. Toreiz tā tika saukta par Malaku. Iespējams, ka šis nosaukums cēlies no feniķiešu vārda “sāls”, jo pilsētā nodarbojās ar zivju sālīšanu. Laika gaitā šī pievilcīgā vieta mainījusi savus īpašniekus. Tā piederējusi romiešiem, ģermāņu ciltīm un mauriem, bet 1487. gadā Malagu ieņēma kristieši.
Transports Tiešais lidojums no Rīgas uz Malagu ar airBaltic ilgst aptuveni 4 stundas un 20 minūtes. Lidosta atrodas 8-u kilometru attālumā no pilsētas centra. Uz Malagas centru iespējams nokļūt ar autobusu vai vilcienu C1. Mēs izvēlējāmies vilcienu (cercanias), jo biju pasūtījusi viesnīcu līdzās galvenajai dzelzceļa stacijai Malaga Maria Zambrano. Tā ir ļoti laba lokācijas vieta. Līdzās atrodas starppilsētu autoosta un metro stacija El Perchel. Pie tam stacijas ēkas pirmajā stāvā iekārtojušies vairāki veikali, bet otrajā stāvā – pārtikas veikals un vairākas ēstuves. Malagā piepilsētas vilciens kursē divās līnijās – C1 (zilā) un C2 (zaļā). Vilciena staciju shēma atrodama šeit. Arī metro kursē divās līnijās – L1 (sarkana) un L2 (zila). Metro staciju shēma atrodama šeit. Metro gala stacija Atarazanas atrodas līdzās vecpilsētai un pilsētas parkam. Piepilsētas vilciena biļetes un metro biļetes var iegādāties aparātos, kas atrodas pirms ieejas stacijā. Savukārt autobusu biļetes var iegādāties pie šofera. 2024. gadā vilciena biļete no lidostas līdz Malagas centram maksāja 4,40 eiro, metro biļete – 1,65 eiro (ja pērk vairākus braucienus, tad sanāk lētāk), pilsētas autobusa biļete – 1,40 eiro. Vilciena biļetes iegāde aparātā (video šeit). Pērkot vilciena biļeti, iespējams norādīt vairākus braucējus. Metro biļetes iegāde aparātā (video šeit). Metro biļetes katram braucējam jāpērk atsevišķi, toties iespējams norādīt, cik braucieniem šai vienai biļetei jābūt derīgai (Select load travel). Līdz Gibraltāra robežai iespējams aizbraukt ar autobusu Malaga – La Linea. Lai nebūtu lieku uztraukumu un pārsteigumu, jo autobuss no Malagas autoostas līdz La Linea kursē tikai 6-as vai 7-as reizes dienā (saraksts atrodams šeit), labāk biļeti turp un atpakaļ nopirkt Malagas autoostā (es pirku iepriekšējā dienā). La Linea autoosta izskatījās pamesta. Tajā nestrādāja ne kase, ne info lodziņš. Nekur nebija ieraugāms arī autobusu kustības saraksts. Autobuss La Linea piebrauca pie tās platformas, uz kuras rakstīts Malaga (ja nemaldos, tā bija 3. platforma). Savukārt Malagas autoostā autobuss piebrauca pie 17. platformas (tas gan jānoskaidro kasē, jo var mainīties). Biļetes cena vienā virzienā 16,28 eiro. Brauciens ilgst 2 stundas 15 minūtes. Mēs no Malagas izbraucām 6:30, bet no La Linea izbraucām 19:45.
Ja vēlme apmeklēt kanjonu El Caminito del Rey (Seviļas virzienā), ar starppilsētas vilcienu no stacijas Malaga Maria Zambrano jābrauc līdz pieturai El Chorro. Arī šajā virzienā dienas laikā pieejami vien 6 vai 7 vilcieni (saraksts atrodams šeit). Pie tam daži no tiem ir ātrvilcieni, kuros numurētas sēdvietas (vilcienam tikai 3 vagoni), un tie nepietur visās pieturās. Ieteiktu biļetes turp un atpakaļ iegādāties laicīgi un abos virzienos, jo stacija El Chorro izskatās pamesta. Tajā nestrādāja ne kase, ne biļešu aparāts. Arī vilcienu kustības saraksts nebija pieejams. Kad Malagas stacijā vēlējāmies nopirkt atpakaļbiļeti, kasiere teica, ka pēdējais vilciens no El Chorro atiet 16:39, kaut internetā pieejamajā sarakstā uzrādījās 21:07. Nezinu. Varbūt uz 21:07 bija izpirktas visas sēdvietas. Kaut gan jāatzīst, ka šajā virzienā kursē arī tādi vilcieni, kas pietur visās pieturās, un tajos biļetes nopērkamas pie konduktora. Biļete no Malagas līdz El Chorro maksāja 6,25 eiro, bet atpakaļceļā vilcienā pie konduktora biļete maksāja 4,40 eiro. Ceļā jāpavada viena stunda.
Vilciena biļete no Malagas stacijas līdz El Chorro.
