LIELBRITĀNIJA. Skotijas Ziemeļi + Orkneju salas (2024./ 8 dienas)27.07.2024.Tēma: CEĻOJUMI → Grupu ceļojumi Skotijas ziemeļi
Urquhart castle (Ēkvits pilsdrupas) Ēkvits pilsdrupas slejas augstienē līdzās Lohnesa ezeram un bija apdzīvotas no 13. līdz 16. gadsimtam. 17. gadsimta vidū pils tika pamesta, bet 1692. gadā, lai neļautu to izmantot iebrucējiem, pili iznīcināja.
Kaledonijas kanāla slūžu sistēma Šķērsojot vairākus ezerus, 97-us kilometrus garais Kaledonijas kanāls savieno Ziemeļjūru salas austrumos ar Atlantijas okeānu salas rietumos. 1822. gadā apdzīvotajā vietā Fort August skotu inženieris izveidoja vairāku pakāpienu slūžas (Neptūna kāpnes), kas izlīdzina ūdens līmeni starp ezeriem.
Ben Nevis (kalns Neviss) Neviss ir augstākā Lielbritānijas virsotne – 1344 m.v.j.l. Kalnu gondola, kurā var sasēsties 4-6 cilvēki, uzbrauc 650 metru augstumā. Brauciens ilgst apmēram 15 minūtes. Ķeru vēju.
Glenfinnan viaduct (Glenfinnanas viadukts) Glenfinnanas viadukts ir dzelzceļa viadukts ar 21-u arku. Tas celts no 1897. līdz 1901. gadam. Tvaika vilciens, kas brauc pa šo viaduktu, iekļauts vairākās Harija Potera filmās.
Dunnottar castle (Dunotara pilsdrupas) Dunotaras pilsdrupas atrodas 50 metrus augstā klintī, ko apskalo Zemeļjūras ūdeņi. Līdz galvenajiem ieejas vārtiem ved stāva taka. Pils teritorijā saglabājušās vairāku ēku drupas, kas datētas no 14. līdz 16. gadsimtam. 1990. gadā Dunotaras pilī tika uzņemta Hamleta filmas versija ar Melu Gibsonu galvenajā lomā. Manuprāt, skats uz pilsdrupām no attāluma ir daudz iespaidīgāks nekā pastaiga pa pilsdrupu teritoriju.
Footdee Footdee ir bijušais zvejnieku ciematiņš, kas izkārtojies netālu no Aberdīnas ostas. Katrai kotedžai iepretim atrodas neliels šķūnītis, kas līdzinās vasaras mājiņai. Īpašnieki nav skopojušies ar izdomu, jo, ejot garām šķūnīšiem, tūristu acis piesaista dekoratīvo lietu pārbagātība. Par gaumi, protams, nestrīdas.
Brauciens gar Atlantijas okeānu Braucot pa Skotijas ziemeļu daļu gar Atlantijas okeānu, bez aitām un govīm var ieraudzīt arī savvaļas trušus, savvaļas briežu ganāmpulkus un putnus, kādi nav sastopami Latvijā. |
Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.
© Sanita Nikitenko |
Aizkulises
Izmantoti Google maps karšu fragmenti.
Kāpēc mašīnām stūre ir labajā pusē? Bruņinieki, jājot uz zirgiem, ar pretim jājējiem centās izmainīties, tos palaižot pa labo pusi, jo labajā rokā tie turēja zobenu. Tādā veidā bija ērtāk sasveicināties un arī cīnīties. Vēlāk šis pārvietošanās virziens tika nostiprināts ar likumu. Tā arī vēsturiski iegājās, ka Lielbritānijā mašīnai stūre ir labajā pusē.
Vannas istaba kā galvas mežģis. Izlietnē mēdz būt divi krāni. Pa vienu tek aukstais ūdens, bet pa otru – karstais ūdens. Un pie tam abi krāni atrodas atstatus viens no otra, tāpēc, ja vēlas nomazgāties siltā ūdenī, jāpiepilda izlietne kā bļoda vai arī sauja pamīšus jāpaliek zem viena un zem otra krāna. Arī dušā no krānu daudzuma var apjukt. Šis vēl nav ar krāniem bagātākais piemērs.
Ciemata Ullapool viesnīcā nekādi nevarējām atrast vannas istabas gaismas slēdzi. Arī automātiski gaisma neieslēdzās. Izrādās, ka vannas istabā vajadzēja paraut aiz auklas, kas karājās pie sienas. Viena sieviete no mūsu ekskursijas grupas tieši tāpat pilsētā Aberdeen vannas istabā parāva aiz auklas. Atskanēja trauksmes signalizācija, un atsteidzās viesnīcas darbinieks, jo šī aukla bija paredzēta ārkārtas situācijai.
Elektrības kontakti, kas jāieslēdz. Lielbritānijā izmanto kontaktdakšu ar trim metāla stienīšiem, tāpēc, braucot ceļojumā, ar to ir jārēķinās. Viesnīcās līdzās kontaktam (apvilkts ar sarkanu līniju) atrodas slēdzis (apvilkts ar zilu līniju). Ja kontaktdakšu iesprauž kontaktā, nav teikts, ka būs piekļuve elektrībai. Vēl papildus jāieslēdz slēdzis.
