2. diena

Tallinn

 

Igaunijas galvaspilsēta Tallina ir lielākā pilsēta valstī un galvenā ostas pilsēta. Tā atrodas Igaunijas ziemeļos, Somu līča krastā. Tallinas vēsturiskais centrs iekļauts UNESKO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

 

Tallinas vecpilsēta

Apskates objekti kartē ir sanumurēti.

 

 

 

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

  NOVĒRTĒJUMS

1. Autostāvvieta pie kultūras un sporta kompleksa Linnahall (Mere puiestee).

 

Jau no attāluma kā pelēks betona mūris slejas padomju laikā uzceltais Kultūras un sporta komplekss Linnahall. Tas izvietojies līdzās pasažieru  ostai un tika uzbūvēts speciāli 1980. gada olimpiādei. Toreiz olimpiāde notika Maskavā, bet burāšanas sacensības – Tallinā.

Kaut arī Tallinas vecpilsētai līdzās atrodas autostāvvietas, šī maksas ziņā bija izdevīgāka. Autostāvvieta atrodas aiz Statoil benzīntanka.


2. Talllinas vecpilsētā no mūsu izvēlētās stāvvietas iekļuvām pa Lielajiem jūras vārtiem (Pikk tänav). Jūras vārtus rotā Tallinas ģerbonis. Iespaidīgo torni kreisajā pusē dēvē par Resno Margarētu. Tur iekārtots Igaunijas Jūrniecības muzejs.

 

Igaunijas Jūrniecības muzeju mēs neapmeklējām.


 

3. Mīnu muzejs / Miinimuuseum (Uus tänav 37).

 

Igauņu mākslinieks Mati Karmin no jūras mīnām veido dažādus dizaina un interjera objektus. Viņa darbus ceļojuma laikā redzējām arī dažu privātmāju pagalmos.

 


 

4. Dabas muzejs Eesti Loodusmuuseum (Lai tänav 29a). http://www.loodusmuuseum.ee/en/

 

Tā kā ir būts daudzos Dabas muzejos, piemirsies, kā izskatījās Tallinas muzejā. Katrā ziņā Kauņas Zooloģijas muzejs Lietuvā ir daudzreiz iespaidīgāks.

 


 

5. Lietišķās mākslas muzejs

Eesti tarbekunsti – ja disainimuuseum / ETDM (Lai tänav 17). www.etdm.ee

 

Muzeja patstāvīgajā ekspozīcijā apskatāmi igauņu izcilākie 20. gadsimta mākslas un dizaina paraugi.

Muzeju apmeklēju 2007. gadā, kad kopā ar skolotājiem braucu mācību ekskursijā. Šoreiz turp aizvedu savu ģimeni. 

 


6. Nocietinājuma mūris (Gümnaasiumi 3). Šī ir tikai neliela daļa no 2 km garā nocietinājuma mūra, kas aptver Tallinas vecpilsētu.

 

Par samaksu var uzkāpt un pastaigāt pa nocietinājuma mūri.


7. Kohtuotsa skatu platforma (Kohtu 12), no kuras paveras skats uz vecpilsētas sarkanajiem dakstiņu jumtiem un baznīcām.

8. Patkula skatu plaforma (Rahukohtu 3), no kuras redzama plaša pilsētas panorāma. No šejienes pa 157 pakāpieniem var nokļūt Lejaspilsētā.

9. Doms /Toomkirik (Toomkooli 6)

10. Aleksandra Ņevska katedrāle / Lossi plats (Pikk jalg Garā kāja). Krāšņs interjers un vairāk kā 10 zvanu skanējums.

11. Igaunijas simbols -  tornis Garais Hermanis (augstums virs 45 m) Toompea kalna virsotnē. Igauņu teika vēsta, ka Toompea kalns ir leģendārā varoņa Kaleva kapavieta, un to no akmeņiem salikusi viņa sieva Linda.

  

12. Rātslaukums (Raekoja plats) un gotikas stilā celtais Rātsnams. Tā torni rotā Tallinas simbols – Vecais Tomass, kuru uzskata par pilsētas atslēgu glabātāju.

