Mana dienasgrāmata 2018

Priekšzobs

Pēkšņi bez jebkāda iemesla sāka kustēties priekšzobs un man nācās apmeklēt zobārstu, kurš pavēstīja, ka zobs jārauj laukā. Cik es biju laimīga, kad no rīta pamodos un sapratu, ka tas ir tikai sapnis.


Dēlam 16

Atradu plaukta dziļākajā stūrī noglabātās dēla mīļākās bērnības drēbītes. Pirmos zābaciņus viņš smaidīdams pielika klāt savai lielajai 42. izmēra ķetnai, bet pirmā cepurīte tik vien uzlīda kā uz zoda.


Skolu reitingi

 

1) Ata Kronvalda fonda skolu reitings

Internetā publicēts Ata Kronvalda fonda skolu reitings, kurš ietver divus galvenos rādītājus: olimpiāžu rezultātus 2017./2018. mācību gadā un Latvijas 42. skolēnu zinātniskās konferences rezultātus. Šis reitings skolas iedala lielajās skolās, kur vidusskolēnu skaits lielāks par 100 skolēniem un mazajās skolās, kur vidusskolēnu skaits mazāks par 100 skolēniem.

 

2) Skolu reitings pēc matemātikas CE rezultātiem

Manā skatījumā vidusskolu un ģimnāziju galvenais reitinga vērtējums ir viens vienīgs - matemātikas centralizētā eksāmena vidējais rādījums. Valsts Izglītības satura centra mājas lapā (visc.gov.lv) atradu lielisku Excel tabulu ar visiem šī gada centralizēto eksāmenu vērtējumiem, kas sadalīti pa Latvijas skolām. Pie tam uzrādīts, kāds skaits skolēnu katrā skolā saņēma attiecīgo vērtējumu. Vecāki, ja ir iespēja izvēlēties skolu, kurā sūtīt bērnu, šī ir viena no lieliskākajām iespējām to izzināt.

Nedaudz apstrādāju šo Excel tabulu, atstājot tikai tās skolas, kurām matemātikas centralizētajā eksāmenā 2017./2018. gadā bija virs 50%. Pa visu Latviju šādas skolas ir tikai 48. Ar zaļu joslu iezīmēju tās skolas, kurās eksāmenu kārtoja vairāk par 50 skolēniem, jo arī eksāmena kārtotāju skaits galu galā ietekmē kopējo rezultātu. Tabulu skatīt šeit.

 

3) Rezumē

No Ata Kronvalda fonda reitinga pirmā 50-nieka (pilnu tabulu meklēt internetā) izsvītroju tās skolas, kurām matemātikas centralizētajā eksāmenā bija zem 50%. Tagad izkristalizējās, manā skatījumā, tiešām labākās 2017./2018. mācību gada Latvijas vidusskolas un ģimnāzijas. Lai piedod sākumskolas un pamatskolas, bet tās no šī reitinga izsvītroju. No lielo skolu 50-nieka palika 20 skolas, bet no mazo skolu 50-nieka palika vien 8 skolas.

 

Vieta

 

Lielās skolas

 

Mazās skolas

 

1.

Rīgas Valsts 1. ģimnāzija

RTU Inženierzinātņu vidusskola

2.

Daugavpils Krievu vidusskola - licejs

Rīgas 13. vidusskola

3.

Rīgas Valsts 2. ģimnāzija

Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzija

4.

Āgenskalna Valsts ģimnāzija

Olaines 2. vidusskola

5.

Daugavpils Valsts ģimnāzija

Liepājas 7. vidusskola

6.

Siguldas Valsts ģimnāzija

Jaunogres vidusskola

7.

Cēsu Valsts ģimnāzija

Pilsrundāles vidusskola

8.

Rīgas Klasiskā ģimnāzija

Daugavpils 15. vidusskola

9.

Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzija

 

10.

Ventspils Valsts 1. ģimnāzija

 

11.

Rīgas 64. vidusskola

 

12.

Rīgas 10. vidusskola

 

13.

Rīgas 40. vidusskola

 

14.

Rīgas Zolitūdes ģimnāzija

 

15.

Rīgas Valsts 3. ģimnāzija

 

16.

Jēkabpils Valsts ģimnāzija

 

17.

Dobeles Valsts ģimnāzija

 

18.

Daugavpils 3. vidusskola

 

19.

