Minhene

Muzeju kvartāls

Jāizkāpj metro stacijā Kőnigsplatz. Kartē tā atzīmēta kreisajā apakšējā stūrī.

 

1.  Propylaea  - senie pilsētas vārti, kas celti klasicisma stilā ar doriskā ordera kolonnām (1862. gads).

Propylaea atrodas apļa vidū.

 

2. Lenbachhaus  (adrese: Luisenstraße 33) – modernās un laikmetīgās mākslas muzejs. Te apskatāmi 1911. gadā Minhenē dibinātās mākslinieku grupas “Zilais jātnieks” ekspresionisma darbi (Vasilijs Kandinskis, Augusts Macke, Francs Marks u.c.), kā arī mūsdienu mākslinieku darbi.

No muzeja iekšpuses iespējams iziet pagalmā.

 

Augusts Macke "Zooloģiskais dārzs" (1912.)

 

Francs Marks "Zilais zirgs" (1911.)

 

Vasilijs Kandinskis "Govs" (1910.)

Vasilijs Kandinskis "Impresija III (Koncerts)" (1911.)

 

3. Bavārijas Valsts paleontoloģijas un ģeoloģijas kolekcija. Lai gan Paleontoloģijas muzejam ir viena adrese (Richard-Wagner-Straße 10), bet Ģeoloģijas muzejam pavisam cita adrese (Luisenstraße 37), tie abi atrodas vienā Minhenes Universitātes ēkā. Internetā atradu komentāru, ka abas muzeja kolekcijas “saplūst” viena ar otru. Mēs šos muzejus neapmeklējām.

 

4. Glyptothek (adrese: Königsplatz 3) – muzejs ar seno grieķu-romiešu skulptūrām un arhitektūras elementiem. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

 

5. Staatliche Antikensammlungen (adrese: Königsplatz 1) – muzejs ar valsts senlietu kolekciju. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

 

6. Museum für Abgüsse Klassischer Bildwerke München (adrese: Katharina-von-Bora-Straße 10) – statuju un skulptūru muzejs. Ieeja it kā esot bez maksas. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

7. NS-Dokumentationszentrum München (adrese: Max-Mannheimer-Platz 1) – muzejs par nacismu. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

8. Staatliches Museum Ägyptischer Kunst (adrese: Gabelsbergerstraße 35) – Valsts Ēģiptes mākslas muzejs. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

 

9. Alte Pinakothek (adrese: Barer Str. 27) - viena no vecākajām mākslas galerijām pasaulē ar izcilu vecmeistaru kolekciju, no kuras vairāk nekā 800 darbi apskatāmi pastāvīgajā ekspozīcijā. Šeit apkopota glezniecība no viduslaikiem līdz par rokoko ēras norietam. Pēc Otrā Pasaules kara ēka tika rekonstruēta, taču zaudēja oriģinālo interjeru. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

 

10. Neue Pinakothek (adrese: Barer Str. 29) – viens no nozīmīgākajiem 19. gadsimta mākslas muzejiem pasaulē. Te skatāmi Vincenta van Goga, Pola Sezana, Kloda Monē, Anrī de Tulūza-Lotreka, Edvarda Munka un citu populāru mākslinieku darbi.

Biju ieplānojusi šo muzeju apmeklēt, taču tam visapkārt uzlikta sēta, jo notiek remontdarbi. Līdzās esošajā parkā uzstādītas stalažas strādniekiem, lai tie pa tiltiņu varētu nokļūt muzeja teritorijā.

Tur, kur redzams celtnis, atrodas Neue Pinakothek.

 

11. Vienā adresē (Barer Str. 40) atrodas trīs muzeji: Die Neue Sammlung, Pinakothek der Moderne un Architekturmuseum der Technischen Universität München (Minhenes Tehniskās universitātes Arhitektūras muzejs).

Die Neue Sammlung - viens no vadošajiem dizaina muzejiem pasaulē ar lielāko rūpnieciskā dizaina kolekciju (aptuveni 120 000 vienību). Ir vērts apmeklēt.

 

Viena no dizaina kolekcijas zālēm.

 

ASV grafiskās dizaineres Paulas Scher izstāde.

 

Pinakothek der Moderne – modernās mākslas muzejs.

Pauls Jenkins no Ņujorkas (1974).

 

Rei Naito no Japānas (2022).

 

 

Architekturmuseum der Technischen Universität München – lielākā arhitektūras eksponātu izstāde Vācijā. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

 

12. Museum Mineralogia München (adrese: Theresienstraße 41) – minerālu muzejs. Esot neliels. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

 

13. Museum Brandhorst (adrese: Theresienstraße 35a) – modernās mākslas muzejs. Te apskatāma Eiropā lielākā Endija Vorhola darbu kolekcija.

