Mēness

Skatoties salūtu, manu uzmanību piesaistīja tumšajās debesīs dīvaini guļošais pusmēness (skat. fotogrāfijas apakšpusē). Kā debesu laiviņa. Kā svētku pīrādziņš.

 

Jaungada nakts nepatīkamā puse

Ap trijiem naktī pa logu ieraudzīju, ka pie mūsu kāpņu telpas apmēram 10 piedzērušies jaunieši savā starpā kaujas. Sitiens trāpīja arī meitenei. Iespējams, ka pa galvu. Fiksi uzrāvu siltākas drēbes un noskrēju lejā. Tas, ko ieraudzīju pie kāpņu telpas durvīm, mani nošokēja. Būdīgs vīrietis (ap 100 kg) turēja piespiestu pie zemes apmēram 16 gadus vecu jaunieti. Puiša galva atradās uz betona pakāpiena, bet vīrietis ar dūrēm no visa spēka pa to zvetēja. Tas tādēļ, ka puisis esot iesitis meitenei. Baidījos, ka vīrietis savu dusmu agonijā puisi nositīs, tāpēc zvanīju policijai. Izrādās, kāds gan ātros, gan policiju bija izsaucis jau pirms manis.

Kad atgriezos dzīvoklī, bērniem izstāstīju redzēto, un vērsusies pret lielo meitu piebildu, ka varbūt tagad viņa sapratīs, kāpēc neļauju apmeklēt apšaubāmas pirtis un tusiņus. Par šo jautājumu mūsu abu starpā vēl pavisam nesen bija pamatīgs strīds.

Pēc tam ilgi nevarēju iemigt. No uztraukuma sāpēja vēders. Iedomājos, kā jūtas māte, kura naktī sagaida mājās līdz asinīm piekautu meitu vai dēlu.

 

Morālās pohas

No rīta sāpēja galva. Droši varu apgalvot, ka tās nebija dzērāju pohas, jo no bērnu šampanieša “Mežezers” piedzerties nevar. Drīzāk tās bija morālās pohas. Tukšums valdīja gan uz ielām, gan manā dvēselē. Saņēmos tikai pret vakaru. Sāku pētīt teātru repertuārus un domāt par ģimenes vasaras ceļojumu.


Pienākums

Lai no ilgās svētku laika nebraukšanas abu ķēvīšu akumulatori aukstumā nenosēstos, iejūdzu pelēcīšus un izmetu pa pilsētu vairākus lokus.


Skopais maksā divreiz

Lai daudzdzīvokļu māja ietaupītu, kāpņu telpa netika kurināta. Pirms divām dienām, sākoties aukstumiem, mājas vecākā beidzot nolēma pieslēgt siltumu. Iespējams, ka apakšstāva caurule pie ieejas durvīm bija paspējusi jau aizsalt. No spiediena tā ieplīsa, un sāka tecēt ūdens. Tā kā naktī turējās ap -200C, un kāpņu telpā bija auksti, peļķe aizsala. Protams, par šo ķibeli nezināju. No rīta, pustumsā kāpjot pa kāpnēm lejā, uz pēdējā pakāpiena paslīdēju un nokritu…

Lai traumas negūtu citi kaimiņi, nokaisīju pakāpienu un aizsalušo peļķi ar sāli. Paņēmu skrūvgriezni (kalts mājās nebija), āmuru un nokalu nost daļu peļķes, izveidojot nelielu, neslidenu taciņu. Rokas kaļot sala un āmurs biežāk trāpīja nevis pa skrūvgriežņa galu, bet manas kreisās rokas rādītājpirksta un īkšķa kauliņiem. Tagad tie ir sāpīgi, zilgansarkani un nosaitēti ar spirta kompresi. Vai tādas ir normālas sievietes rokas?

 

Urā! Ziema klāt!

Visu dienu sniga. Latviju pārklājusi balta dūnu sega. Kad satumsa, kopā ar bērniem aizgāju uz kalnu. Žēl, ka daba prieku sniedza ar nelielu novēlošanos, jo šodien pēdējā brīvlaika diena.

Apsnigušais ozols, kas redzams pa virtuves logu.


Rijīgais periods

Gadu no gada Ziemassvētku brīvlaikā pieņemos svarā. Brīvdienu dīkdienība un svētku gardais mielasts prasa savu. Vēl esmu pamanījusi, ka mana apetīte atkarīga no gaisa temperatūras. Jo ārā kļūst aukstāks, jo mana ēstgriba palielinās. It sevišķi uz treknākiem ēdieniem un saldumiem. Vienīgais mierinājums, ka katru pavasari organisms labprātīgi šo lieko svaru arī zaudē, jo, kļūstot siltākam laikam, pāreju uz zaļbarību.