Malagas vecpilsēta
1. Vecmodīgs iekštelpu tirgus, kas atrodas netālu no metro pieturas Atarazanas. Netālu no tirgus iekārtota 2. autobusa galapietura. Ar šo autobusu iespējams aizbraukt uz Malagas Botānisko dārzu (apraksts sekos turpinājumā).
2. Parka zona, kas tika atklāta 1897. gadā. Lieliska pastaigu vieta. No koka uz koku laidelējās papagailīši, bet starp krūmu puduriem pavīdēja arī kāds grauzējs, garāmgājējām (sievietēm) no izbailēm liekot iekliegties.
3. Centre Pompidou Málaga – Parīzes laikmetīgās mākslas muzeja filiāle, kas atvērta kopš 2015. gada. Atrodas blakus krastmalai un luksus jahtu piestātnei. Tā brīža izstāde bija par dabu telpā (pāris mākslas darbi redzami sadaļā pa labi).
Pompidū centra filiāle.
Jahtu piestātne vakara apgaismojumā. 4. Iecienīta pilsētas pludmale.
5. Vēršu cīņu arēna atrodas vecpilsētā un tika atvērta 1867. gadā. Arēnā vietas pietiek 14 000 skatītājiem. Vēršu cīņu priekšnesumi notiek vēl joprojām, jo tā ir Spānijas kultūras neatņemama sastāvdaļa.
6. Katedrāle – slavens apskates objekts ar 16. gadsimta baroka stila fasādi.
7. Pablo Pikaso muzejs, kurā izstādīti vairāk nekā 200 darbi. Šoreiz neapmeklēju, jo esmu bijusi Pikaso muzejā Barselonā.
8. Alcazaba – mauru* cietoksnis kalna galā, kas uzbūvēts 8. gadsimtā. Cietokšņa teritorijā esošās ēkas rotā arābu ornamenti, bet pagalmos ierīkoti dārzi ar strūklakām. Iespējams nopirkt kombinēto biļeti ar Gibralfaro pili (9.), kas arī atrodas kalnā. Ja pareizi atceros, šī biļete bija derīga diennakti vai arī ilgāk. Tas jānoskaidro pie kases. * Mauri bija viduslaiku musulmaņi.
9. Gibralfaro – 14. gadsimta mauru pils/cietoksnis kalna galā, kas tikai veidots, lai aizsargātu Alcazaba (8.). Cietoksni apmeklējām neilgi pirms saulrieta. Tajā laikā paveras skaista panorāma uz pilsētu, jo, saulei aizejot aiz kalniem, debesis iekrāsojas sārtas un tiek izgaismota ostas zona.
Pilsētas panorāma pa ceļam, kāpjot kalnā. No Gibralfaro pils mūriem nepaveras tāds skaistums, kā no šīs vietas.
|
Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.
© Sanita Nikitenko |
||||||||||
Aizkulises
Novērtējuma apzīmējumi:
Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantotas internetā uzietās Malagas un Gibraltāra kartes.
Malagas Botāniskajā dārzā skaisti uzziedējis banāns. Virs zieda redzami arī banāna augļi.
Malagas Botāniskā dārza vienā ēkā bija izstādīti mākslinieces Terēzas Rodrigesas Suniko zīmējumi, kuros ietverti koki un grāmatas.
Arī mēs botāniskajā dārzā sēdējām uz soliņa un lasījām grāmatas.
Malagas Pompidū centrā līdz 2025. gada 28. martam skatāma izstāde par dabu telpā.
David Hockney, 2011
Daniel Spoerri, 1961
Studio 5.5, 2004
Māksla ar traktoru, 2018-2024
Barthelemy Toguo
Gianni Pettena, 1971, Pārnēsājamie krēsli
Uz kādas mājas jumta pašiem savs Pompidū centrs.
Pieņemu, ka tas ir saules aizsargs (Malagas centrā pie ostas).
Netālu no Malagas pludmales gājēju ielu visā tās garumā gluži kā saulessargs nosedz blīvi saauguši koku zari.
Gibraltāra klints virsotnē sastopami barbaru makaki, kas ir vienīgie savvaļā dzīvojošie pērtiķi Eiropas teritorijā. Vietējie iedzīvotāji sūdzas, ka makaki nereti ieklīst pilsētā, kur izvanda atkritumu tvertnes un pat iekļūst mājokļos. Savukārt tūristi, kas jūsmo par makakiem, bieži vien izjūt dzīvnieku agresīvo uzvedību. Mēs redzējām, kā viens makaks izrāva no sievietes rokām atvērtu somu, un no tās izvilka čipsu paku, tāpēc makaku klātbūtnē jāsargā savas mantas, un makakus nedrīkst arī barot (par to it kā esot liels sods). Gibraltāra klinti caurvij šauri asfaltēti ceļi, pa kuriem var izbraukt vieglās automašīnas vai nelieli tūristu busiņi. Viena no ceļazīmēm brīdina, ka jābrauc lēni, jo uz ceļa var izskriet makaki.
Sienas gleznojums līdzās Otrā pasaules kara tuneļu ieejai (World war II tunels) Gibraltāra klintī. |