Uzdevums: No papīra piramīdas un kuba, kas izrotāti ar krāsainiem zīmējumiem, izgatavo mājiņu.

 

 Vecums: 9.-12. klase (kā paraugi izmantoti 10-tās klases skolēnu darbi)

 Darba ilgums: 4-5 mācību stundas

 Nepieciešamie materiāli: divas A4 formāta papīra lapas, lineāls, cirkulis, grafīta zīmulis, dzēšgumija, šķēres, līmes zīmulis, melna flomāsterveida pildspalva, krāsu zīmuļi.



No 5 zirņiem piešķiru

 

Ļoti patika autores rakstīšanas stils. Tas izstaro mīļumu. Tekstā jaušams vieglums un smalks humors, kas manī raisīja asociācijas ar Astrīdas Lindgrēnes grāmatu “Trokšņu ciema bērni”.

Notikumu stāstītāja ir Luīze dažādos vecumposmos – 10 gados, 22-os gados un 30 gados. Stāstījums sākās ar to, ka Zelma (Luīzes vecmāmiņa) sapnī redzēja okapi. “Okapi ir aplams dzīvnieks, (..) un izskatās pavisam nejēdzīgs ar savām zebras kājām, tapira gurniem, rūsassarkano rumpi, kas veidots kā žirafei, ar savām stirnas acīm un peles ausīm.” Ik reizi, kad Zelma to bija nosapņojusi (trīs reizes mūžā), kāds ciema iedzīvotājs tuvākās diennakts laikā nomira. Šī nolemtības diennakts bija vissmagākais ciema ļaužu pārbaudījums, kā arī reize, kad viņi viens otram atklāja noklusētās patiesības. Ar sajūsmu  un  patiesu baudu lasīju sadaļu par Optiķa mīlestības atklāsmi pret Zelmu (24. lpp.).

Lai izjustu mazā Vestervaldes ciemata gaisotni, lasītājs tiek iepazīstināts ar vairākiem kolorītiem personāžiem: Luīzes mammu Astrīdu un tēvu Pēteri, draugu Mārtiņu un viņa tēvu Palmu, Zelmas vīramāsu Elzbeti, nīgro Marlīzi, budistu Frederiku, kā arī ar suni Aļasku.

Grāmata ir par cilvēciskajām attiecībām. Es to uztvēru kā autores pateicības vēstījumu vecmāmiņām un vectētiņiem, kas aktīvi piedalījušies savu mazbērnu audzināšanā, kad vecākiem nav vaļas un gribēšanas.

 

Citāti


1. lappusē – Kanāriju salu arhipelāgs. Grankanārija

2. lappusē – Tenerife

3. lappusē – Tenerife (turpinājums)

 

 

Kanāriju salu arhipelāgs

 

Kanāriju salu arhipelāgā ietilpst septiņas lielas vulkāniskas izcelsmes salas un sešas mazas. Salu arhipelāgs pieder Spānijai un atrodas Atlantijas okeānā netālu no Āfrikas, respektīvi, netālu no Marokas un Rietumsahāras piekrastes. No Spānijas kontinentālās daļas līdz Kanāriju salām mērojami apmēram 1500 kilometri, bet tuvākais attālums no Āfrikas piekrastes līdz Kanāriju salām - tikai 108 kilometri.

Āfrikas tuvums āfrikāņiem rada vilinājumu pārvākties uz dzīvošanu Eiropas Savienībā. Kā stāstīja vietējais gids, 2023. gadā Kanāriju salās ieradās ap 40 000 āfrikāņu migrantu. Kaut gan viņi tiek izmitināti speciālos reģionos, šo gadu laikā krasi pieaudzis zādzību un huligānisma skaits, jo āfrikāņi nevēlas ne strādāt, ne integrēties vietējā sabiedrībā.

Tiešais lidojums no Rīgas līdz Tenerifei (manuprāt, populārākā no salām) ilgst 6 stundas un 30 minūtes. Savukārt aptuvenais attālums - 4900 kilometri. Kanāriju salas ir vistālākais Eiropas punkts.

Kopējā Kanāriju salu platība – 7492 km2. Ja salīdzina ar Latvijas izmēriem, tad Latvija ir 8½ reizes lielāka – 64589 km2. Toties iedzīvotāju skaits Kanāriju salās lielāks nekā Latvijā – vairāk kā 2 miljoni. No tiem 1 miljons dzīvo Tenerifē. Vēl noteikti jāpiemin, ka gada laikā Kanāriju salas apmeklē apmēram 5 miljoni tūristu.

Gaisa temperatūras atšķirības dažādos gadalaikos ir vien 6 grādi pēc Celsija. Ne velti Kanāriju salas tiek dēvētas par mūžīgā pavasara salām. 2023./2024. gada ziemā Tenerife piedzīvoja kritisku lietus trūkumu. 2024. gada janvārī vidējā temperatūra bijusi +200C. Jāatzīmē, ka uz salas upju nav. 80% ūdens ieguves atkarīga no pazemes avotiem.

Apmēram nedēļu pirms brauciena ziņās izlasīju, ka Tenerifē ilgstoša sausuma dēļ izsīkst ūdenskrātuves (rezervuāri), tāpēc tiek izsludināta ārkārtas situācija. Iedomājos, ka ūdens trūkuma dēļ būs ierobežota ūdens padeve viesnīcā vai arī trūks dzeramais ūdens pārtikas veikalos, taču, esot klātienē, neko tādu nemanīju. Kūrorta zonā, respektīvi, viesnīcās tiekot izmantots atsāļots okeāna ūdens, kas gan esot dārgs process. Gide teica, lai dzeršanai labāk to nelieto.

Ekskursiju baudīju ar ceļojuma grupu “Impro”, kas piedāvāja septiņas dienas atpūsties Tenerifē un vienu dienu aizbraukt ar prāmi uz 70 kilometrus attālo salu Grankanāriju.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Vecāku priekšstati par bērna nākotni bieži vien atšķiras no bērna priekšstatiem par savu nākotni.