Pirms auduma marmorēšanas sagatavo klīsteri. To dara šādi: ūdeni uzvāra un, lēnām maisot, tam pievieno iepriekš nelielā ūdens daudzumā izšķīdinātu cieti (uz 1 litru ūdens ņem 1 ½  ēdamkaroti kartupeļu cietes). Pavāra kādu minūti un tad klīsteri atdzesē. Atdzisušo klīsteri samaisa un ielej paplātē. Izlīdzina burbulīšus, ar avīzi aizbīdot līdz paplātes malām.

Šķidro tekstilkrāsu no otas pilina paplātē. Ja krāsas piliens nogrimst, nevis izplūst pa klīstera virsmu, tas nozīmē, ka krāsa ir par biezu. Lai iegūtu šķidrākas konsistences krāsu, to sajauc ar ūdeni. Kad pa klīstera virsmu izplūdusi pirmā krāsa, pilina otro un pēc tam – trešo krāsu. Katru nākamo krāsu var pilināt gan uz iepriekšējās krāsas, gan brīvajos laukumos. Ja vēlas, ar otas otru galu uz klīstera virsmas no krāsu laukumiem var uzvilkt svītras vai spirālveida līnijas.

Kad zīmējums gatavs, audumu uzmanīgi ieklāj paplātē, lai tas vienmērīgi saskartos ar klīstera virsmu. Ar pirkstu galiem audumu viegli izlīdzina, raugoties, lai zem tā nebūtu gaisa burbuļu. Pēc dažām sekundēm audumu no paplātes izņem. Krāsa, kas bija uz klīstera virsmas, ir pieķērusies pie auduma.

Audumu novieto uz avīzes ar krāsaino pusi uz leju. Kad viena avīze kļūst mitra, audumu pārliek uz citas avīzes. Uz mitrajām avīzēm paliek klīsteris, bet uz auduma - krāsa. Nožuvušo audumu no kreisās puses nogludina ar gludekli. Ja nevēlas, lai audums būtu iecietināts, to siltā ūdenī izskalo. Kad audums izžuvis, to vēlreiz izgludina. Audums būs kļuvis mīkstāks.

 

 

Vispirms audums ar tekstilkrāsām marmorēts, bet pēc tam apzīmēts ar zelta krāsas flomāsteru un izšūts ar zeltītām pērlītēm.

IEVĒROT !

  Lai krāsa, plūstot uz klīstera virsmas, veidotu interesantākus zīmējumus, tai var pievienot spirtu.

 Marmorēt var kokvilnas, lina un arī zīda audumu – gan baltu, gan krāsainu. Krāsa labāk pieķeras pie kokvilnas auduma virsmas, bet zīmējums labāk izceļas uz balta pamata.

 Tā kā nokrāsojas tā auduma daļa, kas saskaras ar klīstera virsmu, labāk pirms krāsošanas sagriezt audumu paplātes lielumā.

 Ja pēc auduma izņemšanas uz paplātes paliek lieka krāsa, to likvidē, paplātē ieklājot avīzi. Krāsa pie tās pieķeras līdzīgi kā pie auduma.             


Uz papīra lapas ar melno flomāsteru uzzīmē vēlamo zīmējumu. Zem auduma novieto papīru ar zīmējumu tā, lai attēla melnās kontūras spīdētu cauri audumam. Sagatavo tekstilkrāsas ar apjoma efektu. Uzmanīgi spiežot tekstilkrāsas tūbiņu, zīmē uz auduma. Atstāj, lai krāsa žūst vairākas stundas.

IEVĒROT !

  Ar krāsu jāstrādā uzmanīgi, jo tā žūst lēni (vismaz 6 stundas) un var izsmērēties.


Izmantojot vienu zīmogu, uz auduma iespējams iegūt daudzus vienādus attēlus. Izmantotas tiek šķidrās tekstilkrāsas.

Vispirms izgatavo zīmogu. To dara šādi: uz finiera vai skaidu plāksnes klucīša ar grafīta zīmuli uzzīmē vēlamo zīmoga attēlu. Uz attēla kontūrām ar PVA līmi vai Super glue līmi pielīmē rupju auklu. Atstāj, lai nožūst. Tad darba virsmu noklāj ar avīzi. Uz avīzes novieto audumu ar labo pusi uz augšu. Ar tekstilkrāsām, izmantojot otu,  noklāj pie zīmoga pielīmēto auklu. Ar zīmogu uz auduma veido nospiedumus. Pirmais nospiedums ir košāks, bet pārējie - arvien blāvāki. Kad krāsa nožuvusi, audumu no kreisās puses nogludina ar gludekli.

Zīmogs ar ziediņu.

Zīmogs ar sirsniņu.

IEVĒROT !

  Attēlu uz zīmoga var izveidot ne tikai no auklas, bet arī no kartona, korķa vai švammes.

 Zīmogu iespējams izmantot, arī strādājot ar guašas krāsām, piemēram, veidojot nospiedumus uz papīra dāvanu maisiņa, apsveikuma kartiņas vai aploksnes.


Strādājot stikla nospiedumu tehnikā, iespējams iegūt dažādu formu koraļļus. Izmantotas tiek šķidrās tekstilkrāsas.

Darba virsmu noklāj ar avīzi. Uz avīzes novieto audumu ar labo pusi uz augšu. Uz viena stikla gabala ar otu uznes krāsu laukumus (strādā ar vairākām krāsām). Tad uz tā virsū uzliek otru stikla gabalu, un abus saspiež kopā. Lai krāsu laukumi izplestos un saplūstu, virsējo stiklu paslidina dažādos virzienos. Turot aiz viena stūra, virsējo stiklu noceļ nost. Uz abiem stikla gabaliem ir izveidojies gandrīz vienāds koraļļu zīmējums. Stiklu uzliek uz auduma ar krāsoto pusi uz leju un vienmērīgi piespiež, iegūstot koraļļu nospiedumu. Kad krāsa nožuvusi, audumu no kreisās puses nogludina ar gludekli.

IEVĒROT !

 Ja iecerēts veidot vairākus stikla nospiedumus, pirms katras darbības stikls jānomazgā un jānoslauka sauss.

 Var izmantot fotogrāfiju ietvaru stiklu.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita NikitenkoTumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.
pārdomas 

 

Cik daudz sava laika nākas iztērēt, darot to, ko vajag, nevis to, ko gribas?