 

Mētelis

Lielāko dienas daļu pavadīju šujot mēteli. Biju to piegriezusi apmēram pirms diviem mēnešiem, bet tā kā daba lutināja ar siltiem laikapstākļiem, nebija vajadzības šūt.

 

Viltīgā desa

Pirms nepazīstamu pārtikas produktu pirkšanas, kārtīgi izlasām sastāvdaļu sarakstu. Vīrs vēlējās nopirkt desu iepakojumā. Ātri pārskrienot pāri sastāvdaļu cipariem nopriecājāmies, ka 100 g produkta satur 59 g cūkgaļas un 48 g liellopu gaļas. Pēc tam sākām rēķināt, ka 59 + 48 = 107 g. Kā 100 g desas var saturēt 107 g gaļas? Un kā ar citām sastāvdaļām?

Tekstu izlasījām otro reizi un tikai tad pieleca, ka, lai pagatavotu 100 g produkta, izmantoti 107 g gaļas (droši vien gaļa vieglāka palikusi karsēšanas procesā). Uzskatu, ka tā ir pircēju maldināšana, jo marķējumā jāuzrāda, cik grami katras sastāvdaļas ir produktā, nevis, cik grami sastāvdaļu izmantots, lai pagatavotu produktu.


5. janvāris, otrdiena

06.01.2016.

Apgaismojums

Gaidot dēla rīta vilcienu, priecājos par sniegoto stacijas apkārtni.

 

Testa pastaiga

Rīta pusē atkal ķēros klāt mētelim. Iešuvu oderi. Pēc tam, līdzīgi kā mašīnai rūpnīcā tiek pārbaudīta motora darbība, pārbaudīju, kā nēsāsies jaunais apģērbs (vai nemetīs kādu krunku, vai nebūs tajā auksti u.tml.). Uzvilku mēteli mugurā un aizstaigāju līdz veikalam. Pēdējā laikā gan sava slinkuma pēc uz veikalu braucu ar mašīnu, bet šodien tāda diena…

Pēc nelielās pastaigas secināju, ka mētelis testu izturējis. It nekas nebūs jāuzlabo. No rītdienas varēšu droši sākt to valkāt.


Nepraktiskums

Šodien mani pārsteidza 7. un 8. klases skolēni. Izrādās, ka šajā vecumā daudzi nemāk baltu papīra lapu ar lineālu sadalīt noteikta izmēra laukumos. Kļūdījās pat attāluma atlikšanā, jo aizmirsuši, ka mērīt jāsāk no nulles. Viens 8. klases skolēns mani vispār nošokēja. Uzdevuma sākumā vajadzēja visu zīmēšanas lapu sadalīt 2x2 cm lielos laukumos. Puisis sāka konstruēt katru kvadrātiņu atsevišķi, kaut arī uz tāfeles ar zīmējuma palīdzību biju izskaidrojusi, kā lapa jādala. Visticamāk, ka mana stāstījuma laikā viņam aktuālāka likās mobilā telefona spēlīte. Vēl tikai jāpiemin, ka šis puisis sēž pirmajā solā.

Tā kā strādāju ģimnāzijā, mācīt sāku no 7. klases. Pēdējos gados rodas iespaids, ka pirmās sešās klasēs reti kad skolēniem nācies izmantot lineālu un cirkuli. Visvairāk izbrīna puiši, kuriem 5. un 6. klasē mājturībā it kā tiek mācīti rasēšanas pamati. Kādi būs mūsu nākotnes vīrieši? Vai viņi spēs ar lineālu nomērīt uz sienas precīzu attālumu skrūvju vietām, lai varētu pakarināt plauktiņu? 


Aukstums

Jau apnicis katru dienu pa vairākiem lāgiem no mašīnas logiem gan ārpusē, gan iekšpusē skrāpēt nost sasalumus.

Ap pulksten 22-iem, braucot pakaļ dēlam uz sporta skolu, mašīnas termometra stabiņš vienu brīdi noslīdēja līdz pat -25,50C. Tas bija ceļa posmā gar Daugavu, kur parasti veidojas miglas zona. Pārējo ceļu temperatūra turējās ap  -220C.

Bērni sacerējušies, ka rīt varēs neiet uz skolu. Taču es šaubos, ka temperatūra uz mūsu virtuves loga termometra būs noslīdējusi zem -250C.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Vecāku priekšstati par bērna nākotni bieži vien atšķiras no bērna priekšstatiem par savu nākotni.