22. janvāris, piektdiena

22.01.2016.

Vilciena modinātājs

Dēls uz skolu parasti brauc kopā ar labāko draugu, kurš arī mācās Rīgas centra skolā, tikai citā. Baidīdamies, ka vilcienā var aizgulēties, draugs nekad neguļ. Toties manējais, būdams drošs, ka draugs viņu pamodinās, visas 45 minūtes mierīgi snauž.

Šonedēļ draugam projektu nedēļa, tāpēc viņš uz skolu brauca ar vēlāku vilcienu. Kā dēla modinātājs kalpoja mans telefona zvans, jo 5-as minūtes pirms iebraukšanas Rīgas stacijā, es zvanīju. Vakar pēc mana zvana dēls atkal esot iemidzis. Rīgas stacijā veiksmīgi pats pamodies un no vilciena izkāpis pēdējais. Pajautāju, vai tiešām neviens pieaugušas viņu nepamodināja? Nē. Arī vīrs apgalvoja, ka tagadējos laikos katrs esot par sevi un vilcienā citus (pat bērnus?) nepamodinot. Esmu vilcienā nobraukājusi vairāk kā 10 gadus (80-tajos un 90-tajos gados studijas un darbs). Toreiz, izkāpjot Rīgas stacijā, mēs vienmēr guļošos modinājām.

Šodien, dēlu pavadot līdz vilcienam, ieraudzīju viņa draugu. Urā! Modinātājs atgriezies!


Nomēri, pirms griez!

Apmēram pirms trīs nedēļām no apgāda “Zvaigzne ABC” saņēmu elektronisku ielūgumu uz ikgadējo autoru tikšanos. Nopriecājos, ka beidzot būs iemesls uzšūt jaunu balles tērpu. Audums uz šujmašīnas galdiņa nostāvēja divas nedēļas. Trešajā nedēļā audumu ieliku atpakaļ plauktā, jo sapratu, ka laika šūt man nebūs. Nāksies iztikt ar to, ko atradīšu drēbju skapī.

Šorīt izgludināju savu rezerves varianta balles tērpu, piemeklēju atbilstošas kurpes un rotaslietas. Kad līdz izbraukšanai bija atlikušas vien 15 minūtes, nolēmu vēlreiz atvērt e-pastu un izlasīt ielūgumu, lai pārliecinātos par pasākuma norises vietu un laiku. Tajā mirklī sāku nožēlot, ka to nebiju izdarījusi agrāk, jo mana stundu ilgā šī rīta pucēšanās bijusi veltīga. Ielūgumā tiku aicināta uz svinīgu pasākumu nevis, kā man iepriekš bija licies, uz balli.  

Ar nožēlu nācās karināt balles tērpu atpakaļ skapī un pa fikso dažu minūšu laikā izdomāt, ko citu vilkt mugurā. Lūk, ko nozīmē, ja neievēro teicienu: “Nomēri, pirms griez!” 


Saldējums un lāsteka

Vīrs pastaigas laikā izteica versiju, ka divu lietu nosaukumus krievu valodā patiesībā vajadzēja samainīt vietām: мороженое un сосулька. Tagad paskaidrošu. Мороженое nozīmē saldējums, bet burtiskā tulkojumā tas ir kaut kas sasalis, jo veidots no vārda мороз (sals). Cосулька nozīmē lāsteka, bet burtiskā tulkojumā tas ir kaut kas sūkājams, jo veidots no vārda сосать (sūkāt). No tā izriet, ka мороженое varēja būt sasalusi lāsteka, bet сосулька - sūkājams saldējums.

Vēlāk abi atcerējāmies savu bērnību, kad saldējuma vietā, jo saldējums tajā laikā bija deficīta prece, tika izmantotas lāstekas. Vēl tagad acu priekšā stāv bilde, kur bērns sēž ragavās un svētlaimē sūkā nolauztos lāsteku gabalus, mēģinādams saprast, uz kuras mājas lāstekas gardākas.


Atkusnis

Līdz ar atkusni un slapjo sniega pļuru, sācies vīrusu laiks. Jau dažas dienas viens nešpetns vīruss iemaldījies arī mūsu mājā. 


Marts janvārī

Līst lietus, kūst sniegs, un ceļus rotā milzīgas peļķes. Laiks kā marta sākumā. Viens labums gan ir – sajūta, ka tuvojas ilgi gaidītais pavasaris.


Vai iesnas ir slimība?

Manas un meitas domas dalījās jautājumā, vai saaukstēšanās ar iesnām skaitās slimība, kuras dēļ var neapmeklēt skolu. Manuprāt, ja ķermeņa temperatūra nav paaugstināta, skolu kavēt nevar. Pati nekad neesmu kavējusi mācības un darbu iesnu dēļ. Rēķinos, ka šādu simulējošu brīvdienu rezultātā varētu uz visiem laikiem atvadīties no savas darba vietas. 


Aizmāršība

Vairāk kā nedēļu gatavojos tam, ka šodien no rīta braukšu uz konferenci, kas notiek manā bijušajā augstskolas fakultātē. Laikam tāpēc, ka tik ļoti gatavojos, šorīt par braucienu aizmirsu.

 

Salīdzinājums

Četru diennakšu ilgā līņāšana vēl nav spējusi izkausēt sniegu, kas bija uzsnidzis vienas diennakts laikā.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Vecāku priekšstati par bērna nākotni bieži vien atšķiras no bērna priekšstatiem par savu nākotni.