AZORU SALAS (2023./11 dienas)

02.06.2023.

Tēma: CEĻOJUMI Grupu ceļojumi

São Miguel

 

São Miguel tiek dēvēta par zaļo salu. Manā skatījumā arī Terceira sala varētu būt zaļā sala. Laikam tomēr jābūt vietējam, lai zinātu šo katrai salai piedēvēto krāsu izcelsmi.

São Miguel ir Azoru arhipelāga lielākā sala. Ja Rīgas pilsēta aizņem 307,17 km2 platību, tad šīs salas platība ir divas reizes lielāka par Rīgas pilsētas platību - 760 km2. Uz salas dzīvo 140 000 iedzīvotāju, bet 45 000 no tiem apmetušies lielākajā arhipelāga pilsētā Ponta Delgada.

Šajā pilsētā ir gan lidosta, gan osta. Te pat ir augstskola, kurā var apgūt ar lauksaimniecību un ar tūrismu saistītas specialitātes. Ja vēlas mācīties ko citu, jāmēro ceļš uz kontinetu.

Pilsētā Ponta Delgada atrodas osta un lidosta.

 

 

Īpašs akcents pilsētas centrā ir baroka stilā celtās balti-brūnās ēkas.

 

 

Pilsētā atrodas siltumnīcas, kurās tiek audzēti ananāsi. Ananāsus uz salas ieveda 19. gadsimtā, kad dēļ slimības iznīka mandarīnkoki. Ar šo biznesu nodarbojas vairākas ģimenes. Tiek uzskatīts, ka São Miguel salā audzētie ananāsi esot saldāki nekā ievestie. Par atšķirību neko nevaru teikt, jo neesmu ananāsu eksperts, taču vietējie ananāsi divas reizes dārgāki gan ir.

Ananāsi aug divus gadus. Lai tos uzziedinātu, nepieciešams dūmot. Vietējie uzskata, ka dūmojot “nobiedē” ananāsu un tas sāk plaukt. Pie vienas reizes izdūmoti tiek arī kaitēkļi. Noteikti jāpiemin, ka São Miguel sala ir vienīgā vieta, kur Eiropā tiek audzēti ananāsi.

Stāvot uz viesnīcas jumta, labi saredzamas balti krāsotās siltumnīcas, kurās aug ananāsi.

 

 

Ananāsa augšanas secība

 

1.

 

3.

 

2.

 

4.

Šādi ananāsi aug siltumnīcā.

   

Pilsētā Ponta Delgada vērts aiziet uz José do Canto Botānisko dārzu, kur aug eksotiski augi. José do Canto (Hosē do Kanto / 1820-1898) bija slavens portugāļu dārznieks un botāniķis, kas Azoru salās popularizēja jaunas lauksaimniecības tehnoloģijas un sugas. Viņš bija atbildīgs par botāniskā dārza izveidi. Šis dārzs nosaukts viņa vārdā.

Austrālijā augošais Moraceae ar milzīgām saknēm.

 

Gigantiska izmēra bambusi.

Bambusa stublājs tik resns,

ka var pildīt trauka funkciju.

 

 

Atrodoties uz São Miguel salas, noteikti jāapmeklē salas lielākais un skaistākais botāniskais dārzs Terra Nostra, kas priecē ne tikai ar eksotisko augu valsti, bet arī ar vairākiem karstajiem avotiem. Terra Nostra parkā droši var pavadīt 3 un vairāk stundas.

Botāniskā dārza teritorijā atrodas āra baseins. Pateicoties karstajiem avotiem, ūdens temperatūra turas nedaudz virs +300C. Dzelzis ūdeni iekrāsojis brūnganu. Gide pabrīdināja, ka ūdenī labāk nelīst iekšā gaišā peldkostīmā un ar rotaslietām, jo var nokrāsoties /oksidēties.

 

Āra baseins Terra Nostra botāniskajā dārzā.

 

Caldeira Velha – ainaviska vieta, kurā pieejami četri nelieli terminālie baseini.

 

Caldeira Velha parks.

 

Ribeira dos Caldeiros  parkā var vērot nelielus ūdenskritumus. Gar upi ierīkotas dabas takas, bet mēs tur negājām.

 

Ūdenskritumi parkā Ribeira dos Caldeiros .

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Izmantota internetā uzietā karte.

 

Staigājot pa Terceiras salas pilsētu Angra, pamanīju studentus, kas, tērpušies dīvainā apmetnī, pulcējās pilsētas centrā uz kaut kādu pasākumu. Tumši zilo apmetni klāja dažādas emblēmas – citam vairāk, citam mazāk. Pie apmetņa (nezinu vai tas bija visiem) piestiprināta sapīta lente, kas atgādināja “pūķa” asti. Iemeslu šim pasākumam nezinu, bet ienāca prātā doma – emblēmu (ordeņu) vairāk tiem, kas piedalījušies dažādos studentu pasākumos vai arī labāk nokārtojuši eksāmenus.

Abiem studentiem apmetnis vēl nav uzvilkts. Tas pārlikts tikai pār plecu.

 

1. maija darba svētkus salas iedzīvotāji atzīmē, pilsētā vai savos pagalmos izliekot lupatu lelles, kas līdzinās mūsu Sabiles lellēm.

 

Senākos laikos Azoru salās mūķenes olas baltumu izmantoja apģērba stērķelēšanai, bet no olas dzeltenuma gatavoja kēksiņus. Šīs kūciņu receptes uz salām tiek izmantotas vēl joprojām. Priekš manas gaumes gan par daudz apbērtas ar pūdercukuru.

Tradicionālā Amelia kūka.

 

Pirmo reizi ēdu dubulto saldējumu dubultajā vafelītē.

 

Ciemojoties Azoru salās, noteikti jāpagaršo bezalkoholiskais marakujas dzēriens KIMA.

 

Uz kādas no salām esot vietējā flīžu rūpnīca, laikam tāpēc uz daudzām ēkām ielu nosaukumi, māju numuri un pat baznīcas tēli veidoti no flīzēm.

 

Privātmājām pamanīju šāda veida skursteņus.

  

   

 

Bija māju jumti vai skursteņi, kurus rotāja dekoratīvi putni.

 

Visticamāk, lai spēcīgais vējš neaiznestu no jumta dakstiņus, uz tiem uzlikti lavas akmeņi.

 

Azoru salās māju jumtiem raksturīga dubulta dakstiņu pārkare.

   

 

Ēkas rotā ornamentāli un krāsaini balkoniņi.

 

Skaisti izdekorēti arī citi ēkas ārējie elementi.

 

No mitruma ēkas pelē, apaug ar sūnām. Piemēram, São Miguel salā mājas, kas atrodas tuvāk karstajiem pazemes avotiem, iekrāsojušās sarkanīgas.

 

Azorieši uzdrīkstas ēkas nokrāsot košās, dzīvespriecīgās krāsās.

 

Kādā ciematā uz kristīgajiem svētkiem ceremonijai paredzētais ceļš tika izrotāts ar skujām, dzeltenajām smiltīm un nokrāsotām skaidām.

 

Ciematā, kur notika Ziedu svētki, mašīnas kravas kastē redzējām ziedu dekoru. Tik pat labi šī tējkanna varēja aizceļot uz kādām kāzām.