Desmit savā starpā nesaistītas ainas, kas skatītāju ierauj sarežģītajā vecāku un bērnu attiecību virpulī. Pirms katras ainas uz stiklotās sienas, gluži kā filmas titri, ar projektoru izgaismojas personāži un to vecums, bet ainu starplaikā tiek izspēlētas nelielas mēmās etīdes.

Kamēr māte gaidībās, viņa domās apcer, kāda būs bērna dzīve. Laimīga, bezrūpīga, materiāli nodrošināta… Diemžēl realitāte izdara korekcijas, bērna iecerēto laimi bieži vien aptumšojot ar vecāku bezatbildību, dusmām, vardarbību, cietsirdību, vienaldzību, atsvešinātību un bailēm.

Mēs katrs esam izgājuši cauri bērnības posmam, tāpēc zinām, ko vēlamies no mūsu bērnības pieredzes iedot vai arī neiedot savam bērnam. Taču šī pieredzes bagāža nedod 100% drošu atbildi, vai mēs bērnu audzinām pareizi. Vienalga, cik priekšzīmīgs var būt vecāks, bērns tik un tā ar kaut ko savā dzīvē būs neapmierināts. Tas laikam arī ir tas gadu tūkstošiem daudzinātais paaudžu konflikts.

Lai paspilgtinātu un akcentētu izrādes ainās izspēlēto problēmu, aktieri vienu frāzi atkārto vairākas reizes. Tas man kā skatītājam tomēr lika garlaikoties. Vēl man nedaudz traucēja personāžu vecuma neatbilstība, piemēram, māti tēloja gados jaunāka aktrise par savu meitu.

Visvairāk man izrādē patika repa stilā veidotā dzemdību aina un izrādes nobeigums ar bērnišķīgu pārsteigumu uz stiklotās sienas.

Un tomēr visvairāk izskanējušais vārds izrādē, manuprāt, bija bailes.

 

No 5 zirņiem piešķiru

 


 Nepieciešama A3 formāta balta lapa.

 

 Uzdevums:

1) Izvēlēties vienu detaļu un uzrasēt tai trīs skatus. Izvietot izmērus.

2) Uzrasēt tās pašas detaļas uzskatāmo attēlu ortogonālajā izometrijā. Izmērus neizlikt.

 

Uzklikšķinot uz detaļas, tā palielināsies.

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

5.

 

 Metodiskie ieteikumi: 


1. lappusē – Aksonometrisko projekciju asu izvietojums.

2. lappusē – Priekšmeta uzskatāmā attēla konstruēšanas gaita.

3. lappusē – Riņķa līnijas konstruēšana uzskatāmajā attēlā.

 

Ja uzrasētajam priekšmetam vienlaikus redzamas trīs skaldnes, tas ir uzskatāmais attēls. Mācību rasējumos uzskatāmos attēlus rasē divos veidos: ortogonālajā izometrijā un frontālajā dimetrijā.

Ortogonālajai izometrijai un frontālajai dimetrijai ir kopīgs nosaukums – aksonometriskās projekcijas. Vārds “aksonometrija” atvasināts no grieķu vārdiem un tulkojumā nozīmē “mērīšana pa asīm”. Tas jāsaprot tādejādi, ka, konstruējot priekšmeta uzskatāmo attēlu, izmērus izliek uz X, Y un Z asīm. Šīs asis sauc par aksonometriskajām asīm.

 

 

Aksonometrisko projekciju asu izvietojums uzskatāmajā attēlā

 

Ortogonālā izometrija

 

Uz visām trijām asīm atliek patiesos izmērus.

 

Frontālā dimetrija

 

Uz X un Z asīm atliek patiesos izmērus,

bet uz Y ass – ½ no patiesā izmēra. 

 

 

 


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Vecāku priekšstati par bērna nākotni bieži vien atšķiras no bērna priekšstatiem par savu nākotni.