Pasākuma “Ceļo Ogre” ietvaros tika atklāta Ogres mūziķu un mākslinieku apgleznoto pastkastīšu izstāde. Nofotografēju interesantākās.


Ir vērts aiziet uz pilsētas muzeja kārtējo izstādi, jo tiek dāvāta iespēja uzzināt, kādi cilvēki dzīvo tev līdzās. Izrādās, ka ogrēnieša Jura Ramba vairākus ģimenes locekļus pazīstu jau sen, bet par viņa aizraušanos ar seno motociklu restaurāciju nekad iepriekš nebiju dzirdējusi. Tieši Juris Ramba bija galvenais iniciators un organizators starptautiskiem pasākumiem “Kurzemes riņķis”, kuros piedalījās motobraucēji ar saviem motocikliem, kas ražoti vēl pirms otrā pasaules kara, kā arī pēckara gados.

Uz izstādes atklāšanu bija ieradušies motociklu restauratori no Latvijas, Igaunijas un Somijas. Pateicoties tam, ne tikai muzeja zāle, bet arī Ogres pilsētas centrs, pārvērtās par seno spēkratu izstādi.

Juris Ramba - vīrs cepurē, kas pacēlis roku.


Neatceros ne universālveikala Bērnu pasaule kādreizējo telpu izvietojumu, ne skatlogu iekārtojumu. Atceros vien bērnišķīgo sajūsmu, ko baudīju, lūkojoties kustīgajās skatloga lellēs. Protams, ka tajā laikā pat neienāca prātā doma, vai tas ir viena cilvēka vai arī dizaineru grupas darba rezultāts.

1964. gadā mākslinieks Adrians Pabians kļuva par universālveikala Bērnu pasaule skatlogu noformētāju. Viņam tika dots uzdevums iekārtot galveno skatlogu pie veikala ieejas atbilstoši kāda daiļdarba motīviem. Tā radās “Dakteris Aikāsāp”, “Buratīno”, “Gulbis, vēzis un līdaka”, “Cirks”, “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši”.

Tā kā Adrians Pabians labi pārzināja mehāniku un elektroniku, viņš spēja radīt kustīgas lelles, kas patīkami pārsteidza ne vien bērnus, bet arī pieaugušos. Kā izrādās, visas lelles mākslinieks gatavojis pats. Pat apģērbus tām esot šuvis.

Pēdējie kustīgie tēli veikala skatlogā skatītājus priecēja vēl 90-to gadu sākumā. Diemžēl līdz mūsdienām lelles gandrīz nav saglabājušās. Pat profesionālas fotogrāfijas gandrīz nav pieejamas. Par dažām lellēm liecina vien paša mākslinieka bildētais.

Lekciju lasīja mākslas zinātniece Irēna Bužinska.

Attēli ņemti no interneta.


Divu mākslinieču kopīgi veidota izstāde.

Sanri (Sandra Poplavska-Rimcāne) mani patīkami pārsteidza ar košajiem augu un ziedu gleznojumiem, kuros manāmi dominē dzelteni oranžā saules krāsa. Māksliniece vienkopus gleznā spējusi apvienot gan paviršus, notecējušus krāsu triepienus, gan smalki izstrādātus līniju rakstus. Manuprāt, skaisti, dekoratīvi darbi, kas lieliski iederētos plašā dzīvojamā telpā. Vismaz vasaras dvesma vienmēr būtu līdzās.

 

 

Savukārt Unas Guras bezformīgo, bet plastiki noapaļoto keramiku vieno kopīgs elements - pumpiņas.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Bērni veido interesantāku un pilnvērtīgāku pieaugušo dzīvi.