4. diena

.Tallinn – Pärnu

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

  NOVĒRTĒJUMS

 

Tallinas Brīvdabas muzejs / Eesti Vabaõhumuuseum (Vabaõhumuuseumi tee 12).

http://www.evm.ee/eng/home

Muzejā esošās 12 lauku mājas sniedz priekšstatu par to, kā igauņi dzīvojuši 18. – 20. gadsimtā. Muzeja teritorijā vēl apskatāmi citi objekti: baznīca, krogs, skola, vairākas dzirnavas, ugunsdzēsēju šķūnis, ciema veikals un tīklu šķūņi.

 

    

Muzejā iespējams nopirkt rokdarbus, doties izjādē ar zirgu un pagaršot tradicionālu igauņu ēdienu zemnieku krogā.

 

Brīvdabas muzejā pavadījām vairākas stundas. Vispirms ar kājām izstaigājām muzeja teritoriju, bet pēc tam to aplūkojām, braucot zirga ratos.

Pirms gatavoju ceļojuma maršrutu, izpētīju Brīvdabas muzeja mājas lapu. Uzzināju, ka muzejā tajā laikā būs aplūkojama Muhu salas etnogrāfisko segu izstāde. Tas bija galvenais iemesls, kāpēc nolēmu te atbraukt. Kad 2006. gadā ar ģimeni bijām Muhu salā, krāsainiem ziediem klātās etnogrāfiskās segas redzēju pirmo reizi. Man tās ļoti iepatikās.

 

Ja vēlme iegādāties kādu suvenīru, tad labāk to pirkt Tallinas vecpilsētā. Te nav tik liela izvēle.


Uz rietumiem no Tallinas atrodas 30 m augstas Tūrisalu klintis (Türisalu pank), bet netālu no tām - Keilas ūdenskritums.

Laaulasmaa pludmale ar smilšaino jūras gultni un ūdeni, kas siltāks nekā citviet, ir lieliska peldvieta.

Paldiski līdz 1994. gadam bija militāri slēgta pilsēta, jo 1962. gadā kļuva par padomju kara flotes kodolzemūdeņu mācību centru. Paldiski atrodas apmēram 50 km no Tallinas.

 

Diemžēl ģimenes vairākums izlēma, ka no Tallinas Brīvdabas muzeja uzreiz jābrauc uz Pērnavu. Vīrs kategoriski atteicās braukt uz Paldiski, jo pilsēta viņam atgādinātu padomju laikus. Tāpēc šos - iepriekš ceļojumā iekļautos apskates objektus, neapmeklējām.


Viesnīcu Pärnu uz vienu nakti caur interneta saiti  booking.com (latviešu valodā) pasūtīju jau iepriekš. 

 

Pastaigājāmies pa pilsētu un izbaudījām pludmales priekus. Tā kā šajā pilsētā esam bijuši vairākkārtīgi, daudzkas jau bija redzēts iepriekš.

 


 

 

 

 

5. diena

Pärnu - Dunte - mājas

 


Minhauzena muzejs Duntē.

  

 

 

Pa ceļam no Pērnavas iebraucām Duntē pastaigāt pa Minhauzena meža taku. Aizgājām līdz jūrai atpūsties. Netālu no krasta virs ūdens slējās paliels akmens. Vīrs ieteica, lai uz tā uzrāpjos un nofotografējos. Es, protams, savā naivumā, ar pusgarajām biksēm cerēju aizbrist līdz akmenim. Bet, ak vai, uz tā nemaz netiku virsū, jo kājas grima līdzās akmenim esošajās smiltīs un lieki piebilst, ka bikses bija slapjas.

 


 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti izdevniecības „Jāņa Sēta” karšu fragmenti.

 

 

Pie „Rakaru kroga” bērniem patika ķēdē iekārtais akmens ar laika pareģojumiem.

 

Šī brauciena laikā Rātsnama tornī nemaz nepamanījām Veco Tomasu. Nākamajā gadā Rakveres pilsdrupu veikaliņā nopirkām metāla figūriņu. Pārdevēja mācēja tikai pateikt, ka tas ir Tallinas simbols. Tā vēl kādu laiku palikām neziņā par šo vīreli, līdz veikalā ieraudzīju grāmatu latviešu valodā „Leģenda par Veco Tomasu”. 

 

Gadu pēc mūsu brauciena, Tallinā atklāja „Igaunijas Jūras muzeju”. Centrālais muzeja objekts - Igaunijas pirmās republikas laika zemūdene "Lembit". 

www.lennusadam.eu/lv/

 

Es burtiski iemīlējos Muhu salas etnogrāfijā, tāpēc Tallinas amatniecības veikalā nopirku krāšņiem ziediem izšūtas kurpītes – Muhu salas tautastērpa neiztrūkstošu elementu. Kaut ko tik fascinējoši skaistu redzēju pirmo reizi! Pēc tam nopirku arī grāmatu ar Muhu salas etnogrāfiskajiem izšuvumu paraugiem.

 

 

Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā manu uzmanību piesaistīja igauņu etnogrāfiskie krekli ar ziediem.

 

Tallinas Kadriorga rajonā aiz KUMU muzeja pamanīju interesantu brīdinājuma ceļazīmi ar vāveres attēlu.