Rīgas 34. vidusskola

 

20. Rīgas Purvciema vidusskola  

Mans robotiņš

Kopš 3 gadu vecuma dēlu 1-2 reizes gadā vadāju uz Latvijas Bērnu dzirdes centru pārbaudīties, jo viņš ar vienu ausi ir vājdzirdīgs (smagas pakāpes vājdzirdība, tas ir, gandrīz kurls). Apmēram pirms 7-iem gadiem viņam piedāvāja veikt kohleāro implantāciju, kad bojātās iekšējās auss vietā tiek ieoperēta elektroniskā dzirdes ierīce. Sabijos no galvas operācijas un atteicos. Toreiz vēl nodomāju, ka varbūt dēls dēļ redzamā aizauss aparāta tiks apcelts, jo sākumskolā un pamatskolā bērni viens otru nežēlo. Jāatzīst, ka līdz šim vienas auss vājdzirdība viņam nebija likusi šķēršļus ne skolas mācību vielas apguvē, ne mūzikas instrumentu spēlēšanā (pabeidzis vijoles klasi un sitamo instrumentu klasi). Pat 9.-tās klases angļu valodas eksāmenā, par kura klausāmo daļu baidījos visvairāk, viņš saņēma 9.

Šodien abi aizbraucām uz Labākas dzirdes centru, lai pakonsultētos par dzirdes aparāta iegādi. Lai arī mūsdienās pieejami dzirdes aparāti, kas ieliekami ausī un no ārpuses nav redzami, dēls izvēlējās aizauss aparātu (cūku pupas lielumā). Kad jautāju, vai tas nekas, ja citi redzēs (līdz šim pat lielākā daļa klases biedru un skolotāju nezināja par viņa dzirdes problēmām). Uz to viņš atbildēja: “Vēlos būt kā robotiņš”.

P.S. Tikai izbrīna viens fakts, ka šo 13 gadu laikā (kopā vismaz 20 vizītes), ko apmeklējām Latvijas Bērnu dzirdes centrā, ne reizi mums netika izteikts piedāvājums par dzirdes aparātu.


6. jūlijs, piektdiena

06.07.2018.

Sanitārā grāmatiņa

Samaksāju 7 eiro, lai piespiedu kārtā piedalītos ikgadējā skolotāju apstarošanā (fluorogrāfija vai rentgens) un 7 eiro, lai sanitārajā grāmatiņā ģimenes ārste iespiestu zīmogu. Valsts no mana maciņa izzvejoja 14 eiro, bet man no tā nebija nekāda labuma. Drīzāk - pēc rentgena kabineta apmeklējuma sāka sāpēt galva.

 

Valsts ģimnāziju CE rezultāti

Pētot Valsts Izglītības satura centra (VISC) mājas lapā ievietotos 2017./2108. mācību gada centralizēto eksāmenu rādītājus, nolēmu izveidot Valsts ģimnāziju atlasi, lai palūkotos, cik ir tādas Valsts ģimnāzijas, kurās visi vidējie eksāmenu rādītāji ir virs 50%. No 29-ņām tikai 7-as Valsts ģimnāzijas (apkopoto tabulu skatīt šeit). Un vēl – pētot Valsts ģimnāziju rezultātus, nākas secināt, ka vislielākie klupšanas akmeņi ir fizika un matemātika, bet dažām skolām – arī ķīmija. Kas īsti pie vainas - skolotāju kvalitāte, metodiskie materiāli, mācību programma, eksāmena sarežģītība vai arī skolēnu uzņemšana bez atlases?


Slimība

Pēc 10 intensīviem mācību mēnešiem mediķos, meita atslāba un pirmajā brīvlaika nedēļā saslima. Vienalga, cik pieaugusi, viņa tik un tā priekš mums vienmēr būs bērns, kam grūtā brīdī nepieciešamas vecāku rūpes.


Dziesmu vara vai dziesmu nevara

Mēģināju iejusties Dziesmu svētku noslēguma koncerta gaisotnē, sēžot dīvānā pie TV ekrāna. Lai piedod autori, bet dažas jauno laiku kordziesmas bija nebaudāmas. Tām nevarēja saprast pat vārdus. Ja nav ne mūzikas, ne vārdu, tad pazūd stāstījuma jēga.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Vecāku priekšstati par bērna nākotni bieži vien atšķiras no bērna priekšstatiem par savu nākotni.