Endijs Vorhols.

 

Amerikāņu mākslinieks Cy Twombly (Edvīns Parkers / 2008).

 

Amerikāņu mākslinieks

Jean-Michel Basquiat (1983).

Amerikāņu mākslinieks

Cy Twombly (Edvīns Parkers / 2001).

 

 

Olimpiskā parka apkārtne

Jāizkāpj metro stacijā Olympiazentrum. Kartē tā atzīmēta augšpusē.

 

1. BMW Museum (adrese: Am Olympiapark 2) - futūristisks tērauda muzejs ar motoriem, dizainparaugiem, retro un jaunām zīmola automašīnām. Mēs šo muzeju neapmeklējām.

 

2. Sea Life Munich (adrese: Willi-Daume-Platz 1) – akvārijs. Mēs neapmeklējām, jo esam bijuši Berlīnes akvārijā.

 

3. Olympiaturm – Olimpiskais tornis. 190 metru augstumā atrodas skatu platforma un izstāžu zāle. Skaidrā laikā esot redzami Alpi. Mēs torni neapmeklējām.

 

4. Lielā teritorijā izkārtojušās vairākas olimpiskās halles ar iespaidīgiem jumtiem. 1972. gadā te notika Olimpiskās spēles.

 

Peldbaseins.

 

5. Uzkāpjot kalnā, paveras skaists skats uz Olimpisko parku un pilsētu.

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

  

interesanti

    

superīgi

  

 

slikti;

nav vērts redzēt

 

 

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti Google maps karšu fragmenti.

 

 

 

Netālu no viesnīcas bija strūklaka ar stiklotu “kasti”, gar kuras iekšējām sienām pa dienu tecēja ūdens, bet vakarpusē šī “kaste” izgaismojās.

pa dienu

 

vakarā

 

 

Nimfenburgas pils parkā pie kokiem karājās sanumurēti dīvaini būrīši.

 

 

Netālu no Olimpiskā parka uzmanību piesaistīja daudzstāvu mājas ar bagātīgiem zaļumiem uz lodžijām.

 

 

 

 

Līdzās šīm “zaļajām” daudzstāvu mājām ir diezgan daudz rindu ar divstāvīgām celtnēm (pēc izskata līdzinās garāžām), kas droši vien 1972. gada olimpiādes laikā kalpoja kā viesu namiņi. Arī tagad šajos namiņos mitinās cilvēki. Īsti nezinu, vai tūristi vai imigranti.

 

 

 

Minhenē ļoti daudz liepu. Jūnija beigās tās bija pilnas ziediem, tāpēc pilsēta smaržoja.

 

 

Minhenes vecpilsētā apgaismes lukturi “ietērpti” ziedu dekorā.

 

 

Arī Minhenes operas kolonnas pārvērstas krāsainos “stabos”. Materiāls kolonnu aizmugurē sastiprināts ar auklām.

  

 

 

Minhenes operas durvju rokturi veidoti no guļošām lauvām.

 

 

Minhenes vecpilsētas tirgus laukumā slejas stabs ar jautrām figūriņām.

 

 

Zalcburgā gājēju tilts pāri Zalcahas upei pārpildīts ar atslēgām.

 

 

Zalcburgas slavenās gājēju ielas Getreidegasse ēkas rotā skaistas izkārtnes. Dažas no tām nobildēju.

 

 

Zalcburgā netālu no stacijas atrodas milzīga velosipēdu novietne. Velosipēdi te tiek nostiprināti uz speciālām stalažām divos stāvos. Pieņemu, ka jāmaksā.

Arī Minhenē redzēju ko līdzīgu. Neatceros, kurā vietā. Kaut gan Minhenē velosipēdi lielos kvantumos pa dienu un pa nakti tiek apstāti ārā zem klajas debess. Pat nepieslēdz pie staba. Saslēdz kopā tikai riteni ar rāmi, bet tādu taču var “pasist padusē” un aiznest. Jāatzīst gan, ka tur, kur redzēju šādi novietotus velosipēdus, bija video novērošanas kamera.

 

Zalcburgā līdzās Mocarta muzejam esošajā suvenīru veikalā nopirku 6-us centimetrus īsu vijolīti dēlam dāvanā, jo viņš spēlē vijoli.

 

 

Minhenes Lenbachhaus muzejā nopirku televizoriņu, kurā redzami 10 diapozitīvi ar Augusta Mackes darbiem. Šis aparātiņš atgādina manu bērnību.