Māju arhitektūrā raksturīgi skursteņi, kas izbūvēti abos ēkas sānos. No šiem lielajiem skursteņiem laukā spraucas vairāki cilindrveida dūmenīši. Katrai telpai paredzēts savs cilindrveida dūmenis. Skoti ir taupīgi. Kurina tikai to telpu, kurā uzturas.
Kāds vīrietis gleznoja Sv. Magnusa katedrāles iekštelpu. Katedrāle atrodas Orkneju salu galvaspilsētā Kirkwall. Sv. Magnusa katedrāle.
Tā arī neuzzināju, kāpēc akmens nožogojumam virspusē tiek uzlikta vertikālu akmeņu rinda.
Vairākās vietās redzēju sarkanās telefona būdiņas un pasta kastes, kas kļuvušas par vides dekoru.
Sarkanā piemiņas magone ir mākslīgs zieds, ko pirmo reizi izmantoja tuvojoties Pirmā pasaules kara beigām, lai pieminētu Britu impērijas un ASV militāros zaudējumus karā. Piemiņas magones piesprauž pie apģērba atceres dienās, bet magoņu vainagi šajā dienā tiek nolikti pie kara memoriāliem. Arī baznīcā pamanīju piemiņas vainagus. Kādā Skotijas ciematā koka sēta bija rotāta ar sarkanām magonēm.
Rakstainais rūtiņu audums, kas austs no vilnas un īpaši saistīts ar Skotiju, ir tartans. Skotu vīriešiem tradicionāli no šī auduma tika šūti brunči, ko dēvē par kiltiem. Lai tie vējā nepaceltos gaisā, atsedzot kailo pēcpusi, jo agrākos laikos vīrieši apakšbikses nenēsāja, šim pasmagajam audumam tiek liktas vairākas ieloces, bet kiltu priekšpusē virs svarīgās vietas pakārta neliela somiņa sporrana. Katram skotu klanam vai arī sociālajam statusam bija atšķirīgs auduma rūtojums un krāsojums. Veikala skatlogs. Visa brauciena laikā gadījās redzēt tikai divus vīriešus nacionālajā apģērbā. Viens no tiem bija jauns puisis, kas tūristu transportlīdzekļiem līdzās Lohnesa ezeram ierādīja stāvvietu. Mūsdienās rūtainais skotu auduma raksts tiek izmantots ēku interjerā, piemēram, kā mīkstais grīdas segums. Mīkstais segums uz kāpnēm.
Viens no Skotijas simboliem ir dadzis. Leģenda vēsta, ka naktī, kad skotu karavīri gulējuši, viņiem gatavojās uzbrukt vikingi. Viens no vikingiem tumsā uzkāpis uz ērkšķainā dadža un sāpēs iekliedzies. Kliedziens pamodinājis skotu kareivjus, un viņi paspējuši izglābties. Pateicoties šim notikumam, dadzis kļuvis par karotāju aizbildni un par Skotijas nacionālo ziedu.
Nopirku dekoru un brošu ar Skotijas dadzi.
Vēl viens Skotijas simbols ir vienradzis – balts zirgs ar ragu. Vienradzis pirmo reizi ģerbonī parādījās 12. gadsimta sākumā. 15. un 16. gadsimtā vienradži tika attēloti ne tikai uz ģerboņiem, bet arī uz monētām un vairogiem. Vienradzis tur Skotijas karogu.
Arī Highland liellopu šķirne, kurai raksturīgi gari ragi un pinkains kažoks, skaitās Skotijas simbols, jo tās izcelsme ir Skotija. Šo šķirni audzē galvenokārt liellopu gaļai. Iespējams, ka pa vasaru Highland liellopiem nodzen garās spalvas, tāpēc pa braucošā autobusa logu tā arī neizdevās nevienu garspalvaino pamanīt. Fotogrāfiju aizņēmos no interneta.
Lai atpazītu sava ganāmpulka aitas, saimnieks tās nokrāso vai arī virsū uzkrāso atšķirības zīmi.
Nacionālais skotu ēdiens haggis ir pagatavots no aitas iekšām, kas samaltas ar sīpolu, auzu pārslām, garšvielām un sāli. Visās viesnīcās haggis tika pasniegts kā viens no brokastu ēdieniem. Personīgi man tas negāja pie dūšas.
Sienu gleznojumi pilsētā Aberdeen.
Pilsētā Aberdeen uz 10 metrus augstas tērauda kolonnas uzstādīts no tērauda šķembām izgatavots 5-us metrus augsts leopards, kas vēro tos, kas pastaigājas apakšā. Leopards sver vairāk kā divas tonnas.
Fuksijas biju redzējusi tikai puķu podos, tāpēc man bija pārsteigums, kad ieraudzīju vairāk kā divus metrus lielu Fuksijas krūmu.
Kādā mājas pagalmā bija izaudzis vairāk kā trīs metrus augsts krūms ar kartupeļu ziediem. Atbraucot mājās noskaidroju, ka tas ir solanum crispum – Čīles kartupeļu koks (vīnogulājs), kas var izaugt līdz pat sešiem metriem. |