13. Katrīnas pasāžā (Katariina käik) atrodas amatniecības izstrādājumu tirgotavas.

14. Viru vārti (Viru värav), kas ir simboliska Tallinas vecpilsētas robeža.

 

 


15. Lido restorāns t/c Solaris (Estonia puiestee 9).

 

Tā kā Latvijas restorāna Lido virtuve ir labi pazīstama, katru dienu šajā lielveikalā pusdienojām. Mašīnu par samaksu (mazāka nekā Rīgas centrā) var atstāt pie lielveikala nelielā stāvlaukumā vai apakšzemes stāvvietā (nezinu, vai te jāmaksā). Tā kā veikals atrodas Tallinas centrā, dienas vidū bija grūti līdzās esošajās ieliņās atrast brīvu stāvvietu.


 

 

 

Tallinas Kadriorga rajons

Apskates objekti kartē ir sanumurēti.

 

 


 

16. KUMU modernās mākslas muzejs (Valge 1) - lielākais muzejs Baltijā un viens no lielākajiem Ziemeļeiropā. 

http://www.kumu.ee/en/

 

Muzeju kopā ar vizuālās mākslas skolotājiem apmeklēju 2009. gadā. Pēc redzētā man šķita, ka bērni moderno mākslu nesapratīs, tāpēc šoreiz muzeju neapmeklējām.

Mašīnu atstājām bezmaksas autostāvvietā pie KUMU muzeja.


Aiz KUMU muzeja (August Weizenbergi) atrodas Prezidenta pils (17.), Prezidenta rožu dārzs (18.), Pils dārzs (19.) un Kadriorga pils (20.).

Pils parka teritorijā iekārtots bērnu rotaļu laukumiņš (21.). Netālu no tā atrodas dīķis (22.), kur uz saliņas uzbūvēta rotonda.

Netālu no KUMU muzeja atrodas Dziesmu svētku koncerta laukums (23.).

 

Kadriorga pils tiek uzskatīta par spilgtāko baroka celtni Igaunijā. 18. gadsimtā Krievijas cars Pēteris I te uzbūvēja sievai Katrīnai I pili un nosauca par Katrīnas ieleju (igauņu valodā Kadriorg). Kadriorga pilī iekārtots muzejs. Mēs to neapmeklējām. Toties izstaigājām lielo parka teritoriju un bērni atpūtās rotaļu laukumiņā.

 


 

 

 

Tallinas Piritas rajons


Piritas upes ietekā ir jahtu osta – daļa no Olimpiskā burāšanas kompleksa, kas tika veidots 1980. gada Maskavas olimpiskajām spēlēm. 

Sv. Birgitas klostera drupas (Kloostri tee 9).

Botāniskais dārzs (Kloostrimetsa tee 52). http://tallinnbotanicgarden.org/

 

Šo rajonu apskatījām caurbraucot pa mašīnas logu. Botānisko dārzu neapmeklējām.

Jahtu ostas apkārtni izstaigāju 2007. gadā. Diezgan bēdīgs paskats. Iespējams, tāpēc, ka toreiz bija marts.

 

 

 

 


 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti izdevniecības „Jāņa Sēta” karšu fragmenti.

 

 

Pie „Rakaru kroga” bērniem patika ķēdē iekārtais akmens ar laika pareģojumiem.

 

Šī brauciena laikā Rātsnama tornī nemaz nepamanījām Veco Tomasu. Nākamajā gadā Rakveres pilsdrupu veikaliņā nopirkām metāla figūriņu. Pārdevēja mācēja tikai pateikt, ka tas ir Tallinas simbols. Tā vēl kādu laiku palikām neziņā par šo vīreli, līdz veikalā ieraudzīju grāmatu latviešu valodā „Leģenda par Veco Tomasu”. 

 

Gadu pēc mūsu brauciena, Tallinā atklāja „Igaunijas Jūras muzeju”. Centrālais muzeja objekts - Igaunijas pirmās republikas laika zemūdene "Lembit". 

www.lennusadam.eu/lv/

 

Es burtiski iemīlējos Muhu salas etnogrāfijā, tāpēc Tallinas amatniecības veikalā nopirku krāšņiem ziediem izšūtas kurpītes – Muhu salas tautastērpa neiztrūkstošu elementu. Kaut ko tik fascinējoši skaistu redzēju pirmo reizi! Pēc tam nopirku arī grāmatu ar Muhu salas etnogrāfiskajiem izšuvumu paraugiem.

 

 

Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā manu uzmanību piesaistīja igauņu etnogrāfiskie krekli ar ziediem.

 

Tallinas Kadriorga rajonā aiz KUMU muzeja pamanīju interesantu brīdinājuma ceļazīmi ar vāveres attēlu.